Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Těšili jste se na povidla? Švestkové trhy byly bez švestek

 
úterý, 16. října 2012, 08:16

Jeden by si myslel, že když vyrazí na Švestkové trhy, tak si tohoto ovoce užije po všech stránkách. Ale ono ne...

„Jsem zklamaná, protože jediné čerstvé švestky tu stojí téměř šedesát korun za kilo, což je šílené. Nevidím nikde ani pořádné švestkové koláče, knedlíky, povidla, no zkrátka nic. Borůvkobraní v Borovanech, to je jiná,“ vychrlila na Budějckou Drbnu Anna Krnáčová.

Popravdě řečeno, na náměstí Přemysla Otakara II. se v závěru minulého týdne konaly každoroční podzimní trhy, na kterých nebylo kromě tradičních řemesel nic výjimečného k vidění.

Krásná keramika, ale ani na jedné jste neobjevili motiv švestky. Marmeládu nabízel pouze jeden stánek, a to s rakytníkem. Klasická povidla už asi dnes nikdo nedělá. Perníkáři měli napečených spousty srdíček, ale švestku s pozdravem z těchto trhů byste hledali marně.

Slivovice také netekla proudem, ale nad tím se s ohledem na současnou situaci nikdo nepozastavoval. Budějčáci vzali za vděk burčákem a teplou medovinou, která v deseti stupních přišla vhod.

Nicméně několik zajímavých stánků na náměstí našlo. Budějckou Drbnu zaujaly nádherné, ručně vyřezávané formičky na cukroví Alexandra Slavíka, který se tímto řemeslem živí již dvacet let.

„Můj táta dělal dřevěné sklářské formy a já jsem řemeslo přebral po něm. Samozřejmě mám dřevařskou školu, ale hodně věcí jsem se naučil díky němu. Řemeslem se docela uživím a hlavně mě ta práce baví. Jsem od Hodonína a tam baby hodně pečou,“ smál se Alexandr Slavík.

Pochutnat si bylo možné na francouzských lahůdkách, u kterých se klasicky tlačilo mnoho lidí. Možná proto, že téměř všechny dobroty návštěvníci mohli ochutnat, nebo díky charisma rodilého Francouze, Marc Gouzera, který je prodával.

„Do Čech jsem přijel na jednu taneční akci a už jsem tu zůstal. Našel jsem si tady ženu, živím se prodejem kvalitního francouzského sýra i jiných pochutin a v Čechách se mi líbí. Obzvlášť rád jezdím do jižních Čech, jsou tu milí lidé,“ řekl Marc Gouzer dobrou češtinou s perfektním francouzským přízvukem.

 


 

Kam dál?

Zdeněk Troška představuje trailer k filmu Babovřesky

pondělí, 15. října 2012, 15:50

Legendární tvorba z venkovského prostředí věhlasného českého filmaře Zdeňka Trošky se vrací. Režisér se rozhodl, že po letech...

FOTOREPORT: Sto zvířat hrálo na klavír v bordelu

pondělí, 15. října 2012, 10:08

Název nového alba se dá vysvětlit různě. V pátek však rozhodně žádný bordel v Kulturním domě Slavie nebyl. Posluchači byli...

Sto zvířat představí budějckému publiku novou desku

pátek, 12. října 2012, 08:27

Známá česká kapela hrající rytmické songy ska vydává novou desku. Sto zvířat pojmenovali nové album opět originálně a po...

Festival Nohama na zemi se vrátil po roce do Budějc

čtvrtek, 11. října 2012, 16:31

Tento týden se toho v Budějcích děje opravdu hodně - univerzitní Votvírák, studentské párty a také festival Nohama na zemi. Na...

 

Komentáře

Pavel Řeháček

..Re: Škoda, trh trval pouze 3 dny. Nešťastné pojmenování trhu - Švestkový, vznikl před lety na magistrátu a nekoresponduje bohužel s termínem dozrávání švestek v naší lokalitě. Proto zřejmě nebyly švestky na každém rohu, ale v omezeném počtu a za uvedenou cenu 48,- Kč. Bohužel tržní cena. Pokud jste i Vy prodávala na trhu, tak zajisté ne z lásky, ale také pro obživu. A kdyby nebyl stánek se švestkovými knedlíky a koláči dotován, také by se zde neobjevil. Pokud si dobře pamatuji, tak v minulých letech tento sortiment nebyl k vidění nikdy. Ale to se asi také nehodnotí. Zase škoda.

sobota, 20. října 2012, 21:46
 
 
Alena Voglová
Alena Voglová

Jestli tím rychlíkem myslíte čtyři dny strávené prodáváním na tomto trhu a poslouchání stížností od lidí, že tu toho od švestky opravdu moc není, tak v tom případě, tak napsaná byla. Prošla jsem si trhy stejně jako každý jiný návštěvník a za tímto hodnocením si stojím.

sobota, 20. října 2012, 21:13
 
 
Pavel Řeháček

Trošku hloupý nadpis?...nebo jen reportáž z rychlíku?! Švestky byly hned na několika místech a cena max. 48,- Kč. Marmelády byly také přehlédnuty...škoda, byly domácí...a výborné! A paradoxně jeden hned mezi stánky s rakytníkem a francouzkými uzeninami...max. 10metrů. Švestkové knedlíky se vařily a koláče byly napečené, na několika místech !!!...a byly také vynikající. Stačí se trochu dívat...po všech čtyřech stranách náměstí. Stánků tam bylo 130 a mnozí řemeslníci si asi jen povzdychnou nad takovýmto hodnocením. Pokud paní autorka článku zapátrá, tak trhy jsou s podtextem řemeslné.

úterý, 16. října 2012, 18:13
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.