Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

RECENZE: Dědictví 2 aneb Smutný náhled do dnešní doby

 
neděle, 9. února 2014, 11:59

Jelikož bylo zkouškové období, řekla jsem si, že by bylo ideální zaplácnout prokrastinační čas nějakým nenáročným filmem, nejlépe komedií. Jaké milé překvapení, když jsem zjistila, že se v budějckém multikině CineStar chystá předpremiéra filmu Dědictví aneb Kurva se neříká.

Ještě štěstí, že na Pánských jízdách točí pivo! Bolek se při psaní scénáře vyřádil, jeho role mu sedla tak akorát. Každý, kdo ale očekává legendární pokračování ve stylu humoru prvního dílu, bude asi zklamaný. To se ale dalo očekávat... Doba je hořká a zlá a snímek Roberta Sedláčka s tím skvěle koresponduje.

Úvodní scéna, kdy už divák očekává břitký humor, nabízí pohřební scénu. Vlastička totiž umřela. Toto není spoiler, ale informace, kterou poskytne jakýkoliv sloupek, který vyzývá ke zhlédnutí filmu. Naštěstí (nebo snad bohužel?) se Vlastička alias Dagmar Veškrnová - Havlová na plátně objeví ještě několikrát. Potěší ale i další známé herecké tváře. Skvěle zahrál například Arnošt Goldflam, Anna Polívková nebo Ivana Chýlková.

První díl Dědictví je legenda. Druhý díl pak naturálně pojednává o Bohoušovi, jemuž v podstatě nic nechybí, až na zesnulou Vlastičku. Bolek si tímhle kouskem vytvořil skvěle propracovanou reklamu na svou farmu. Není to ale zdaleka jediná reklama, která ze snímku vyplyne. Některé scény se zdají být úplně zbytečné. Létání vrtulníkem, návštěva Karla Gotta, soutěž typu StarDance...

Bohouš Stejskal trpí velkým smutkem a notně ho zalévá alkoholem, jemuž se sedm let úspěšně vyhýbal. Jeho dcera, jak filmová, tak biologická (Anna Polívková), je ze svého otce nešťastná a posílá ho do protialkoholní léčebny. Nutno vyzdvihnout naturalismus, s nímž Sedláček prostředí léčebny vystihl. Hlavní zápletku pak divák nalézá v nemalé finanční příhodě, jejíž rozuzlení přijde na konci s jednou z hlavních postav prvního dílu - Miroslavem Donutilem.

Z filmu dýchá duch doby a vtip poněkud postrádá. Povrchní rádoby vtípky náročnějšímu divákovi nestačí, za to ale může porovnat myšlenku buranství z prvního dílu a čirý kapitalismus čpící z jeho pokračování. Nepovedená love story, alkoholismus, majetek, závist, vypočítavost. Všechny tyto problémy se Sedláčkovo snímek snaží nastínit.

Když Dědictví aneb Kurvahošigutntág dovedlo nasytit lačné publikum svým nevybíravým humorem, drzostí a lehkou kontroverzí, pak můžeme jen hádat, co konkrétně přinese jeho pokračování. Třeba snímek za pár let oceníme.

Film za zhlédnutí ale jistě stojí, už jen proto, aby si divák udělal svůj vlastní názor na to, kam směřuje česká kinematografie. Film je zkrátka o zmoudření groteskního Bolka Polívky, který scénář napsal spíše pro peníze než kvůli myšlence obohacení českého filmového fondu.

Budějcká Drbna dává filmu Dědictví aneb Kurva se neříká 50 %

Recenzi filmu podpořilo multikino CineStar České Budějovice

Foto: Space Films / Petr Machan

 


 

Kam dál?

RECENZE: Nový Robocop? Po brutalitě a krvi ani stopy

pátek, 7. února 2014, 13:56

Když se řekne Robocop, okamžitě cítím silný závan nostalgie... Ošuntělé „véháesky“, jednohlasný a značně otřesný „dabing“ a...

SOUTĚŽ: Zatančete si společně s úspěšnými olympioniky

středa, 5. února 2014, 09:28

Chcete se osobně setkat s bývalou sportovní gymnastkou Věrou Čáslavskou, atletkou Danou Zátopkovou nebo volejbalistou Pavlem...

Nejhlučnější z tichých zahrají dnes ve Slavii

pátek, 31. ledna 2014, 09:44

Líný kvartet a ONI, dva zástupci českobudějovické scény, vystoupí dnes večer v Café klubu Slavie. Zkušení hudebníci zahrají se...

RECENZE: Vejška nemá vejšku, ale dobré herce a hudbu

úterý, 28. ledna 2014, 15:24

Volné pokračování kultovního snímku Gympl od režiséra Tomáše Vorla pokračuje ve vyprávění o přátelství Petra Kocourka (Tomáše...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.