Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Slavnosti pětilisté růže s puncem 20. výročí v UNESCO

 
sobota, 16. června 2012, 12:50

Během čtvrtého červnového víkendu se Český Krumlov opět prostřednictvím Slavností pětilisté růže přenese do dob pánů z Rožmberka. V pátek 22. a sobotu 23. června nabídne město příchozím středověkou zábavu, dobové trhy nebo gurmánské zážitky z pravých středověkých specialit.

Tématem letošních, již šestadvacátých slavností, je ´Souboj dobra´, neboli porovnání životních kréd dvou posledních Rožmberků – Viléma z Rožmberka a Petra Voka. Zatímco Vilém z Rožmberka se řídil heslem „Pospíchej pomalu“, jeho bratr Petr Vok měl krédo „Pamatuj na smrt“.

„Bude to souboj dvou životních postojů, které ovlivňovaly jejich chování a jednání. Právě ony totiž určovaly nejen chod rožmberského dominia, ale ve svých důsledcích do značné míry i chod celého Českého království,“ naznačil ředitel Městského divadla Český Krumlov a jeden z organizátorů Jan Vozábal.

V roce 20. výročí v UNESCO ozdobí slavnosti navíc dvě perličky. „Díky českokrumlovskému seskupení Proradost se zámecká věž oblékne do renesance. Krumlovští patrioti připravili čtyři velkoformátová plátna a prázdné niky na věži tak po dobu slavností vyplní 6,5 metru vysoké postavy, které připomenou její renesanční podobu,“ uvedl Jan Vozábal.

Druhou perličkou bude velkolepý půlnoční ohňostroj doprovázený hudbou Smetanovy Vltavy, jenž mimo jiné připomene dvacetiletou spolupráci českokrumlovských ohňostrůjců Jiřího Honce a Zdeňka Štěpánka s českokrumlovskými slavnostmi.

Slavnosti pětilisté růže zahájí bubenická jednota Wild Sticks v pátek 22. června ve 14 hodin na náměstí Svornosti. Po celém městě se následně rozezní středověká hudba, svá představení rozehrají divadelní soubory, kejklíři i šermířské skupiny a zatančí nejen místní soubor Fioretto.

Na náměstí Svornosti otevře opět hospoda ´U Petrova voka´, kde nachystá rychtář se svou kompanií velkolepý program. Páteční program vyvrcholí ohňovým průvodem s přibližně 400 účastníky a koncertem oblíbené kapely Papouškovo sirotci.

V sobotu 23. června pokračuje program slavností již od 10 hodin na náměstí Svornosti, I. zámeckém nádvoří, v Pivovarské zahradě, Široké ulici a dalších zákoutích města. Přibližně sedm stovek šlechticů, měšťanů, hudebníků, kejklířů, rytířů na koních, řemeslníků a dalších v čele s Rožmberky projde městem v historickém kostýmovaném průvodu v 15 hodin.

Trasa průvodu bude zakončena v zahradách pivovaru, kde se následně odehraje partie živých šachů s podtitulem ´Královská hra´. Na šachovnici 12 krát 12 metrů se o své dominium utkají Rožmberkové s pasovskými. Na velké šachovnici se od 22 hodin odehraje také premiérové představení pod názvem ´Bratříčku, neopouštěj nás!´, inspirované příběhem nuceného odloučení Viléma z Rožmberka a Petra Voka. Představení doplní ohňová a tanečně kejklířská show.

Náměstí Svornosti ve večerních hodinách rozezní kapela Javory Beat sourozenců Ulrychových. Zazní zde nové skladby i staré beatové pecky, ale hlavně známé ´javorské´ písničky v jiném kabátě. Program vyvrcholí výše zmíněným ohňostrojem.

Tradiční historický jarmark přivítá návštěvníky na I. zámeckém nádvoří od pátku 22. do neděle 24. června Gastronomické speciality budou k ochutnání na trhu na náměstí Svornosti. Na návštěvu se těší i českokrumlovské restaurace a hospůdky.

Pojďme se tedy vrátit v čase, užít si a prožít dobu dvorských slavností, kejklířských výstupů, představení potulných komediantů i renomovaných divadelních společností, dobové hudby a tance i historické kuchyně.

Podrobnosti a program slavností najdete na www.ckrumlov.cz/slavnosti2012.

Informace o vstupném

 • Jednodenní vstupné
  pátek - dospělí 100 Kč
  sobota - dospělí 200 Kč
 • Dvoudenní vstupné (permanentní vstupenka)
  dospělí - 200 Kč
  organizované skupiny - 150 Kč
  studenti - 100 Kč, pro držitele ISIC, ITIC karet
  děti do 15 let - 50 Kč
 • Vstup zdarma
  - děti do 10 let
  - návštěvníci v historických kostýmech (gotika, renesance)
  - držitelé ZTP

Napsala Eliška Koričarová

 


 

Kam dál?

V Babovřeskách padaly facky, Žilková propleskla Kikinčuka

sobota, 16. června 2012, 11:04

Komedie Zdeňka Trošky Babovřesky, aneb z dopisu venkovské drbny se v jižních Čechách natáčí už třetím týdnem a teď přišla řada i...

Po loňském úspěchu je Vrátecká vrčka zpět ve větším stylu

středa, 13. června 2012, 07:47

Letošní Vrátecká vrčka slibuje spoustu zábavy pro děti i dospělé – od malování na obličej přes ochutnávku piv až po večerní...

Déšť vyhnal návštěvníky Muzejní noci zpátky domů

úterý, 12. června 2012, 07:49

Letošní českobudějovická Muzejní noc se konala v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova, kde na příchozí čekal bohatý program,...

FOTOREPORT: Vivaldianno, nadčasový hudební projekt

pondělí, 11. června 2012, 08:18

Již podruhé zavítali houslista Jaroslav Svěcený společně s bývalým klávesákem skupiny Lucie Michalem Dvořákem do Budějc se svým...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.