Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Šedesáté narozeniny oslavila AJG velkolepou vernisáží

pondělí, 15. července 2013, 12:14

Letošní hlavní turistickou sezonu spojila Alšova jihočeská galerie s projektem Andy Warhol - Zlatá šedesátá. Vernisáž k této unikátní výstavě si samozřejmě Budějcká Drbna nemohla nechat ujít.

To, že se v galerii děje něco výjimečného, bylo patrné již před vstupem do jednoho z nejkrásnějších obytných sídel aristokracie, zámku v Hluboké nad Vltavou. Po růžovém koberci se procházely ženy v krátkých šatičkách a Drbna měla chvíli dojem, že se nachází na módní přehlídce.

Všude postávaly skupinky lidí a živě debatovaly. Z hlavního sálu se ozývala hudba ve stylu Velvet Underground, která lákala ke vstupu do barevného světa Andyho Warhola. Návštěvníci obdivovali nejenom práce proslulého grafika a malíře, ale i nádherné prostory, ve kterých se výstava nachází.

„Lokace na výstavu byla vybrána naprosto záměrně. Není většího kontrastu než dát Pop-Art do prostor zámeckého komplexu,“ komentoval umístění autor celého projektu Daniel Hovorka.

Při instalaci obrazů byl nápomocen i slovenský odborník Miroslav Sirik, který každoročně instaluje dvě velké výstavy na téma Warhol po celé Evropě. Sál je rozdělen do různých zákoutí s obrazy, Andyho portréty či věcmi, které používal.

Návštěvníci se kochali barevnými portréty Marilyn Monroe, Mao Ce-tunga, Lenina, Andyho prvními reklamami, sbírkou obalů hudebních alb či kresbami z padesátých let. Výstava čítá téměř dvě stě exponátů, které pocházejí ze soukromých sbírek jak z České republiky, Slovenska, tak i Německa. Velká část je dovezena z Múzea moderného genia Andyho Warhola ve slovenských Medzilaborcích.

Součástí výstavy je i instalace v duchu slavného Warholova uměleckého studia The Factory, kde si každý mohl vyzkoušet sítotisk. V druhém rohu se prodávaly suvenýry v podobě triček, tašek, pohledů, ale i knih či nafukovacích banánů.

Stylové bylo i občerstvení. Fazolkový salát, hamburger s falafelem, čokoládová fontána, do které se máčel banán, nebo studená rajčatová polévka, kterou podával známý kuchař Petr Stupka. Dojmy z celého večera se pak probíraly při pohárku dobrého vína či mátového a šalvějového čaje.

 
 
 


 

Kam dál?

Letní kino Háječek přivítalo první diváky Obecnou školou

neděle, 14. července 2013, 09:44

Uplynulé letní dny přinesly kromě pouličních nepokojů i trochu kultury. V Háječku začalo ve čtvrtek promítat letní kino, které...

Letňák v příštím týdnu zahájí promítání zadara

neděle, 7. července 2013, 17:56

Po událostech posledních dní, kdy všechny obyvatele Budějc zajímaly zejména události okolo demonstrací jsme rádi, že můžeme...

Tři sestry zahrají na Holkově. Vyhrajte lístky!

středa, 3. července 2013, 19:12

Jestli patříte mezi fanoušky Fanánka, Magora a Supice, určitě byste neměli v pátek večer od 20 hodin chybět na Letním parketě...

Divadlo Járy Cimrmana zahrálo České nebe bez Svěráka

středa, 3. července 2013, 14:11

Jan Amos Komenský, Jan Žižka, Karel Havlíček Borovský, svatý Václav, Praotec Čech nebo Babička. Že vám tato jména něco říkají?...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.