Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Staročeská tradice pořád táhne. Jihočeši žijí masopustním veselím

neděle, 8. února 2015, 13:23

Období masopustů je v plném proudu, průvody včera procházely hned několika městy i vesnicemi. Budějcká Drbna posbírala postřehy a hlavně fotky z těch v Údolí u Nových Hradů a také v Lipí.

Masopust v Údolí má delší tradici než ten v Nových Hradech. Okolní části města, dnes osady, se přidaly později. Zakladateli tamních masopustů byli pánové Vaclík a Vachoutka. Každoročně v Údolí projde průvod čtrnácti koledníků v doprovodu masek a kamarádů, kterých je několik desítek.

O více než šedesátileté tradici si s Budějckou Drbnou povídal rychtář koledy Josef Machůtka: „Koleda se v Údolí chodí od roku 1956, začali jsme dřív než v Nových Hradech. Jedná se o soubor kamarádů, kteří se převlečou za masky a tvoří pro zbytek vsi sobotní program. Klasickými maskami, které nás doprovází, jsou například Medvěd, Smrtka a tak dále. Během koledy probíhají různé rituály, třeba trestání koledníka a další s křesťanstvím spojené zvyky. Hlavně se snažíme o udržení této tradice, byť to není z finančního hlediska úplně jednoduché a občané vesnice pomalu vymírají, což má za důsledek obtížnější obsazení koledy v dalším roce. V Údolí dáváme na koledu dohromady přes čtyřicet lidí, kteří obveselují své sousedy, a nejedná se pouze o místní obyvatele.“

Celé vyprávění Josefa Machůtky si můžete poslechnout v audiozáznamu.

Včera se uskutečnil tradiční masopustní průvod také například v Lipí. Desítky masek se sešly kolem desáté hodiny dopolední u místního hostince a průvod tak mohl začít. K vidění byly různé masky, například Rytíř, Smrťák, Šašek, postavy ztvárňující roční období, tedy Jaro, Léto, Podzim a Zima, také Letec, Hasič, Muchomůrka a spousta dalších.

Nejdříve musely masky dojít ke starostovi Lipí Stanislavu Kyselovi, kterého požádaly o klíč k odemknutí a zároveň povolení masopustního průvodu. „Cestou po celé vesnici průvod dorazil k místnímu hostinci, kde bylo připraveno občerstvení pro všechny zúčastněné,“ napsal Budějcké Drbně jeden z návštěvníků tamního masopustu Roman Jinšík.

ČTĚTE TAKÉ: Masopustní veselí startuje. Kdy a kam vyrazit?

 
 
 


 

Kam dál?

Budějcím k 750. výročí zazpívá Lucie Bílá. Lidé na náměstí rozbuší...

pátek, 6. února 2015, 11:07

Vedení českobudějovické radnice zahájí očekávané oslavy 750. výročí založení města v úterý 10. března. Právě k tomuto dni je...

Petr Muk: Desky, které byste měli mít ve sbírce

středa, 4. února 2015, 13:55

Dokázal punkově zaburácet, „depešácky“ posmutnět, ale i jemně pohladit po duši. Petr Muk byl velmi variabilní zpěvák, o čemž...

Petr Muk by dnes oslavil padesátiny. Na jeho počest se uskuteční...

středa, 4. února 2015, 10:47

Dnešní den by si určitě užil na maximum. Legendární zpěvák Petr Muk, rodák z Českého Krumlova, by dnes oslavil padesátiny! Bývalý...

Chuť a vůni Asie přinesou Japonské dny

úterý, 3. února 2015, 16:21

Budějcké kulturní dění oživí tento týden nejenom tradiční plesy, které budete moci navštívit v různých kulturních zařízeních, ale...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.