Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rudolfovští se opět ponořili do historie

 
úterý, 10. června 2014, 08:24

Milá a skutečně nádherná tradice. Tak by se jednou větou daly popsat Hornické slavnosti, které se už popatnácté uskutečnily v Rudolfově. Zatímco v Budějcích tisíce lidí koštovaly zlatavý mok na Slavnostech piva, Rudolfov v sobotu podnikl exkurzi do minulosti.

Hornické slavnosti mají velmi slušný zvuk i za hranicemi regionu. Ani letošní ročník jim ostudu neudělal! Příjemné místo, bohatý program, plno stánků s rozmanitou nabídkou, výstava dravců, koně... Pokud milujete historické akce, ale například krumlovské Slavnosti pětilisté růže jsou na vás už příliš masivní záležitostí, rudolfovské slavnosti vám mohou nabídnout ideální kompromis.

„Na Hornické slavnosti jsme vyrazili poprvé. Nějakou dobu jsme po městě bloudili, protože hlavní silnice byla uzavřená, ale nakonec to za to stálo. Líbí se mi zdejší komorní atmosféra a hlavně program, který je dokonalým kontrastem všem těm pouťovým atrakcím, jež se konají v jiných městech či vesnicích,“ zmínil například Petr Trávníček, který na výlet vytáhl svou přítelkyni.

Program byl skutečně zajímavý. Zpívalo se, tancovalo... Návštěvníci se i zábavnou formou dozvěděli několik dobových zajímavostí - pozornost přitáhly například ukázky námluv z období renesance.

Dětičky si užívaly jízdu na koních. A pokud zrovna na obzoru žádný malý zájemce nebyl, vyskočili do sedel dospělí. Atrakcí byli i draví ptáci, kteří se vystavovali na kraji areálu. Že je jim pozornost nepříjemná? Ale kdeže, do foťáků pózovali jak skutečné celebrity!

Hornické slavnosti jsou zkrátka sázkou na jistotu. Je to přátelská a od srdce dělaná akce, které není co vytknout. V kombinaci s krásným počasím ideálně strávená sobota.

Z průběhu slavností byli nadšení i organizátoři - Společnost přátel Rudolfova. „Po delší době nám bylo nakloněno i počasí, a to je minimálně 50 procent úspěchu,“ řekla předsedkyně spolku Hana Kuboušková a dodala: „Nic není dokonalé, pár nedostatků se našlo, ale celkový dojem a ohlasy veřejnosti na letošní Hornické slavnosti jsou kladné.“

Předsedkyně vyzdvihla například tradiční koncert Třeboňských pištců v kostele sv. Víta či koncert Smíšeného komorního sboru z Příbrami. „Koncerty vyzněly krásně, a to díky úžasné akustice tohoto prostoru.“

Na úpravě prostoru Farské louky, kde se slavnosti konaly, pracovali členové spolku už v pátek. „Páteční příprava prostoru vyžaduje velké nasazení, záleží na každém detailu a tisíci maličkostech. Podařilo se, vše bylo včas připraveno a v sobotu jsme dokázali pobavit okolo tisícovky lidí,“ zmínila Hana Kuboušková.

Škoda jen kolize termínů se zmíněnými pivními slavnostmi. Obě akce tak přišly o potencionální návštěvníky. Kdyby se měli ale pořadatelé neustále ohlížet na ostatní akce, nejspíš by nikdy nic neuspořádali. A abychom nezapomněli... Budějcká Drbna přeje Hornickým slavnostem všechno nejlepší k patnáctinám!

 
 
 


 

Kam dál?

Pěvecký sbor Carmina se chystá na velké finále

pondělí, 9. června 2014, 20:35

Budějcký pěvecký sbor Carmina má za dobu svého působení na mezinárodních i tuzemských pěveckých kolbištích velké úspěchy. Již od...

Muzejní noc byla plná pralidí a pradětí

pondělí, 9. června 2014, 15:05

Letní počasí přálo akci, která se uskutečnila minulý týden v pátek u Památníku Jana Žižky z Trocnova. Návštěvníci Muzejní noci,...

Na zámku Hluboká chystají novou prohlídkovou trasu

neděle, 8. června 2014, 09:39

Procházet se císařskými, Černínskými a dalšími šlechtickými apartmá, ve kterých na zámku Hluboká při společenských událostech...

Muzejní noc nabídne pohled do pravěku a středověku

čtvrtek, 5. června 2014, 16:27

Ukázky mletí obilí, odlévání kovů, tkaní oděvů nebo kovářské práce uvidí lidé v pátek večer při Muzejní noci na téma Jihočeský...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.