Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Řemeslný jarmark v Holašovicích vzali lidé útokem

úterý, 29. července 2014, 13:27

Tkalci, kováři, lidoví umělci, perníkáři... Na 250 řemeslníků z Čech, Moravy, Slezska, ale i Slovenska a Maďarska obsadilo na tři dny náves v Holašovicích. Sedmnáctému ročníku Selských slavností přálo počasí, a tak do vesničky s památkami zařazenými do seznamu UNESCO na konci minulého týdne zavítalo třináct tisíc návštěvníků.

„Jsme maximálně spokojeni!“ hlásil Budějcké Drbně Jan Jílek, starosta Jankova, pod který Holašovice spadají. „Povedlo se úplně všechno - návštěvnost, počasí i organizace. Navíc program byl velkolepý,“ bilancoval hlavní pořadatel během pondělního odpoledne, kdy na malebné návsi postavené ve stylu selského baroka probíhal závěrečný úklid.

Velkým lákadlem pátečního dechovkového programu byly podle něj koncerty Babouků, Moravanky a Jižanů, v sobotu kromě úspěšných vystoupení Jožky Šmukaře a Schovanek proběhla soutěž o nejlepší jihočeské koláče a buchty a v neděli sklidili velký ohlas kapely Nezmaři a Hradišťan.

A že do Holašovic dorazilo skutečně velké množství návštěvníků, bylo patrné na první pohled. Všechna parkoviště praskala ve švech a mezi stánky s originálními výrobky byla doslova hlava na hlavě.

Snad každý po obhlídce staročeského jarmarku i ukázek lidské fantazie a tvořivosti využil příjemného stínu nabízeného vzrostlými lipami a mohl se zaposlouchat do hudebního programu. Pro děti byly připraveny řemeslné dílny, projížďky na koních a další atrakce.

„Výborná akce! Byl jsem překvapen dokonalou organizací již od příjezdu na parkoviště. Doporučuji holašovické slavnosti navštívit,“ byl nadšený Jarda Kukrál. „Stovka vstup, narváno a obyčejná voda za 25 korun. Pecka, co víc si přát... radši jet k vodě,“ oponoval pochvalným ohlasům v diskuzi na facebookovém profilu Budějcké Drbny Martin Hošna.

Pozitivní reakce na letošní ročník Selských slavností zcela převažovaly. Budějcké Drbně se ale ozvala čtenářka, která nebyla spokojena s jednáním organizátorů. „Při parkování vozíčkářů, které tam vlastně ani nebylo, jsem zažila příběh, kdy mi nejdřív pořadatel vyhrožoval přes policii odtahem a pak jsem se ještě setkala s hulvátským jednáním starosty,“ stěžovala si v mailu adresovaném redakci Naďa Jášová.

„S ohledem na kapacitu a vytíženost parkovacích míst pro vozíčkáře před holašovickým infocentrem mohlo dojít k tomu, že tady nebylo v určitém čase volné místo. V tom případě nebyla jiná možnost, než paní odkázat na přilehlé parkoviště, neboť se v tomto prostoru otáčely autobusy a mohlo by zde dojít ke kolapsu dopravy,“ reaguje starosta Jan Jílek.

Další z organizátorů však případ, kdy by toto nařízení někdo nerespektoval, nezaznamenal. „Reakce starosty mohla vyznít tak, že se cítí být obtěžován, neboť na organizaci této činnosti tady byli vyčleněni pořadatelé, kteří měli jasně zadané pokyny, a on měl na starosti především bezproblémový chod celých slavností. V době jejich zahájení si lze jen těžko představit, že odběhne z uvítacího ceremoniálu, aby zajistil zaparkování jednoho auta,“ vysvětlil pořadatel Petr Holba.

Úspěch letošních sedmnáctých slavností v Holašovicích současné pořadatele do dalších let zavazuje. „Je to pro nás do budoucna velká výzva a zodpovědnost zároveň. Selské slavnosti jsou svým charakterem, filozofií, ztvárněním choreografií, logistickou či organizací jedinečné a nemají v Čechách obdoby. To neříkám jenom já, potvrdila mi to většina stánkařů i vystupujících. Jenže nás na podzim čekají volby a bez mandátu nemůžeme cokoliv dělat. V současné době tak nemáme další ročník ve svých rukou. Nedokážu si však představit, že by se něco takového, kdy se na jihu Čech snažíme zachovávat lidové tradice, jednou přerušilo,“ nechal se slyšet jménem pořadatelů Jan Jílek.

 
 
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Ve Frymburku dnes zahrají Ewa Farna a Olympic

pondělí, 28. července 2014, 16:12

První ročník charitativního multižánrového festivalu Frymburkfest - Lipno 2014 pokračuje dnes večer dvěma koncerty. Od půl deváté...

Hvězdy budou zpívat z hladiny Lipna pro postižené děti

sobota, 26. července 2014, 09:26

Speciální rozměrné pódium přímo na hladině lipenské přehrady, na dohled z veřejné pláže ve Frymburku, se stane dějištěm...

Park před Slavií bude patřit různým hudebním stylům

pátek, 25. července 2014, 14:15

Festival Central Park Slavie, na který včera večer zavítalo kolem 700 lidí, pokračuje dalším programem již dnes odpoledne....

Zlatý hřeb festivalu je tady! Budějce rozezní Vltava

čtvrtek, 24. července 2014, 15:28

Festival Central Park Slavie pokračuje dalším týdnem a i tentokrát vás čeká skvělá muzika. Nechce se vám nikam jezdit? Nevadí!...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.