Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ulice Budějc i Hluboké oživí monumentální sochy

 
úterý, 10. června 2014, 10:01

Na náměstích, ve slepém rameni Malše, u Černé věže, na Zlatém mostě a také v oranžerii a na golfovém hřišti v Hluboké nad Vltavou v těchto dnech umělci instalují monumentální sochy. Zítra v podvečer v obou městech začne sedmý ročník oblíbeného projektu Umění ve městě.

Letos se akce zúčastní osm výtvarníků, kteří prostory obohatí o deset objektů. „Asi největším objektem, který jakoby dítě obra přitáhlo na provázku do města, je socha Velká hračka (big toy) v podobě ryby autorky Alexandry Koláčkové. Ta jistě potěší i lidská mláďata a v horkých dnech bude vodní mlhou osvěžovat vzduch náměstí Přemysla Otakara II.,“ řekl kurátor výstavy a zakladatel projektu Michal Trpák.

Dalšími tvory ze zvířecí říše, i když z mikrosvěta, budou sochy Mazlíků inspirované bakteriemi, které jsou tak četné a přesto našimi smysly nepozorovatelné. Autor Michal Trpák je zvětšil do měřítka, kdy je už možné pozorovat organismus jako hrozbu.

Slepé rameno Malše letos ovládnou hadicové postavy Michala Gabriela, jež tančí na řece. Dalšími tanečnicemi, tentokrát na Zlatém mostě, budou Akvabely Veroniky Psotkové.

Jakub Flejšar pak připravil figuru muže s názvem Místodržitel, který bude podpírat Černou věž. Někomu se může zdát, že ji chce posunout více do prostoru náměstí. Další ze soch instalovaných v Budějcích bude Muž ve středních letech postávající na Zátkově nábřeží od Michala Novotného.

Na Hlubokou letos zamířil Pepa, který jde se svým nejlepším přítelem - psíkem - navštívit galerii umění a pomalým krokem prochází oranžerií. Autorem je Jiří Němec. Jiný druh života vypráví prostřednictvím sochy Jamabušiho Ondřej Svoboda. Postává u kostela. Další objekty tam návštěvníci najdou na golfovém hřišti.

Sedmý ročník sochařské výstavy v Českých Budějovicích bude zahájen ve středu 11. června v 17 hodin na náměstí Přemysla Otakara II.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Rudolfovští se opět ponořili do historie

úterý, 10. června 2014, 08:24

Milá a skutečně nádherná tradice. Tak by se jednou větou daly popsat Hornické slavnosti, které se už popatnácté uskutečnily v...

Pěvecký sbor Carmina se chystá na velké finále

pondělí, 9. června 2014, 20:35

Budějcký pěvecký sbor Carmina má za dobu svého působení na mezinárodních i tuzemských pěveckých kolbištích velké úspěchy. Již od...

Muzejní noc byla plná pralidí a pradětí

pondělí, 9. června 2014, 15:05

Letní počasí přálo akci, která se uskutečnila minulý týden v pátek u Památníku Jana Žižky z Trocnova. Návštěvníci Muzejní noci,...

Na zámku Hluboká chystají novou prohlídkovou trasu

neděle, 8. června 2014, 09:39

Procházet se císařskými, Černínskými a dalšími šlechtickými apartmá, ve kterých na zámku Hluboká při společenských událostech...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.