Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Příjemná zimní atmosféra v sobotu zaplavila Slavii

 
úterý, 14. února 2012, 08:00

Venku mráz sunul rtuť k minus dvaceti, zatímco Café klub Slavie dovršil bodu varu během koncertu skupiny Epy de Mye. První ročník Zimní Okolo Třeboně se nesl v duchu pohody, klidu a míru.

Na všechny příchozí zvědavce v sobotu ve Slavii čekalo překvapení v podobě CD od skupiny Pavel Houfek band, na kterém jsou nahrané písně, jež si kapela nadělila pod stromeček. Hned vzápětí nám band dárek rozbalil a poloprázdná kavárna se začala plnit. Zazněly pecky s latinsko-americkými rytmy, pomalé a něžné ploužáky, ale parket, i přes opakované Pavlovy výzvy, zel prázdnotou. Nevýhoda prvenství.

Místnost se uklidnila až při vystoupení nové hvězdy v písničkářské branži – Žofie Kabelkové, která dorazila na festival těsně před svým vystoupením. V první písni byla jistá známka nervozity, ale pak to Žofie rozbalila tak, že potlesk publika nebral konce.

„Byla jsem trochu nervózní, protože jsem přijela na poslední chvíli. Nestihla jsem autobus. A pak jsem taky nevěděla, jak se bude chovat kytara po přechodu do téměř čtyřicetistupňového teplotního rozdílu,“ přiznala se Budějcké Drbně. V závěru svého vystoupení si novodobá Norah Jones pozvala na podium posilu v podobě Lucie Cíchové z kapely Epy de Mye, která ji doprovázela na kontrabas.

Posledním pohlazením Žofiina skvělého hlasu byla přidaná píseň, při které se ztlumila světla a nikdo ani nedutal. Kouzelných pár minut, kdy se opravdu zastavil čas. „Píseň nese název Jasná zpráva na konci světa. Je od Zuzany Michnové a patří k mým zamilovaným,“ pronesla před tím, než přestaly tikat hodiny.

Co všechno Budějcké Drbně Žofie o sobě prozradila, se dozvíte z rozhovoru, který uveřejníme ve středu.

Skvělým pořadatelským umem v podobě přestávky, díky které jsme vstřebali vystoupení Žofie Kabelkové, byl zpovídaný, jak pořadatel tohoto festivalu, tak i host večera a spolubudovatel značky Okolo Třeboně, Pavel Jim Drengubák z Nezmarů. Skvěle jsme se tak naladili na třetí a opět nezapomenutelnou kapelu Zhasni.

Chlapské trio ze severu Čech během svého vystoupení sršelo vtipem. „Dneska jsme tu za kapelu Vlasáči,“ smál se frontman kapely Kuba Horák, při pohledu na své holohlavé kamarády. Další píseň byla uvedena opět originálně: „Pavel Houfek říkal, že je rád, když mohou hrát v jižních Čechách. My jsme rádi, když nás pozvou kamkoliv. Vzhledem k tomu, co se děje na severu.“

V průběhu vystoupení si pozvali na podium i Petra Kamiše, který hrou na cajon dodal kapele ty správné grády.  Z jejich repertoáru zazněla i píseň s textem od Paula Verlaina.  Při poslední písničce zaznělo přání publiku: „Přejeme vám, aby vám na vašich cestách vyšlapaných nebo ne, bylo dobře.“ A slova závěrem: „Bílá liga vám hrála,“ vypustil z úst člověk, který hraje folk. Však klobouk dolů před jejich umem.

Příjemně naladěni jsme se zaposlouchali do další kapely My3.avi (My tři a vy). Během sobotního večera jsme se podle názvů kapel mohli přesvědčit o narůstající populárnosti s nimi experimentovat. Kapela přidala píseň, kterou prý normálně nehraje, a velice lidsky zaznělo trumpetisty nechtěné zašeptání do mikrofonu: „Já mám strach,“ a začal foukat sólo na zobcovou flétnu. 

Jako poslední vystoupila budějcká kapela Epy de Mye, která se konečně dočkala plného parketu. Rozbalili to naplno a sklízeli veliký aplaus, a to nejen od přihlížejících hostí, ale i od hostujících kapel. Bylo vidět, jaká kapela Budějčáky do Slávie nalákala. „Vždy když v Budějcích vystupují, tak jdu na jejich koncert. Moc jim fandím, Budějčákům,“ přiznala v chvatu tancující fanynka. Kapela dohrála a Slávie se pomalu vylidnila. Příjemný večer nezkazil ani teploměr v zamrzlém autě s minus osmnáctkou…

 


 

Kam dál?

Soutěžte o vstupenky na zítřejší Valentýnský ples!

pátek, 10. února 2012, 09:55

Již zítra od 20 hodin se v nově zrekonstruovaném interiéru budějckého Kulturního domu Vltava uskuteční tradiční Valentýnský ples....

Hudební hvězdičky posledních let rozněžní Slávii

středa, 8. února 2012, 08:55

Pro veliký úspěch letního festivalu Okolo Třeboně, který vloni oslavil již dvacet let, si budou moci Budějčáci připomenout letní...

Hudební smršť se tento týden žene na Budějce

pondělí, 6. února 2012, 11:28

Druhý únorový týden nabídne Budějčákům hned několik hudebních lahůdek. Přijměte proto pozvání na ty nejzajímavější.

Do hvězdárny dorazil unikátní 300 let starý exponát

čtvrtek, 2. února 2012, 09:15

Chtěli byste spatřit unikátní astronomický přístroj, který za tři stovky let své existence doputoval z vyšebrodského kláštera...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.