Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Při dřevosochařské show vyrábí pohádkové bytosti

 
úterý, 5. srpna 2014, 09:42

Od pondělka tohoto týdne probíhá v rámci prvního ročníku čtrnáctidenního charitativního festivalu Frymburkfest unikátní dřevosochařská show Řežem dětem 2014.

Sedm předních českých výtvarníků bude po následující čtyři dny vytvářet převážně motorovou pilou dvou a půl metrové sochy na téma úzce související s charitativním charakterem celého festivalu - Česká pohádka.

Sochy budou vytvářet špičkoví umělci z celé České republiky František Vitásek, Ivan Šmíd, Jiří Nekola, Filip Kubeš, zakladatel a rekordman v dřevorubeckém sportu Martin Komárek, Jan Švadlenka a Václav Lemon.

Všech sedm soch bude při vernisáži, která se uskuteční ve čtvrtek 7. srpna v 19 hodin po ukázkách dřevorubeckého sportu Stihl® Timbersports® Series, nabídnuto ke koupi. Všechny sochy následně zůstanou součástí centra městyse Frymburk jako stálá expozice.

František Vitásek - povoláním dřevorubec s motorovou pilou, v lese pracuje 34 let, účastník soutěží s motorovou pilou a házení sekerou do terče. Pořadatel soutěží v hodu dvoubřitou sekerou a od minulého roku čtyřnásobný rekordman v rychlostním vyřezávání motorovou pilou. Dřevosochání se věnuje přibližně sedm let jako hobby.

Ivan Šmíd - žije a tvoří v Nepřívěci v Českém ráji. Vynikající atlet, nyní řezbář a sochař. Umělecké činnosti (focení, malování, práce se dřevem) se věnuje již více jak 20 let.

Jiří Nekola  - tvoří a žije ve Štipoklasech a v Březnici u Příbrami. Věnuje se hlavně figurální tvorbě, ale nevyhýbá se ani zvířecím a pohádkovým motivům. Každoročně pořádá výstavy, v posledním roce například Galerie art Space na Praze 1, Areál restaurace Šeberák v Praze Kunraticích.

Filip Kubeš - jak sám uvádí, jeho láskou je dřevo. Ať už jde o věci praktické (mísy, misky, podnosy), stejně jako o ryze umělecké a na zakázku vyřezávané sochy.

Martin Komárek - žije v Oseku u Milevska. Stál u zrodu Timbersports® nejen v České republice, ale i v Evropě. Provozuje specializovaný obchod s potřebami pro tento sport, pracuje jako trenér při tréninkových kempech Timbersports®, účastní se exhibičních vystoupení a show. Vyřezává motorovou pilou dřevěné sochy. Je držitelem několika rekordů v Guinnessově knize za vyřezávání motorovou pilou.

Jan Švadlenka - rodák z pražské Bulovky, v mládí aktivní fotbalista (Slavia Praha), nyní sochař, básník, textař. Jako dřevosochař se věnuje především velkorozměrným sochám. Některá jeho díla je možné vidět i ve filmu (Post Coitum, Bathory).

Václav Lemon - výtvarník „odmalička“, vystudoval obor Umělecký řezbář, pochází z Prostějova. V současné době se věnuje výrobě kopií, replik a autorských dřevěných soch do interiéru i exteriéru. Zhotovuje také vyřezávané aplikace na starobylý i nový originální nábytek, dárkové a užitné předměty.

Frymburkfest nabízí kromě dřevosochařské show sérii charitativních koncertů, jejichž výtěžek poputuje na podporu handicapovaných dětí charitativního projektu Číslo na Boha a řadu uměleckých exhibicí a soutěží.

ČTĚTE TAKÉ: Umělci předvedou na obnažených tělech své nápady

Dnes večer od 20.30 hodin vystoupí ve Frymburku na pódiu umístěném na hladině Lipna zpěvačka Leona Machálková, od tři čtvrtě na deset zazpívá Petr Kolář.

Díky soutěži s Budějckou Drbnou může jeden šťastlivec vyhrát na dnešní dvojkoncert dvě vstupenky. K účasti stačí prostřednictvím formuláře zodpovědět do 16. hodiny následující otázku a pak už jen čekat na slosování, které proběhne bezprostředně poté.

Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.

SOUTĚŽ SKONČILA

Martin Komárek žije v Oseku. Správně je tedy možnost C.

Dva volné vstupy na dnešní festivalový program ve Frymburku vyhrála čtenářka Libuše Nováčková. Blahopřejeme!

Tisková zpráva
Foto: Veronika Matějková

 


 

Kam dál?

Hudební hvězdy zářily na festivalu v Rožmberku

pondělí, 4. srpna 2014, 17:42

Čtvrtá zastávka letního kulturního festivalu Hrady CZ je minulostí. Akce, která nemá na jihu Čech obdoby, přilákala na louku u...

Přívalový déšť vyhnal diváky ze střechy nákupního centra

pondělí, 4. srpna 2014, 14:15

Harmonikář a bavič Václav Koubek vystoupil minulý týden na střeše IGY Centra při stand up comedy show Na stojáka.

Ve Frymburku vystoupí Těžkej Pokondr a Dalibor Janda

neděle, 3. srpna 2014, 09:29

Frymburkfest - Lipno 2014 se přehoupl do své druhé poloviny. Pódium na hladině Lipenské přehrady bude během dnešního večera...

Umělci předvedou na obnažených tělech své nápady

sobota, 2. srpna 2014, 08:54

O tomto víkendu se v rámci Frymburkfestu koná nultý ročník Bodypaintingového festivalu. Vzhledem k zaměření této akce na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.