Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ulice Budějc ozdobily sochařské výtvory

pátek, 14. června 2013, 08:49

Pozornost obyvatel i návštěvníků Českých Budějovic poutá desítka zajímavých monumentálních objektů, které se ve středu objevily v centru města. Letošního šestého ročníku projektu Umění ve městě se účastní dosud největší množství sochařů napříč výtvarnými styly a generacemi.

Oficiální začátek, při kterém se představili autoři objektů, byl na chvíli přerušen pochodem fanoušků Motoru, kteří přišli skandovat před radnici. Úvodní slovo Michala Trpáka, hlavního pořadatele a sochaře, však proběhlo. Představili se i samotní autoři objektů a po nich se uskutečnilo hudební vystoupení kapely Strong Coffee.

Lidmi oblíbenou sochou se stala žraločí ploutev Jaroslava Chramosty, která rozráží dlažbu na náměstí Přemysla Otakara II. Hlava se zatočí návštěvníkům plechové rozhledny, která udivuje nádhernými světelnými efekty. Sokolský ostrov zase ozdobil Oharek ve tmě Václava Fialy, Tři grácie čekají na více vody ve slepém rameni Malše a Myslitel zadumaně hledí do dálky z Hotelu Budweis a staví se, jako by k hotelu neodmyslitelně patřil.

Projekt se v letošním roce rozšířil ještě na Hlubokou nad Vltavou, takže zájemci budou moci po celé léto podniknout pouť sochařskou stezkou, která začíná v Budějcích, kde v blízkosti centra najdete deset soch, a končí na Hluboké, kde se nachází dalších devět zajímavých monumentů.

„Dva z nich se zabydlely v oranžerii u vstupu do Alšovy jihočeské galerie. Poblíž přístaviště pak do krajiny rezonuje Leonardovo srdce. V centru města obyvatelé a návštěvníci potkají kráčející stromy. U Munického rybníka znavený poutník může usednout na lavičku Jakuba Flejšara. Po odpočinku je možné se vydat hledat štěstí ke golfovému hřišti, kde vyrostly šest metrů vysoké houbičky od Trpáka. Sochařskou stezku je možné završit na Vysoké noze Martina Pertla pohledem do krajiny a dohlédnout třeba i na Dračí bránu Oliny Franco instalovanou poblíž baseballového hřiště. Ti nejodvážnější mohou projít skrz a zakončit tak své sochařské putování,“ popsal výstavu na Hluboké Michal Trpák.

Výstava potrvá až do 29. září letošního roku.

 
 
 


 

Kam dál?

V Metropolu jsou k vidění kresby dětí, které zpříjemní den

úterý, 11. června 2013, 11:29

Tuhle výstavu nedoprovází žádný katalog, ani na ní nezvou plakáty. Přesto stojí za to při chůzi kolem Domu kultury Metropol...

Divadelníci vystupují na podporu svého kamaráda a kolegy

úterý, 4. června 2013, 09:19

Arsklub a další divadelní soubory či kejklíři pořádají v Galerii Na dvorku Divadelní týden dětí. Všichni vystupují bez nároku na...

Užijte si den dětí, zapojte se do soutěže a vyhrajte

čtvrtek, 30. května 2013, 21:26

Chystáte se s vašimi ratolestmi oslavit Mezinárodní den dětí a nevíte, kam vyrazit? Budějcká Drbna pro vás připravila přehled...

Letní kino bude až do rekonstrukce parku promítat zdarma

středa, 29. května 2013, 19:16

Zatímco dlouhodobou budoucností parku Háječek se v minulých měsících zabývala architektonická soutěž, vedení města řešilo, co...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.