Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Týden v sobě: Budka na náměstí zaujala kolemjdoucí

sobota, 6. října 2012, 06:58

Ještě do konce tohoto týdne budou moci Budějčáci obdivovat posed, který na začátku září vyrostl na náměstí Přemysla Otakara II. Minimální dům udivoval turisty, lákal šprýmaře a nechával dumat kolemjdoucí lid cestou do práce.

Minimální dům navrhli architekti studia Mjölk, který založili tři absolventi Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci - Jan Mach, Jan Vondrák a Pavel Nalezený.

Jejich existence je poměrně krátká, zato velice intenzivní. Vyhrávají mezinárodní prestižní soutěže, úspěšně realizují zajímavé projekty s citem pro materiál a interiérové řešení.

Pro Budějce připravili speciální projekt, který se vztahuje k jejich oblíbenému tématu - veřejný prostor.  V minimálním domě na náměstí s podlahovou plochou 6,25 metru čtverečního se během měsíce vystřídali umělec Jiří Loskot, kunsthistorik Milan Kreuzzieger, herečka Karolína Baranová a kurátor výstavy Michal Škoda.

Budějcká Drbna pro vás obhlédla jak venkovní posed, tak i vnitřní expozici Week in self, která se nachází v Domě umění. Architekti si sem přestěhovali své kanceláře a vy jste je mohli sledovat přímo při práci.

A při té příležitosti jsme vyzpovídali jednoho z nich, Jana Vondráka.

Proč architekti z Liberce postavili dům v Budějcích?

„Michal Škoda nás pozval, abychom tady v galerii udělali výstavu. Posed jsme vymysleli jako doprovodný program, který tematicky navazuje na vystavované projekty.“

Nachází se minimální dům ještě v jiném městě nebo se někam přestěhuje?

„Snažíme se ho prodat.“ (směje se)

Lidé, co se v něm po týdnu střídali, se přihlásili sami a dobrovolně?

„Ne, to my jsme oslovili spektrum lidí, kteří nás zajímali.“

Budou názory od lidí, co v posedu bydleli, někde prezentovány?

„Je tam zápisník, kde si jeho obyvatelé nechávají vzkazy a zapisují zážitky.“

Proč jste dům umístili zrovna na náměstí?

„Náměstí vyhovovalo požadavku na veřejný prostor. Je to vlastně obecně nejveřejnější prostor, jaký může být.“ (směje se)

Dostaly se k vám již nějaké ohlasy na tento dům?

„Dům je velké lákadlo a na náměstí budí obrovský zájem. Spousta lidí se zastavuje a chce dovnitř alespoň nahlédnout, přespat nebo v noci rozkývat spícího obyvatele.“ (směje se)

 
 
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Cestovatel se podělí o své zážitky z Albánie

čtvrtek, 4. října 2012, 11:19

Beseda cestovatele Miroslava Náplavy k cestopisnému bestselleru Albánie, kráska se špatnou pověstí se uskuteční v pátek na Malé...

Přijďte si vyzkoušet, s čím se musí vypořádat vozíčkáři

úterý, 2. října 2012, 18:48

Festival Nohama na zemi, který se uskuteční ve středu 10. října od 13 do 22 hodin u Sportovní haly v Českých Budějovicích, je...

Jihočeský kompas nasměruje střelku buzoly do jižních Čech

úterý, 2. října 2012, 08:49

Už popáté se České Budějovice otevřou turistickým zážitkům. Ve dnech 5. až 6. října se v prostorách Metropolu bude konat pod...

Svatý Václav je patronem Čech, Švejk zase piva

neděle, 30. září 2012, 13:04

Páteční volno, které jsme měli díky Vaškovi, si každý náležitě užil. Sluníčko svítilo, a proto se první ročník Dne věží a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.