Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Svatý Václav je patronem Čech, Švejk zase piva

neděle, 30. září 2012, 13:04

Páteční volno, které jsme měli díky Vaškovi, si každý náležitě užil. Sluníčko svítilo, a proto se první ročník Dne věží a rozhleden náramně vydařil. Budějčáků sice nepřišlo mnoho, ale každý, kdo se Švejkem putoval městem a šplhal do věží, se dobře bavil.

Krásně oblečené dámy a Švejk pálící salvu obklopen hloučkem lidí udivoval budějcké občany. Akce pod názvem Měsíc věží a rozhleden České republiky, do které se při letošním prvním ročníku zapojilo 76 stejných subjektů po celé zemi, bavila její účastníky.

Po českobudějovických věžích nás provázel nesmrtelný Švejk, jehož vtipné průpovídky přispívaly k dobré náladě. Po vystřelení několika ohluchujících ran jsme se vyšplhali na Radniční věž, na kterou se jen tak každý nepodívá.

„Jsem ráda, že se této události účastním. Počasí nám přeje a z této věže je opravdu nezapomenutelný výhled,“ sdělila Budějcké Drbně Adéla Koutná.

Dále se pokračovalo na Železnou pannu, ale jak jinak se Švejkem, než oklikou. Celou výpravu doprovázeli muzikanti, kteří hezky vyhrávali, hlavně v cukrárnách, restauracích, čajovnách a barech, ve kterých se Švejk se svou družinou cestou občerstvoval.

Ale ne ve všech to bylo „jen pojďte dál, vojáčku!“ Potrefená husa zaklapla Švejkovi dveře před nosem, avšak za rohem potkal krásnou nevěstu s ženichem, a tak si spravil náladu sladkým polibkem.

Další zastávka se konala u Rabenštejnské věže, kam už se Švejk odmítl šplhat, a tak se Budějcká Drbna vypravila spolu s dalšími nadšenci nahoru sama. Tady už byl vstup volný pouze pro prvních deset lidí.

Cesta k poslední z plánovaných vížek, Černé, byla klikatá. Stavělo se na šálek výtečného čaje a na skvělou dvanáctku v Masných krámech, kde Švejk vystřelil salvu a nechal tak na chvíli v klidu popíjející hosty ohluchnout.

Nakonec proběhlo vyhlášení vítězů o nejlepší med a rozdání diplomů těm, kteří poctivě vyšplhali do všech věží. Budějcká Drbna samozřejmě byla mezi nimi.

Celou akci pořádalo pohádkové království a hlavně Marcel Goetz, kterému jsme položili, během upíjení lahodného moku, několik otázek.

Jaký impuls spustil tuto akci?

„Máme světový den bez tabáku, den dětí, den matek, a tak jsme si řekli, proč bychom nemohli mít i den věží a rozhleden, který jsme stanovili na dnešní státní svátek. Také jsme si chtěli prodloužit turistickou sezonu. (směje se) Jinak celkově se projekt Měsíce věží a rozhleden připravuje už přes dva roky a toto je první ročník.“

Projekt se odehrává všude po republice?

„My spolupracujeme se všemi spřízněnými infocentry u nás a do tohoto prvního ročníku se nám podařilo přihlásit 76 rozhleden a věží. Příští rok to snad bude zase ještě víc. Všude, kde se akce odehrává, mají stejně jako my památeční pohled, na který se sbírají razítka s logovtipem.“

Proč nás po českobudějckých věžích provázel zrovna Švejk?

„Přijde nám, že je to jihočeská postava, turista putující touto krásnou krajinou. Prostě sem patří. Také máme kamaráda z Plzně, Přemka Kubištu, který je Švejk jak vystřižený. Tak jsme si řekli, proč ne...“

 
 
 


 

Kam dál?

Poslední open air párty tohoto roku v sobotu na Štilci

pátek, 28. září 2012, 14:01

Naposledy pod širým nebem se bude tančit už tuto sobotu na Štilci poblíž Kamenného Újezdu. O muziku v rytmu DNB a Break Beat se...

Na Svatováclavském koncertě vystoupí hudební hvězdy

čtvrtek, 27. září 2012, 09:51

Dva přední čeští interpreti - budějcká rodačka, mezzosopranistka Virginie Walterová, nositelka světové ceny Antonína Dvořáka, a...

FOTOREPORT: Festival doprovodil studenty zpátky do lavic

středa, 26. září 2012, 19:52

Návraty do školních lavic nepatří mezi nejšťastnější události mladého studenta, proto je třeba si tyto krušné chvíli zpestřit...

Noc vědců vyvrcholí v pátek kulturním programem

středa, 26. září 2012, 07:49

Tradiční akce s názvem Noc vědců se letos uskuteční v pátek 28. září. Stalo se již pravidlem, že se při tomto projektu pořádaném...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.