Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Příjemné odpoledne zakončilo Divadlo Husa na provázku

pondělí, 28. května 2012, 15:52

Poklidným dnem byl na letní scéně KD Slavie minulý čtvrtek. Nejdříve hrál na kytaru Honza Přeslička, po něm přišla kapela Oni a v závěru se posluchači přesunuli do velkého sálu, kde se představilo brněnské Divadlo Husa na provázku.

Letní scéna kulturního domu Slavie nabídla ve čtvrtek občanům Budějovic pohodové odpoledne za poslechu hudby. Lidé posedávali okolo stolků, popíjeli točené pivo z otevřeného občerstvení, povídali si a poslouchali.

Honza Přeslička, hudebník z oblíbené budějcké kapely Epy de Mye, hrál na kytaru a zpíval. Poté se nám představila kapela Oni, pro Budějčáky známá spíše pod názvem Blueset. „Šli jsme s kamarády náhodně okolo a už z dálky jsme slyšeli hudbu. Kapelu Epy de Mye máme rádi, a tak jsme se zastavili, dali si pivo a posloucháme. Na Budějcích je dobrý, že se tu pořád něco děje,“ řekl Drbně Martin Cvikr.

Od osmi hodin večer se Budějcká Drbna přesunula do velkého sálu Slavie, který už byl téměř zaplněný. Do tohoto znovu zprovozněného kulturního sídla se po letech vrátilo slavné brněnské Divadlo Husa na provázku s jedním z unikátních scénických čtení a inscenačních náčrtů současných dramatických textů.

Scénická črta s názvem To léto jsou nedopsané poznámky ke hře ´Kurva, Mengele!´ od Ondřeje Novotného, který píše divadelní hry, poezii i texty k písním. Kromě toho učí na Pražské konzervatoři a je zpěvákem punkrockové kapely Vyčůrat a spát.

To léto, punková opera muže, který ustavičně plane divokým nutkáním, vyhrála cenu Konstantina Trepleva a byla tak zařazena do projektu Divadla Husa na provázku Jirka Kniha hledá autora.

Hra slavila veliký úspěch. Smích obecenstva nebral konce a smáli se dokonce i zvukaři, kteří hru jistě neviděli poprvé. Scénické čtení bylo doplněno o inscenační náčrty neboli vtipné kreslené komentování čtených slov. Text byl vcelku hodně vulgární, ale k dané situaci se slova výborně hodila.

„Já proti sprostým slovům na divadle nic nemám, ale musí tam opravdu padnout. Dost často mi přijde, že jsou do textu dávána dost násilím. Hercům pak nejdou přirozeně z úst a je to katastrofa. V tomto případě musím říci, že tak půlku z nich bych proškrtala, ta druhá polovina byla velmi trefná a vtipná,“ ohodnotila text Marie Soukupová.

Divadlo bylo plné překvapení a diváci se nestihli během čtených scén nudit. Hra trvala přes hodinu a bylo řečeno, že je bez přestávky. Omyl, přestávka byla, protože herci dostali chuť na pivo, a tak se rozdávalo pivo. Chvílemi se zpívalo, malovalo, blblo, no prostě se při této hře vyřádil jak autor, režisér a herci, tak i diváci.

Režii ztvárnil Jan Mikulášek, který vystudoval JAMU obor činoherní režie. Pro jeho tvorbu je typická ironizace replik, filmový střih a výrazná výtvarná optika. Je nazýván režisérem působivých obrazů, kterých jsme měli šanci během tohoto představení vidět několik.

Na závěr herecká pětice roztrhala kulisy, které předtím počmárala působivými obrázky, jak se můžete přesvědčit z přidaných momentek, které pro vás Drbna zachytila, a vyzvala diváky, aby je následovali ven z budovy. Nikdo nevstával, všichni seděli a nechápali, co se děje.

Když to herci zopakovali asi po čtvrté, v sále to zašumělo a lidé se řítili ven. Tam už v sudu hořely roztrhané kulisy a bylo po představení. Herci sklidili mohutný potlesk, obecenstvo ještě chvíli nevěřícně přihlíželo a pak pomalu se rozcházelo ke svým domovům.

„Tak takovou hru jsem ještě v životě neviděl, a to chodím do divadla poměrně často. Původem jsem z Brna a poslední hra, co jsem od Divadla Husa na provázku viděl, byla děsná kravina, tak jsem sem šel s trochou nejistoty, která se hned v úvodu rozplynula. Zakončení bylo také působivé. Nejdříve jsem myslel, že je to zas nějaká sranda a nechal jsem si všechny věci v sále. Pak jsem zjistil, že nás tím herci velmi taktně vyhodili z divadla. Moc jsem si to užil. Paráda!“ sdělil Budějcké Drbně své zážitky Tomáš Urban.

 
 
 


 

Kam dál?

Dům U Beránka patřil kimonům, sushi a bonsajím

pondělí, 28. května 2012, 12:24

V domě U Beránka bylo o víkendu živo, a to velice netradičně. Rodinný skautský oddíl Piškóti se rozhodl přinést do Českých...

Cestovatelé představili Namibii, nejafričtější zemi Afriky

čtvrtek, 24. května 2012, 11:13

Zatímco na Sokolském ostrově před týdnem dováděli studenti, v Horké Vaně se odehrával další z tematických večerů uváděných Janem...

Budějcké náměstí se bude vlnit v rytmu čtverylky

středa, 23. května 2012, 14:30

Stovky tanečníků se sejdou v pátek 25. května ve 12 hodin na náměstí Přemysla Otakara II. A o co že půjde? Bude se tancovat....

Padla první klapka, Troška začal točit Babovřesky

úterý, 22. května 2012, 23:53

Malebná vesnička Dobčice na Českobudějovicku ožila v úterý 22. května čilým ruchem. Náves ve stylu selského baroka obsadili...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.