Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sbírku Alšovy jihočeské galerie rozšířil sto padesát let ztracený obraz světového významu

 
pátek, 6. března 2015, 07:10

Modlitba za oběšence je umělecké dílo, které by se vyjímalo v každé prestižní světové galerii. Tento unikát od realistického malíře Hippolyta Soběslava Pinkase se však po dlouhém vyjednávání podařilo získat Alšově jihočeské galerii. Téměř 150 let ztracený exponát jako první viděli ve čtvrtek novináři, v dalších dnech si ho může ve Wortnerově domě na vlastní oči prohlédnout i široká veřejnost.

Obraz byl v loňském roce nalezen a zakoupen na malé aukci ve francouzském Dijonu zástupci jednoho z českých investičních fondů. Nad tím, zda se skutečně jedná o Pinkasovo dílo, když se dosud zachovala pouze jeho karikatura, visely velké otazníky. „Soukromníci ho koupili, dovezli do Prahy a podrobili rentgenovému zkoumání. Já jsem zareagoval na televizní reportáž, v Chebu pak viděl originál a jednání o koupi začala,“ popsal zisk obrazu ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert.

Než se Jihočeši domluvili se soukromými majiteli na podmínkách odkupu, uplynulo více než půl roku. „Jsem rád, že se nám podařilo předběhnout Národní galerii. Pro jižní Čechy jsme získali pravou uměleckou perlu, která by okamžitě zazářila v Praze anebo v přední francouzské galerii typu Museé d´Orsay. Když jsem se s tím příběhem seznámil, tak mě napadla paralela s Obrazem Doriana Graye od Oscara Wilda,“ uvedl ve čtvrtek hejtman Jiří Zimola, který se ujal slavnostního odhalení exponátu.

Zároveň připomněl, že stejně jako dílo samotné, tak svůj příběh má i jeho pořizování. „Vloni za mnou přišel pan ředitel Seifert s tím, že se objevila možnost tento obraz pořídit za dva miliony korun. Problém byl v tom, jak v rozpočtu galerie vyčlenit tento obnos, aniž bychom ohrozili jeho nákup a nepředběhli nás další možní zájemci, protože skutečná hodnota obrazu je několikanásobně vyšší. Kraj, coby zřizovatel, proto zvýšil příspěvek, který galerii dáváme, a to v jasné snaze dílo získat,“ popsal Zimola.

Levnější než Manet, přesto stejně významný

Modlitba za oběšence patří mezi nejvýznamnější díla evropského realismu. Hyppolyt Soběslav Pinkas, jehož vnukem byl Jiří Voskovec, ji namaloval během svého působení v Paříži. Obrazem vzpomínal na událost z roku 1857, kdy jeho přítel Josef Wehle spáchal ve své dílně sebevraždu a Pinkas byl tím, kdo jej po několika hodinách přišel z oprátky „vysvobodit“. Do potemnělého interiéru umístil oběšence namalovaného zezadu a pod něj skupinu žen, které ho pomlouvají, místo aby odřízly provaz.

Pinkas dílo dokončil po dvou letech v roce 1861 a vystavil ho na pařížském Salonu, kde vzbudilo velký ohlas. Tehdy ještě neslo název Pohřební řeč za oběšence. O několik let později autor svůj obraz kvůli prodeji částečně přemaloval. Teprve nyní, téměř po 150 letech, můžeme rozsah umělcovy přemalby posoudit. Oběšenec zcela zmizel, zbyla po něm pouze symbolická oprátka položená na proutěném koši. Původní podobu díla nám ukazují rentgenové snímky. Námětem i zpracováním exponát dalece přesahuje hranice České republiky.

„Modlitba za oběšence je svým významem srovnatelná s Manetovou Snídaní v trávě. Hodnota obrazu je opravdu vysoká, byť centimetr čtvereční byl při koupi několikanásobně levnější než stejná plocha Manetova díla. A to i přes fakt, že Pinkas je svým významem s tímto francouzským realistou srovnatelný,“ řekla Budějcké Drbně autorka doprovodné publikace k tomuto dílu Kristýna Brožová.

Výstava v českobudějovickém Wortnerově domě potrvá do 5. dubna letošního roku, poté bude obraz přemístěn do depozitáře Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou. „Bude podroben hlubší expertíze a čeká ho drobná retuš. Na podzim by se měl ještě jednou objevit ve Wortnerově domě a v příštím roce se stát součásti připravované trvalé expozice,“ dodal ředitel Seifert.

 


 

Kam dál?

Otáčivé hlediště z Českého Krumlova nezmizí. Radní schválili vypsání...

pátek, 6. března 2015, 06:21

Až do konce roku 2017 vydrží v zahradě českokrumlovského zámku točna Jihočeského divadla. Budějčtí radní na svém pravidelném...

Filmy s oscarovým potenciálem jsou od čtvrtka v budějckém multikinu

středa, 4. března 2015, 17:40

Multikino Cinestar zařazuje do svého programu i tento čtvrtek další filmové lahůdky. Návštěvníci se mohou těšit na novinky, které...

Kapela Mandrage přiveze do Budějc netradiční akustický koncert

pondělí, 2. března 2015, 14:20

Tento týden se s kulturou na jihu Čech roztrhl pytel. Čekají vás nejenom zajímavé výstavy, ale i koncerty a plesy. Ujít si...

Bude cirkus. Ale cvičené opičky nečekejte

pondělí, 2. března 2015, 08:30

Oblíbenou a vyhledávanou zábavou se v poslední době staly nové cirkusy. Vystoupení Cirkusu La Putyka v Budějcích, které se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.