Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

RECENZE: Milan Schelinger oživil staré hardrockové pecky

 
neděle, 21. září 2014, 16:16

Je to již více než třicet let, co zemřel hudební symbol své doby a jeden z nejrespektovanější zpěváků tuzemské rockové scény - Jiří Schelinger. Naštěstí po sobě zanechal poměrně rozsáhlé hudební bohatství, které zub času doposud nedokázal ohlodat. Sobotní Den v Budvaru toho byl důkazem.

Vystoupil zde totiž Jirkův bratr Milan a fanoušky naprosto strhl. Když dozněl legendární Holubí dům, ohlas publika byl ohlušující a bylo evidentní, že festival zažil jeden ze svých absolutních vrcholů.

Hodnotit počínání Milana Schelingera je a vždycky bude složité. V očích některých fanoušků Milan profituje ze slávy svého bratra a svým způsobem se jedná jen o revival. Ano, hlavní páteří koncertního setu jsou slavné Schelingerovy skladby, odsoudit však tímto jednoduchým způsobem takto charismatického a skvělého muzikanta, jakým Milan bezesporu je, by bylo příliš krátkozraké.

Velikou Milanovou zásluhou je, že udržuje Jiřího skladby při životě. Nemluvím teď o nesmrtelných hitech, jako je Holubí dům, ale o ryze rockových písních, které možná nejsou tolik známé, ale o to více ohromující. Jiří Schelinger sice nazpíval plno estrádních ptákovin, ale v první řadě to byl rocker, který jen neměl možnost roztáhnout křídla k většímu rozletu.

Milan Schelinger v Budvaru předvedl skvělou hardrockovou show, kterou odpálil výtečnou vypalovačkou Hudba radost dává. Celá kapela působila uvolněně a hlavně sympaticky. Bez zbytečných póz a klišé. Fanouškům se tak dostalo poctivého koncertu, při kterém šlo jen a jen o muziku. A muziku jednoduše krásnou.

Milan celý koncert odehrál i na kytaru a s party kytarového mistra Stanislava Kubeše si poradil na výbornou. Co se týká hlasového projevu, tak ačkoliv má k Jirkovi blízko, přece jenom zůstává osobitý a některým skladbám dává nový a vůbec ne špatný rozměr.

ČTĚTE TAKÉ: Den v Budvaru nabídl smršť strhujících koncertů

Setlist byl sestaven tak, aby postupně gradoval. S přibývajícími skladbami rostla i euforie u publika. Když Milan prohlásil, že je vlastně také Jihočech, protože žije na Prachaticku, měl fanoušky v hrsti. „Také vozím na autě céčko,“ usmál se.

První skutečně elektrizující okamžik nadešel, když kapela spustila Šípkovou Růženku, což zvedlo ze židlí i poslední posluchače, kteří stále odolávali. Letitý song od Deep Purple publikum rozvášnil, ale skutečný vrchol přišel až se skladbou Holubí dům, po které, jak již bylo řečeno, následoval neskutečný ohlas, ze kterého běhal mráz po zádech.

Příjemnou perličku si pak Milan Schelinger nechal na samotný závěr. „Dáme si skladbu, kterou napsal Ringo Starr s Jiřím Grossmannem,“ uvedl píseň Namále mám, která je v originále letitou peckou Don´t Pass Me By ze slavné „bílé desky“ The Beatles.

Milan Schelinger v Budvaru předvedl civilní, a přesto magické vystoupení, které patřilo k tomu nej, co festival nabídl. Z hlediska kvality interpretů byl ale letošní Den v Budvaru velmi vyrovnaný. Pochvalu zasluhuje i publikum, jež vytvořilo náramnou atmosféru.

A pozor, na akci v žádném případě nebyli jen Budějčáci. „My jsme z Prahy! Přijeli jsme si užít skvělý den v městě, které prostě nemá konkurenci,“ zmínila partička fanoušků, která byla natolik rozjařená, že nemohla najít ani vlakové nádraží. Hledala ho na autobusové zastávce u Igy...

 


 

Kam dál?

Že je věda nuda? Budějčáci vědí, že není

neděle, 21. září 2014, 14:37

Budějčáci prožili Sobotu s vědou. V rámci výstavy s názvem Věda pro společnost... poznávat má smysl si mohli na náměstí Přemysla...

Den v Budvaru nabídl smršť strhujících koncertů

neděle, 21. září 2014, 11:35

Přehlídka legend. Těmito slovy by se dal shrnout Den v Budvaru, který se uskutečnil v sobotu 20. září a opět přitáhl davy lidí....

Expozice v Jihočeském muzeu se budou budovat asi pět let

sobota, 20. září 2014, 08:39

Zhruba pět let bude trvat vybudování nových expozic ve zrekonstruovaném Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Řekl to vedoucí...

Špičkoví kouzelníci z celého světa míří do Týna

pátek, 19. září 2014, 09:12

Týn nad Vltavou ovládnou dnes a zítra kouzla a magie. Na tradiční přehlídce Kouzelný koktejl se představí nejlepší kouzelníci z...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.