Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Radostice patří k vesnicím s tradiční masopustní koledou

sobota, 14. února 2015, 16:35

Nedaleko rodiště Jana Žižky z Trocnova probíhá jedna z řad oblíbených koled. Radostice na Českobudějovicku mají dnes masopust. Chodí jak chlapci, tak i dívky nebo masky. Koledníci se těší na občerstvení, obyvatelé na přání a tanečky.

Chodí se v partách. Radostická náves nejprve hostí první část masopustního průvodu, kterou tvoří muži. Až za nimi vychází kolednice. Zákulisí skupinám tvoří masky. Vše se odehrává v doprovodu dvou skupinek hudebníků.

„Užívá si to celá ves,“ říká babička, která napekla tradiční koblihy. Po nich je mezi koledníky velký zájem. Nechybí ani koláčky či něco ostřejšího na zub. „Je hrozná zima. Grog přijde vhod,“ říkají účinkující s úsměvem.

Na konci masopustního průvodu chodí v Radosticích dva vojáci, kteří pálí z děla za řádného rachotu hadrové náboje. Celé veselí se večer zakončí v místním pohostinství maškarní zábavou.

 
 
 


 

Kam dál?

Dave a Sony: Nový klip Fénix bereme jako milník v naší kariéře

čtvrtek, 12. února 2015, 14:12

Hip-hopové duo Dave a Sony působí na českobudějovické scéně již několik let. Dokázali si získat respekt u žánrových fanoušků,...

Iluzi tropů přináší výstava orchidejí v Jihočeském muzeu

čtvrtek, 12. února 2015, 09:06

Barvami překypují nově zrekonstruované prostory historické budovy Jihočeského muzea. Ty od tohoto týdne hostí výstavu orchidejí,...

Unikátní drumandbassový producent Utah Jazz vystoupí při Somersby...

středa, 11. února 2015, 17:34

Tento pátek vypukne v budějckém Café Klubu Slavie dlouho očekávaný mejdan s anglickou hvězdou Utah Jazz. Hudební star hrající po...

Sushi, čaje, origami, kaligrafie. Budějce patřily aspoň nakrátko...

středa, 11. února 2015, 14:39

Nejenom zájemci o japonskou kulturu a umění se v sobotu sešli v jedné českobudějovické jazykové škole, kde se konaly Japonské...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.