Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

RECENZE: Czech Made Man aneb s poctivostí leda pojdeš

 
čtvrtek, 5. května 2011, 14:47

Co na úvod říci. Po shlédnutí snímku Czech Made Man jsem byla v rozpacích a dlouhé hodiny jsem přemýšlela, jak o filmu objektivně napsat recenzi, která by vás buď do kina přivedla nebo by vás varovala. Je to snímek vizuálně dokonalý.

Jen místy jsem se malinko v ději ztrácela, kloubí se zde umělecká zkratka s mořem kokainu a vtipu, s pružným dějem a krásnými ženami.

Filmově vybroušený snímek Czech Made Man režiséra Tomáše Řehořka tak nejspíš tvrdě dojede na svou kreativitu. A také na to, že lidé si neradi připouštějí svou hloupost a někteří se ve snímku určitě najdou. Vlastně je to celé postavené na lidské blbosti. No řekněme si upřímně, kdo z nás kdy nenaletěl na podomního prodejce či jiná super „letadla“. Neberme to, zda nám bude hlavní hrdina sympatický nebo ho podvědomě nemáme rádi. Budař je prostě Pan Herec. Ve snímku dokáže diváka chytit už jen tím, že někdy je out a někdy in. Každý je někdy nahoře a někdy dole. Ani jedno totiž není pro snímek podstatné. Důležité je jestli má co říct a jak je natočený.

Na první pohled se může zdát zmatený, neúplný, ale musíme si uvědomit, že to vypráví smutný, možná i trochu zlomený, ale v první řadě muž s vysokým IQ pod vlivem kokainu. Život jak na horské dráze, tak stručně by se dal charakterizovat příběh hlavního hrdiny. Teprve třiadvacetiletý režisér snímku Tomáš Řehořek (Proměny, Piko) zlákal pro film zajímavá herecká jména jako je Kateřina Brožová, Milan Šteindler nebo Martin Písařík. Na seznam kladů lze připočítat i hudbu a především okouzlující zpěvačku Zuzanu Gambovou. Slabým místem může být vulgárnost a místy až nechutné pojetí celého snímku. Pro českého konzervativního diváka bude asi jen stěží  stravitelné dovádění „mužatky“, večeření na mrtvole v pitevně, nepočítaně sprostých slov a kilogramy „koksu“. Asi bych tento snímek nedoporučila starší generaci, která na to bude nahlížet pravděpodobně jako kdysi na Samotáře.

Ale samotný závěr je řešen možná víc filozoficky, než by bylo tomuto snímku zdrávo a může se stát, že nedojde k porozumění… Podtitul filmu, ale jasně hovoří za vše: „S poctivostí leda pojdeš.“ Jen se malinko obávám, aby z toho „nepošel“ český divák. Já asi hodinu po filmu nemluvila, a proto nechám na vás zda se na tento snímek vydáte.

Tak příjemný filmový zážitek všem fajnšmekrům.

Autor: Bramberka Nová
 

 


 

Kam dál?

5 otázek pro Daniela Kerla

čtvrtek, 5. května 2011, 09:23

Minulou sobotu čerstvý sedmatřicátník Daniel Kerl je už spoustu sezon velkou oporou fotbalového klubu z Roudného. Mužstvo od...

Šumavu pokryl sníh, na Horské Kvildě naměřili minus 11,7 stupně Celsia

středa, 4. května 2011, 13:10

Vrcholky Šumavy pokryl ve středu ráno sníh, na řadě stanic Jihočeského kraje padaly teplotní rekordy. Martin Modlitba z...

Vedení HC Tábor poslalo klub do konkursu, soud zahájil insolvenční...

středa, 4. května 2011, 09:34

Klub HC Tábor je v konkursu a v pondělí bylo na něj vyhlášeno insolvenční řízení. Vyplívá to z insolventního rejstříku. Důvodem...

" JAHODO DĚKUJEME !!! "

úterý, 3. května 2011, 08:38

Představovat trenéra Jihostroje budějcké volejbalové veřejnosti rozhodně netřeba. Co ale potřeba je, zdůraznit to, čeho za 5 let...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.