Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

RECENZE: Noe... Hollywoodský epos s lidskou tváří

 
sobota, 29. března 2014, 09:35

Americký režisér Darren Aronofsky je bezesporu mistrem svého řemesla. Dojemná Fontána, komorní Wrestler, emotivní Černá labuť... Co název, to nádherný psychologický snímek osobitého autora.

Tentokrát se ale Aronofsky utrhl ze řetězu a pustil se do velkolepého projektu, který v jeho filmografii nemá obdoby. Že by vstup na půdu takzvaných blockbusterů? Možná! Zkouška jménem Noe totiž dopadla skvěle, a to i přes slabší první polovinu, kdy jste stále na vážkách, zda je to celé vtip, nebo smutný pád nadějného režiséra.

Pokud čekáte historický epos, hned první minuty filmu vás jednoznačně znechutí. Pamatujete kamenožrouta z Nekonečného příběhu? Ano? Tak přesně něco takového se zde objevuje. Samozřejmě v řádné digitální podobě. Sakra, co něco takového dělá v historickém filmu? Přineste mi kýbl... Obavy vzrůstají, minuty utíkají a film se vleče jak lokálka mezi Budějcemi a Krumlovem.

Noe putuje se svojí rodinou po zničené zemi - všude lebky, mrtvá těla, vyprahlá zem. Scénář, který jsme už zažili tolikrát, že to ve vás žádné emoce neprobouzí. Stále však nechcete věřit, že by Aronofsky mohl natočit tak prázdnou nudu.

Ne, naštěstí se tak skutečně nestalo. Zlom totiž přichází ve chvíli, kdy už archa stojí a začínají se do ní tlačit lidé, kteří mají být vyhlazeni. Zničili totiž zemi. A to se neomlouvá! Film konečně získává tolik očekávané napětí a hlavně - spád! Od této chvíle se totiž jeho kvalita zvedá o dobrých 100 procent.

Nebudu vám popisovat detailní scénář filmu. Snad jen zmíním, že nechybí velkolepá bitva, která je de facto jediným skutečně akčním momentem filmu. Jenomže to vůbec nevadí - o krvelačné řeži Noe skutečně není. A to i přes to, že Aronofsky evidentně podobné scény umí (ač někdo může kroutit hlavou nad digitálním zpracováním). Noe totiž postupně graduje v psychologické drama, kdy rozpolcený muž neví, zda má pokračovat v kruté božské vizi, nebo zda má dát přednost rodině a tudíž i lidskému životu.

Je mi jasné, že fanoušci skutečných filmových dramat budou ohrnovat nos, ale v rámci takzvaného blockbusteru si myslím, že jde o výbornou práci. Tohle je totiž Aronofsky přesně v té vodě (a to doslova), ve které se cítí nejlépe! Emoce, emoce a zase emoce! Jestliže se v první polovině filmu v kině leckdo pousmál, v té druhé (a hlavně na konci) se dala atmosféra krájet. I neustále mlaskání a křupání pop-cornu přestalo být slyšet...

Hlavní zbraní filmu je jednoznačně Russell Crowe. Na jednu stranu milující, na stranu druhou až fanatický člověk. Kladná postava? Záporná? Chvílemi budete na rozpacích... Chrání kdejakého hada, ale děti nechá utopit. Spravedlnost? Boží vůle? Soud nechám na každém z vás.

Obsazení snímku je poměrně pestré. Ray Winstone vzbuzuje respekt, a ač je vykreslen záporně, možná mu leckdy dáte za pravdu. Emma Watson je sympatická a milá. Pokud bude pokračovat touto cestou, možná se jednoho dne vymaní ze stínu Harryho Pottera. Nechybí ani Anthony Hopkins, který svým charismatem stále omračuje. Příjemně mě překvapil Logan Lerman (Percy Jackson a tak dále), jenž s přibývajícím věkem více a více připomíná Christiana Slatera.

Jediným neslaným nemastným hercem je vlastně jen Douglas Booth. Jeho sladký zjev vypadá ve vší špíně a barbarství jako pěst na oko. Ale budiž, i mladé holčičky si musí přijít na své...

Vizuální stránka chvílemi uchvátí, občas ale také rozladí. Zmiňovaní kamenní obři nejsou příliš hezcí, ani některá digitální zvířata nejsou úplně košer. Možná i samotná apokalypsa mohla být vykreslena lépe, ale v té době už hrál Aronofsky úplně na jinou strunu, než na efekty. Prim získaly herecké výkony a psychologie postav. Díky za to!

Na začátku se leknete. Pak budete mít pocit, že sledujete historickou verzi filmu Cesta (svět je vykreslen zajímavě, spíše máte pocit, že hledíte do budoucnosti, nikoliv do minulosti). Na scénu však vstupuje fantaskní Nekonečný příběh, po kterém přichází mega bitva jak z Pána prstenů. Celé to končí rozervaností lidské duše, polemikou, co je vlastně dobře, co špatně... Jste zpátky v ringu Wrestlera.

Zní to jako nesourodý koktejl, ale jelikož jsem z kina po delší době odcházel opravdu nadšený, povedlo se. V době, kdy se v takových snímcích hraje spíše na vizuální efekty, než na herecké výkony, kdy kult herců pomalu upadá,  kdy se zapnutí mozku nepožaduje, to pro mě bylo příjemné osvěžení...

Na závěr bych snad jen dodal, že jednu věc vím jistě. Pavouky bych na palubu nepustil!

Budějcká Drbna dává filmu Noe 80 %

Recenzi filmu podpořilo multikino CineStar České Budějovice

Foto: Paramount Pictures

 


 

Kam dál?

Fast Food Orchestra vystoupí tuto sobotu ve Slavii

pátek, 28. března 2014, 17:56

Legendární formace zavítá na jih Čech, aby shrnula svou tvorbu a představila singly k připravované desce. Kapela Fast Food...

Souboj studentských skupin vyhrála kapela The Duffs

čtvrtek, 27. března 2014, 18:04

Celostátní soutěž studentských kapel University Band Contest, která letos probíhá hned v devíti českých městech, zavítala tento...

Radním došla trpělivost, na investora Rejnoka čekat nebudou

čtvrtek, 27. března 2014, 15:28

Českobudějovičtí radní zastavili přípravu stavby Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka, takzvaného Rejnoka. Důvodem...

Jiří Mádl: „Natočil jsem film, teď už dokážu všechno!“

středa, 26. března 2014, 14:46

V roce 2004 debutoval jako herec, v roce 2014 se taktéž v budějckém multikině CineStar promítá jeho první film Pojedeme k moři,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.