Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Troška 60. narozeniny slavit nebude, víc se těší na natáčení

 
čtvrtek, 16. května 2013, 12:57

Jako každý jiný den bere režisér Zdeněk Troška tuto sobotu. Ten den mu bude 60 let, ale tvůrce řady filmových komedií žádnou oslavu nechystá. Maximálně si prý připije na zdraví sklenicí rajčatové šťávy a tím pro něj jubileum končí. Žádná party, žádné bilancování, žádné emoce.

„Neslavím žádné narozeniny, svátek a ani Vánoce,“ uvedl režisér. Výjimku prý udělal při svých padesátinách. Ovšem nebylo to jeho přání, oslavu mu tehdy připravila herečka Helena Růžičková. „Natáčeli jsme Kameňák, tenkrát to pro mě bylo překvapení. U padesátky tu oslavu trochu chápu, to je takové kulaté výročí. Ale šedesátiny? Co se na tom dá slavit?“ ptá se.

Víc než na své jubileum proto už myslí na pokračování komedie Babovřesky. Zatím ji v českých a slovenských kinech vidělo více než 700 tisíc lidí. Babovřesky 2 se opět budou točit v jihočeských lokalitách, první klapka padne 24. května v Pištíně na Českobudějovicku.

Zdeněk Troška věří tomu, že i pokračování komedie přiláká diváky do kin. Podle něj lidem chybí více zábavy. „Většinou se chtějí zasmát a odreagovat se. Podle mě největší oblíbenost u lidí mají stále staré české komedie, a proto se na obrazovkách neustále opakují,“ uvedl režisér.

Přestože se přes 30 let věnuje režírování, sám sebe nepovažuje za umělce. To slovo se prý k němu nehodí. Říká, že spíš než umělec je řemeslník.

„Na každé natáčení se snažím být maximálně připravený. Nechci pak na místě štáb zdržovat, vymýšlet si nějaké věci navíc, zvažovat, jaká varianta by byla lepší. To všechno mám už rozhodnuté dopředu,“ uvedl. Také proto prý mu natáčení celovečerního filmu trvá zhruba jeden měsíc.

Jeho komedie se odehrávají většinou v jižních Čechách, odkud Zdeněk Troška pochází, a vždy v letních měsících. V zimě Troška natáčet už nechce. „Zažil jsem to jen jednou, když jsem jako asistent režie pracoval na filmu Krakonoš a lyžníci. Odehrávalo se to v zimě v Krkonoších a já nezapomenu na to, jak jsme každý den museli navlékat ty děti do starých studených šatů, které jim z předchozího dne nestačily ani uschnout,“ řekl. I když se z filmu Krakonoš a lyžníci stal oblíbený dětský snímek, Trošku natáčení v mrazu a na sněhu od další podobné zkušenosti odradilo.

Za svou kariéru režíroval přes dvě desítky komedií a pohádek. Pokud by měl vybrat svůj nejlepší film, zvolil by Andělskou tvář. I přesto, že historický opus provázely velké finanční potíže a navíc se ani v kině nestal příliš velkým hitem. „Ale po filmové a řemeslné stránce si ho cením,“ svěřil se Zdeněk Troška.

Přestože točí hlavně komedie nebo pohádky, sní i o jiných žánrech. Rád by například natočil film nebo seriál o Čachtické paní, jehož scénář už má napsaný a čeká, jestli o něj bude zájem.

Dále by rád režíroval film o českém skladateli Josefu Myslivečkovi. „To je úžasná osobnost a jeho příběh je snad ještě zajímavější než ten Mozartův,“ míní známý Jihočech.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Oblíbená akce pro mladé rozsvítí Budějce

středa, 15. května 2013, 19:20

Budějcký Dance Bar Paradox přivítá v pátek akci Lemond Light Up the Party. Pro návštěvníky je nachystaný rituál Lemond Shotboard,...

Zima a déšť znepříjemnily poslední dny Majálesu

úterý, 14. května 2013, 18:27

Velkolepé zakončení festivalu Budějovický Majáles 2013 nedopadlo úplně podle představ. Přestože hudební program byl velice...

Troška začne příští týden natáčet Babovřesky 2

úterý, 14. května 2013, 12:41

Do roka a do dne... tak zněl po únorové premiéře slib režiséra a scénáristy Zdeňka Trošky, spoluscénáristy a asistenta režie...

Město žilo majálesem, centrem prošel tradiční průvod

sobota, 11. května 2013, 13:30

Mazec, pecka, super, bomba! Hodnocení opět jen superlativy si zaslouží budějcký majálesový průvod, který v pátek prošel ulicemi...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.