Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

RECENZE: Režisérský debut vykouzlí úsměv i dojme

 
pondělí, 21. dubna 2014, 07:31

Úsměvný zdánlivě jednoduchý režisérský debut Budějčáka Jiřího Mádla, film Pojedeme k moři, neotřele vypráví příběh jedenáctiletého Tomáše, který od mala sní o kariéře režiséra. Jeho rodiče ho ale nutí do fotbalu, kam chodí se svým nejlepším kámošem Harisem.

Naštěstí ho ale podporují v jeho opravdovém koníčku a k narozeninám mu pořídí kameru. Tomáš se rozhodne, že natočí film, a protože se má točit jen o věcech, kterým rozumíte, rozhodne se natočit film o sobě a své rodině.

Přijde ale na to, že jeho táta dvakrát týdně někam odjíždí z domu a lže mu, že nikam nejezdí. Tomáš s Harisem se rozhodnou pustit se do investigativního pátrání a přijdou na kloub celé záhadě.

Jelikož jsou Tomáš s Harim naprostí začátečníci a filmoví amatéři, je film doplněn amatérskými střihy, popisky a jinými filmařskými triky, které zkouší každý začátečník. Na celý film to působí hravě a zároveň důvěryhodně.

Zprvu se zdá snímek prvoplánový s jednoduchou pointou. Opak je však pravdou. Mádlovi se podařilo zachytit svět dospělých očima jedenáctiletých kluků, jejichž rodiny jsou diametrálně odlišné. Jedna se zdá být naprosto v pořádku a v harmonickém soužití, ta druhá je pravým opakem.

Nakonec se ale ukáže, že nic nemusí být tak, jak se na první pohled zdá a každý má, jak se říká, to své. Dva jedenáctiletí kluci postupně poznávají vztahy mezi dospělými, první okouzlení jejich spolužačkou a utvrzují své pevné přátelství.

Téměř celý snímek je natočen na území Budějc, a tak jistě nejeden Budějčák zajásá, uvidí-li na plátně Sokolák, nábřeží, náměstí Přemysla Otakara II., Černou věž nebo základní školu v Kubatově ulici či sídliště Máj.

Nutno vyzdvihnout, že Mádlovo posun od herecké kariéry v pubertálních komediích k režírování byl jistě dobrým krokem. Divák by očekával jednoduché vtipy a stejně takovou zápletku. Oproti tomu má od samého začátku ve tváři lehký úsměv způsobený čistě bezprostředním humorem dvou malých kluků.

Zároveň se ale nesetkáváme s pouhou odlehčující komedií na nedělní odpoledne. Mádl se dotkl sociálních témat, jako jsou šikana, domácí násilí či hendikep kolem nás. Divák z kina odchází s úsměvem a zároveň dojat, jako tomu bylo například u filmu Jiřího Stracha Vrásky z lásky.

Debut Pojedeme k moři je bezprostředním přirozeným odhalením dětské touhy po upřímnosti, sourozencích a po moři. V hlavní roli zazářil začínající herec Petr Šimčák, Jan Maršál, který si zahrál třeba v Něžných vlnách nebo televizním seriálu Comeback.

Z dospělých určitě nesmíme opomenout báječného Ondřeje Vetchého a stále půvabnou Lucii Trmíkovou, kterou známe spíše z televizních filmů a seriálů.

Budějcká Drbna dává filmu Pojedeme k moři 90 %

Recenzi filmu podpořilo multikino CineStar České Budějovice

Foto: Bio Illusion

 


 

Kam dál?

Desítky Budějčáků přihlížely velikonočnímu hrkání

sobota, 19. dubna 2014, 20:01

Kdo od čtvrtka sen tam prošel městem, jistě mu neunikly pronikavé zvuky velkých dřevěných hrkaček. Průvody 72 hrkačů v černých...

Hodinová světelná show rozbliká vysokoškolské koleje

pátek, 18. dubna 2014, 16:08

Vysokoškolští studenti ubytovaní na kolejích i obyvatelé Brna, Prahy a Českých Budějovic v dubnu budou moci přihlížet blikajícím...

Dobrovodská pouť láká na tradiční jarmark i atrakce

čtvrtek, 17. dubna 2014, 13:34

Oblíbená Velikonoční pouť začne v Dobré Vodě u Českých Budějovic již tuto sobotu. Téměř osm set metrů dlouhá řada 110 stánků...

Literatura (ne)žije! Názvy zastávek ve verších a kniha zdarma

středa, 16. dubna 2014, 14:45

„To je hrozný. Ty děti dneska vůbec nečtou.“ Kdo z nás tuhle větu nikdy neslyšel, nechť hodí knihou. To že je literatura stále...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.