Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Program Budějcké Thálie nabídne třináct komedií a pohádek

 
čtvrtek, 23. října 2014, 09:25

Parafrázi Dumasových Tří mušketýrů, drsnou hru Osiřelý západ z malebného Irska nebo třeba Rychlé šípy z Oltecu, tedy Starého Brna, nabízí patnáctý ročník nesoutěžní divadelní přehlídky Budějcká Thálie.

Od 1. do 9. listopadu má na programu třináct představení v podání amatérských herců, z toho devět pro dospělé a zbytek pro děti. Na domovské scéně pořádajícího divadelního souboru J. K. Tyl České Budějovice v Divadle U Kapličky se představí 165 herců a techniků z jedenácti českých měst.

„Převládajícím žánrem bude tradičně komedie včetně hudební, a to v nejrůznější podobách: od situační, přes špionážní, crazy, až po hořkou, drsnou a hororovou,“ uvedl ředitel Budějcké Thálie Václav Krištůfek.

Kromě jihočeských souborů, jako je Českokrumlovská scéna nebo třeba Piki Volyně, přijedou také divadelníci z Brna, Libice nad Cidlinou, Jiříkovic a Prahy. Tradičně bude hostovat i jeden z nejprestižnějších souborů z Ořechova u Brna a také profesionální divadlo Drak Theatre z Hradce Králové.

Na organizaci se bude nezištně podílet kolem 30 členů pořádajícího souboru. Náklady přijdou na 160 tisíc korun. Přispělo město, kraj a naturáliemi další sponzoři. Peníze padnou na dopravu, která za čtrnáct let podražila z 30 tisíc korun na trojnásobek, na občerstvení, autorské poplatky a propagaci.

Za celou historii přehlídky diváci viděli 206 představení, z toho 77 pro děti. Přijelo 165 herců a techniků ze 45 měst České republiky, Slovenska a Srbska. Průměrná roční návštěvnost byla kolem 1200 lidí.

Slavit ve velkém se ale bude až příští rok, a to 120 let nepřetržité činnost divadelního spolku. Ten je tak spojí s oslavami 750. výročí založení města. Na oslavy soubor připraví mimořádná představení, almanach i výstavu.

Přehlídka Budějcká Thálie začíná v sobotu 1. listopadu pohádkou Perníková chaloupka v podání královéhradeckého Draka a večerním představením Souborné dílo Williama Shakespeara v nastudování Divadelního souboru AMADIS Brno.

Základní vstupné je 100 Kč. Z programu mohou diváci vybírat na webu akce.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Therapy Sessions: Světový drum&bass poosmé v Budějcích

středa, 22. října 2014, 21:31

Probudil jsem se v tmavém a chladném nemocničním pokoji. Monotónní pípání přístroje působilo všelijak, jen ne uklidňujícím...

Na hřbitově leží sovětští vojáci i oběti vlaku smrti

středa, 22. října 2014, 09:22

Celá řada významných vojenských osobností z období 1. a 2. světové války je pohřbena na budějckém městském hřbitově. Jednou z...

Narozeniny kapely J.A.R. přišlo do Slavie oslavit 350 lidí

pondělí, 20. října 2014, 12:28

Přední česká funk-rocková skupina J.A.R., složená ze zvučných jmen jako Dan Bárta, Roman Holý, Robert Balzar, Oto Klempíř či...

Jihočeská vědecká knihovna slaví úspěchy s e-knihami

sobota, 18. října 2014, 09:30

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích získala po půl roce od doby, kdy spustila zcela novou on-line službu půjčování...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.