Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Hluboké plavali žraloci, delfíni i plankton

čtvrtek, 19. září 2013, 20:00

Tajemný svět korálových útesů, příběh rodiny delfínů, dramatická setkání se žraloky, nevšední pohled na život v českém rybníku i půvabné podvodní tance potápěčů - Mezinárodní filmový festival Voda, moře, oceány představil ve dnech 12. až 15. září v Hluboké nad Vltavou 31 filmových snímků z 12 zemí světa.

Desátý jubilejní ročník festivalu vyvrcholil tradičním ceremoniačním večerem v KC Panorama vyhlášením oceněných tvůrců a jejich filmů.

Večerem provázel moderátor Petr Svoboda, který uvedl významné hosty - Sira Jamese Manchama, prvního prezidenta republiky Seychyly, Gwilyma Sicobo, seychylského ambassadora, Arifa Sulasono, sekretáře ambassadorky Indonésie, senátora Vladimíra Drymla, člena Dozorčí rady Povodí Vltavy s.p. Václava Krále a režiséra a producenta Michaela Havase.

Hosty a diváky v sále přivítal hlubocký starosta a senátor Tomáš Jirsa a kouzlo vzdálené exotiky vyvolala ukázka balijského vazbového tance.

A pak už následovalo vyhlášení vítězů v několika kategoriích. Předávání cen se ujali například potápěč, muzikant a automobilový závodník Dan Landa, moderátorka Lucie Výborná, Sir James Mancham a další osobnosti. Ceremoniál byl doplněn krátkými ukázkami vítězných filmů, z nichž každý je originálním, neopakovatelným ´vodním´ příběhem.

Nejzajímavější příběh ale napsal ne scénárista, ale život sám. Příběh jedenáctileté, pohybově handicapované Barunky Sedláčkové, která kreslí krásné obrázky ústy. Svou techniku nazývá ´pusopisem´ a její obrázky byly jako součást festivalu vystaveny v prostorách KC Panorama.

Barunka za své obrázky nejen mořského světa získala zvláštní cenu a jeden z jejích obrázků se naopak zvláštní cenou stal - obrázek Tančící modrý anděl byl za desetiletou práci a přínos pro festival věnován prezidentovi festivalu, režisérovi, producentovi a potápěči Stevu Lichtagovi.

Vzácnou cenu mu předal viceprezident festivalu Jindřich Soukal, také filmař, potápěč a dobrodruh. Oba společně pak představili významný světový filmařský projekt 3D Aldabra - výjimečný dokument z objevování záhadného podmořského světa u ostrova Aldabra v Indickém oceánu.

Hlavní cenu festivalu porota udělila Davidu Hannanovi, renomovanému australskému potápěči a filmaři. Závěrečný potlesk finálové části večera pak patřil nejen oceněným filmovým tvůrcům, ale také organizátorům výjimečného festivalu, který je svým zaměřením a obsahem jediný v České republice a ojedinělým v Evropě.

Po ceremoniačním večeru mohli účastníci své dojmy a pocity přenést do dialogů o festivalu na příjemné after party u Relax Bali Café.

S festivalem Voda, moře, oceány 2013 se prolínala také jedna z dalších akcí, festivalem inspirovaná. Tematický týden Doteky Indonésie v Relaxačním a regeneračním centru Hluboká přinesl zajímavé možnosti poznání vzdálené Indonésie - ať už ochutnávkami jídel uznávané indonéské kuchařky Putri R. Mumpuri, nebo workshopy indonéského batikování a tanců.

Velkému zájmu se těšily také speciální jávské masáže a mimořádným zážitkem pro všechny zúčastněné byla beseda s Jindřichem Böhmem, který přiblížil osobnost Miroslava Zikmunda, světoznámého cestovatele. Dojmy z besedy byly umocněny výstavou fotografií, nazvanou století Miroslava Zikmunda.

Výjimečný týden v Hluboké nad Vltavou zmizel v čase jako rybka v oceánu, ale zážitky z něj všem divákům a účastníkům zůstanou, jako příslib už 11. ročníku festivalu, který je svátkem nejen vody, moří a oceánů, ale především filmařského a potápěčského umění.

 
 
 


 

Kam dál?

Václav Koubek: Originální písničkář zpátky v Budějcích

čtvrtek, 19. září 2013, 13:45

Mighty Bar Velbloud zve na další příjemný hudební večer. Dnes od 21 hodin vystoupí v tomto známém budějckém klubu originální...

Dominik Lang zboural zdi v budějckém Domě umění

úterý, 17. září 2013, 19:18

Trojnásobný finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého a reprezentant Česka na benátském bienále Dominik Lang ´zboural´ zdi v...

Víkend v Hluboké byl ve znamení vína

pondělí, 16. září 2013, 20:00

Minulou sobotu bylo na hlubockém Náměstí Československé armády rušno. Konaly se tady totiž tradiční Jihočeské slavnosti vína....

SOUTĚŽ: Přední rockabilly kapely pokřtí své nové desky

pátek, 13. září 2013, 11:48

Dnes od 21 hodin vystoupí v Mighty baru Velbloud přední české rockabilly kapely - Slapdash a Mordor's gang. Obě formace jsou v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.