Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

RECENZE: Fanoušci nechtěli strhující Oceán pustit z pódia

 
úterý, 17. prosince 2013, 09:59

Člověku se ani nechce věřit, že je to už 25 let, co českobudějovický Oceán vydal svůj debutový singl. Tehdy se kapela opravdu trefila do černého. Kdo může říct, že hned napoprvé vyprodukoval svůj největší hit? Ráchel se stala klasikou a nejspíš vůbec nejžádanější věcí Oceánu.

Skladba, která ještě více definovala tvář této budějcké legendy elektronické scény (alespoň z mého pohledu), se však nacházela na druhé straně. Dávná zem je pecka, která míchá všechny atributy, jež jsou pro Oceán typické - líbivost, jemnost a stejně tak jistý temný a melancholický nádech.

Možná to je důvod toho, jak moc jsou skladby Oceánu nadčasové... I v novém tisíciletí, dávno poté, co vlna podobných elektronických romantiků odezněla, totiž jejich písně mají co říct. A to nejen z nostalgického hlediska. Páteční koncert v českobudějovické Fabrice toho byl důkazem!

Nešvarem dnešní doby je návštěvnost akcí a celkově kultury. Ačkoliv byla Fabrika příjemně zaplněná, člověk by přece jenom předpokládal, že když Oceán hraje po delší době na domácí půdě, bude klub vyloženě praskat ve švech. Na druhou stranu měl koncert vynikající atmosféru, které nic nechybělo.

Jestliže někteří muzikanti tvrdí, že se Budějčáci neumí odvázat, v pátek se to naštěstí nepotvrdilo. Bylo evidentní, že výbornou odezvu si samotná kapela užívá na maximum. Hlavně na zpěvačce Jitce Charvátové je radost z hraní opravdu znát. Její charismatické vystupování a celkový přednes strhává takřka veškerou pozornost a já jen musím opakovat to, co jsem v minulosti řekl už několikrát - obsazení Jitky na post za mikrofonem bylo tou nejlepší možnou volbou.

Jitka má totiž 'drajv', který staré skladby nakopává a dává jim nový rozměr. Dobrým krokem také bylo, že kluci trošku přepracovali aranže skladeb, respektive je převedli do dnešní doby, aniž by původní atmosféře ublížili. Oceán tak zní svěže a moderně. Na nostalgii není během jejich koncertu čas!

K playlistu těžko mít výhrady. Zazněla například zmiňovaná Dávná zem, hymnická Aha, dojemná Padají koně, našlapaná Létám... Vrcholem pak byla přídavková Čas z vynikajícího dlouhohrajícího debutu Dávná zem. Zavzpomínalo se také na kultovní Fiction, ve kterých působili jak bratři Vozáryové, tak Jitka Charvátová.

Zapomenout bych neměl ani na nejnovější singl kapely - Doufám. Tato skladba měla zvláštní melancholickou atmosféru a určitě patřila k tomu nejlepšímu, co koncert nabídl. Pokud takto bude znít celá deska, kterou kapela snad jednou natočí, určitě zdvihám palec nahoru. Skvělá věc!

Během akce Jitka pokřtila speciální plakát k výročí 25 let od vydání singlu Ráchel/Dávná zem. Najdete na něm jak aktuální fotku, tak i dobový snímek s Petrem Mukem. Ačkoliv je evidentní, že klukům několik vrásek za uplynulé čtvrt století přibylo, jejich muzice se jindy neúprosný zub času vyhýbá.

Budějcká Drbna dává Oceánu 80 %

Dobré vystoupení předvedly i obě předkapely. Lipenští Creatures jsou stále neznámým jménem, ale vzhledem ke kvalitnímu repertoáru se dá předpokládat, že o nich v budoucnu snad slyšet bude. Možná by to chtělo jenom rozšířit sestavu. Pódium se dvěma muzikanty vypadá příliš prázdně a nezáživně.

Brněnští Alvaréz Peréz jsou na scéně už 20 let a za tu dobu si získali v určitých kruzích zasloužený respekt. Jejich elektronická muzika načichlá gotikou je vynikající. Je pak škoda, že odezva od posluchačů byla trošku chladnější. Alvaréz Peréz jsou však žánrově natolik minoritní, že se musí počítat s tím, že ne každého jejich osobitá hudba zaujme.

Foto: Petr Kocian

 


 

Kam dál?

FOTO: Budějovický advent je v plném proudu

neděle, 15. prosince 2013, 19:50

Sobotní Den s Hitrádiem Faktor opět přilákal na budějcké náměstí velké množství lidí. Návštěvníci adventu si mohli zazávodit,...

Hudebnímu večeru ve Velbloudu dominují Delilahs

pátek, 13. prosince 2013, 09:00

Již zítra od 21 hodin vystoupí v českobudějovickém klubu Mighty Bar Velbloud tři výjimečné kapely hned ze tří zemí. Díky Budějcké...

Rocková sobota přilákala na náměstí přes tři tisíce lidí

pondělí, 9. prosince 2013, 08:57

Předvánoční program na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích se již naplno rozeběhl, což dokazuje i velká...

Jihočeští umělci pomáhají dětem se zrakovým postižením

sobota, 7. prosince 2013, 10:04

V neděli 24. listopadu se v budějckém Café klubu Slavie konal koncert Zuzany Benešové a Lukáše Randáka pro Ranou péči - tedy na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.