Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Budějcích tento pátek začnou Dny slovenské kultury

 
úterý, 17. února 2015, 16:13

Divadla, koncerty, výstavy a veřejné setkání spisovatelů nabídnou od tohoto pátku Dny slovenské kultury v Českých Budějovicích. Na programu 16. ročníku jsou i Dny slovenské kuchyně a Haluškové preteky - soutěž ve vaření halušek s Petrem Stupkou a Lidovou hudbou bratrů Wimmerovců.

Slováci obohatí kulturní nabídku v krajském městě do neděle 28. února. Město na náklady přispěje 250 tisíci korunami.

„V našem městě se tyto dny konají už pošestnácté, takže se dá mluvit o dobře zavedené tradici. Letos jsou ale svým způsobem výjimečné, protože si připomínáme 750. výročí od založení jihočeské metropole, což je předurčuje k slavnostnímu rázu,“ uvedl primátor Jiří Svoboda (ANO).

Pozvání na společenskou akci přijala česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová i slovenský velvyslanec v Praze Peter Weis.

Podle Nadi Vokušové ze Slovenského institutu v Praze je českobudějovický festival slovenské kultury jednou ze tří obdobných akcí v Česku.

Osmidenní přehlídka začne v pátek odpoledne vernisáží fotografií úspěšného slovenského kameramana a autora Slovenské nové vlny Martina Štrby v Radniční výstavní síni. Večer pak zájemci mohou přijít do kina Kotva na českobudějovickou premiéru filmu o autorech Slovenské nové vlny ve Štrbově režii a na besedu.

Další vernisáž se uskuteční v úterý v galerii Nahoře, kde kreativní pohledy na téma Bratislava budou prezentovat Martin Kleibl, Deana Kolenčíková a Michaela Kostková. Z divadel je tentokrát na programu skandální salonní komedie Lordi, kterou režíroval Peter Serge Butko, a konverzační komedie Posledné zbohom Romana Matiska.

Konat se bude také společný česko-slovenský koncert Mariana Banga s Radkem Žaludem, zahraje Slovenská bluesová kapela Bluesweiser a přijede Kristína Band. Lidová hudba bratrů Wimmerovců bude vyhrávat při dnech slovenské kuchyně i na Haluškových závodech v Masných krámech a Clarion Congress Hotelu. Slovenské menu bude také v Restauraci Metropol, Grand Hotelu Zvon a Hotelu Budweis.

V Jihočeském kraji se při posledním sčítání v roce 2011 podle Českého statistického úřadu hlásilo ke slovenské národnosti 6602 obyvatel, v krajském městě potom z 93 715 obyvatel 959 lidí.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Tradiční masopustní koleda projde dnes odpoledne budějckými ulicemi

úterý, 17. února 2015, 07:17

Dnes ve čtyři hodin odpoledne už popětadvacáté požádají koledníci o povolení městem České Budějovice jíti a koledu provozovati....

Radostice patří k vesnicím s tradiční masopustní koledou

sobota, 14. února 2015, 16:35

Nedaleko rodiště Jana Žižky z Trocnova probíhá jedna z řad oblíbených koled. Radostice na Českobudějovicku mají dnes masopust....

Dave a Sony: Nový klip Fénix bereme jako milník v naší kariéře

čtvrtek, 12. února 2015, 14:12

Hip-hopové duo Dave a Sony působí na českobudějovické scéně již několik let. Dokázali si získat respekt u žánrových fanoušků,...

Iluzi tropů přináší výstava orchidejí v Jihočeském muzeu

čtvrtek, 12. února 2015, 09:06

Barvami překypují nově zrekonstruované prostory historické budovy Jihočeského muzea. Ty od tohoto týdne hostí výstavu orchidejí,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.