Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tradiční slaměná koleda procházela Plavem

pondělí, 9. února 2015, 17:04

Nebe bez mraků, teplota pod bodem mrazu, ale i přesto se ze všech koutů v obci Plav v sobotu ozývala veselá zavýsknutí a živá dechová hudba, která doprovázela slaměné koledníky dům od domu.

V Plavu vychází slamění mužíci vedení rychtářem v devět hodin ráno. „Než obejdeme celou obec, tak nám to trvá až do pozdního odpoledne. Masopust se u nás drží už asi od roku 1990, ale já chodím v koledě teprve pět let. Je to pro mě pocta,“ řekl Jiří Ribola.

První, jako předvoj, jsou vidět dva židi, kteří jdou od domu k domu a zkoušejí, zda jim někdo otevře. „U nás je tak sto dvacet domů, z toho asi dvacet vynecháme, protože jejich obyvatelé nejsou doma nebo nám nechtějí otevřít. Koledování je opravdu náročné, ale všude, kam jdeme, jsou na nás již nachystáni. Dostaneme něco dobrého, i nějaký ten alkohol na posilněnou. Nesmí se však stát, že by to s ním některý z koledníků přehnal. Nováčci jsou přísně poučeni,“ vyprávěl ještě.

ČTĚTE TAKÉ: Staročeská tradice pořád táhne. Jihočeši žijí masopustním veselím

Rychtář každý rok před masopustem svolává koledu. První oslovuje účastníky z minulých let, potom mají šanci dostat čestné místo v koledě i další mládenci z Plavu. Celkem chodí dvanáct koledníků včetně moučnýho, který vybírá peníze, a spolu s nimi ještě dva židi. Koledu celý den doprovází i řada masek symbolizujících jak časy dávné, tak současné. V Plavu byli vidět dělostřelci, miminko, fotograf, slepice a mnoho dalších.

Poslední dvě kolečka pak proběhnou v místní hospodě. Jedno je pro ty, kteří nebyli zastiženi doma, a druhé pro samotné koledníky. Koledníci pak mají hodinu oddech, aby se připravili na večerní tančení s místními děvčaty.

„U nás se drží tradice, při které se holky vezmou do kola na polku. Každá má již připravené drobáky, které musí za tanec zaplatit. Drobné sypou do talířku, který leží na stolku vedle kapely, a hlídají ho spolu s věnečkem dva z koledy. Pokud se některé dívce podaří věneček ukrást, musíme ho od ní odkoupit zpět,“ prozradil Jiří Ribola.

Letos bylo uděláno kolečko i pro Budějckou Drbnu. Ta Plavským děkuje a těší se na příští rok!

 
 
 


 

Kam dál?

Staročeská tradice pořád táhne. Jihočeši žijí masopustním veselím

neděle, 8. února 2015, 13:23

Období masopustů je v plném proudu, průvody včera procházely hned několika městy i vesnicemi. Budějcká Drbna posbírala postřehy a...

Budějcím k 750. výročí zazpívá Lucie Bílá. Lidé na náměstí rozbuší...

pátek, 6. února 2015, 11:07

Vedení českobudějovické radnice zahájí očekávané oslavy 750. výročí založení města v úterý 10. března. Právě k tomuto dni je...

Petr Muk: Desky, které byste měli mít ve sbírce

středa, 4. února 2015, 13:55

Dokázal punkově zaburácet, „depešácky“ posmutnět, ale i jemně pohladit po duši. Petr Muk byl velmi variabilní zpěvák, o čemž...

Petr Muk by dnes oslavil padesátiny. Na jeho počest se uskuteční...

středa, 4. února 2015, 10:47

Dnešní den by si určitě užil na maximum. Legendární zpěvák Petr Muk, rodák z Českého Krumlova, by dnes oslavil padesátiny! Bývalý...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.