Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Strom na náměstí září. Spousta lidí ale rozsvícení nestihla

 
pondělí, 3. prosince 2012, 11:17

A je to tady! Konečně se Budějčáci dočkali. První dny Budějovického adventu 2012 mají za sebou. V sobotu 1. prosince byl na pokyny primátora města Juraje Thomy rozsvícen vánoční strom.

Načerpat trochu té kouzelné vánoční atmosféry vyrazila také Budějcká Drbna. Již před pátou hodinou odpolední, kdy měl být strom podle původního programu rozsvícen, se ale z náměstí Přemysla Otakara II. hrnuly davy lidí pryč.

Místo adventní pohody tak na ni dýchl hororový duch předvánočního šílenství - na největší budějcké točně se tlačila hlava na hlavě. Okamžitě pozbyla veškerou chuť cpát se k pódiu, a tak jen letmo proběhla náměstí, na němž už před pátou hodinou svítil strom. To už bylo po hlavním programu, který začal o několik minut dřív, než bylo původně avizováno.

Poté se jakoby na povel všichni přesunuli ke stánkům s punči. Na každé straně náměstí je jich hned několik, ale u každého byla fronta jako na banány. Mezi frontami, auty a stánky s nejrůznějšími vánočními proprietami pobíhaly děti se svítícími meči a nasazovacími rohy.

Drbna z toho byla stejně rozmrzelá, jako lidé, kteří přišli na náměstí pozdě a propásli tak slavnostní rozsvícení i proslov primátora města. „Primátor si na pódium vytáhl dvě dětičky z davu a ty mu pomáhaly strom rozsvítit. To bylo milé gesto,“ líčí jedna z návštěvnic náměstí Lenka Mikulášková.

Ti, kteří se na náměstí vydali později, byli stejně naštvaní. Zkrátka s kouzelnou atmosférou Vánoc mělo zahájení letošního Budějovického adventu pramálo společného.

„Řekla bych, že letos to mělo více záporů než kladů. Stromeček rozsvítili dřív, než bylo v programu. Lidé nervózně pobíhali, křičeli jeden na druhého a na punč se stála fronta třeba i patnáct minut,“ popisuje návštěvnice náměstí Michaela Vaňková. „Co se týká sborového vystoupení, musím říci, že k radnici nebylo vůbec nic slyšet. Raději jsme šli brzy domů,“ dodává ještě Vaňková.

Samozřejmě ale byli tací, kterým se akce líbila. „Bylo to super. Moc se mi líbí, že na náměstí není tolik stánků s nesmysly, například s ponožkami. Hodně mě potěšil stánek se slovenským sýrem,“ pochvalovala si Tereza Nahodilová.

„Chceme se všem návštěvníkům trhu omluvit, důvodem dřívějšího rozsvícení stromu byla chyba v komunikaci mezi zástupci města a pořadatelem. K těm dalším výtkám, a tím myslím davy lidí, nevím, co bych řekl. Některé věci prostě ovlivnit nelze,“ uvedl David Kovařík, mluvčí společnosti RK Invest, pořadatele Budějovického adventu.

 


 

Kam dál?

Narozeninová oslava Mňágy se vydařila na jedničku

pondělí, 3. prosince 2012, 09:27

Kapela Mňága a Žďorp dorazila do Budějc s albem Dáreček. Oslavit pětadvacáté narozeniny s úspěšnými muzikanty přišlo do...

Ne všichni prodejci nabízeli na trzích vánoční zboží

neděle, 2. prosince 2012, 16:48

Patnáctý ročník Adventních trhů na budějckém Výstavišti přinesl nejenom spoustu tipů na dárky pod stromeček, ale i prodejní...

Pod Černou věží se rozdávaly filmové ceny

čtvrtek, 29. listopadu 2012, 11:43

Druhého ročníku Festivalu amatérských a studentských filmů Černá věž se letos zúčastnilo 66 filmů, devatenáct z nich bylo...

Dead End Festival láká nejen na skvělé mezinárodní kapely

středa, 28. listopadu 2012, 17:30

Již počtvrté naservíruje Dead End Festival v jihočeské metropoli porci té nejkvalitnější hudební zábavy a dává jasně najevo, že...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.