Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Před lety vykročili novou pekelnou cestou, nyní sklízí ovace

sobota, 21. prosince 2013, 09:38

Čertovská tradice v Nových Hradech započala na začátku 80. let minulého století. Také letos v úvodu prosince se v srdci Novohradských hor sešli Mikuláš, andělé a několik desítek čertů, aby navázali na roky minulé. Jana Hriňa poslal tento týden Budějcké Drbně reportáž z povedené akce.

„My čertovská chasa, služebníci ďasa...“ vychází z úst Luciferových první slůvka přísahy Pekelné, vstříc ku čtyřiceti čertům, vzdávajícím v peklu hold pánovi pekel. Mikuláš s andílky jen tiše přihlížejí. Jsou poslední útěchou hříšníkům krčícím se mezi diváky.

Z osvětleného pódia stoupá dým, pekelná hudba zní. Nacházíme se v Nových Hradech. Malém pohraničním městečku na kopci, které dobrých 33 let vítá v náruči ulic čertí sortu.

Počátek tradice sahá do roku 1980, kdy se malá skupinka nadšenců rozhodla obléci 5. prosince do nového čertovského kabátu, než bývalo do té doby zvykem. Dříve jen hrstka čertů běhala po městě a vyplácela provokující caparty, zatímco Mikuláš s anděly obcházeli po rodinách.

A tak 5. prosince 1980 se otevřela brána novohradského hradu, odkud poprvé vyšel čertovský průvod čítající patnáct čertů, Mikuláše a anděla. Průvod prošel přes náměstí, jak tomu bývalo zvykem po mnoho dalších let, pokračoval paradoxně ke kostelu, kde Mikuláš udělil požehnání a Lucifer přečetl pekelnou přísahu.

Postupem času čertů přibývalo, průvod byl obohacen povozem taženým koňmi, a tak se mnohdy před kostelem sešla dobrá šedesátka čertů. Akce se v současnosti účastní zhruba 35 až 45 čertů. Masky se vyrábí každý sám, a tak je průvod zároveň přehlídkou lidské tvořivosti novohradských hochů.

Původní látkové masky používané zhruba pět let vystřídaly masky papírové za použití dalších dostupných materiálů. Tuto výrobu masek mnozí zachovávají dodnes. S příchodem volně prodejné pyrotechniky bylo od povozu s koňmi upuštěno. Síly koně byly vystřídány vozítkem motorovým pekelným.

Z technických důvodů bylo upuštěno od původní trasy průvodu, což umožnilo celý program obohatit  o hodinku předpekelnou věnovanou dětem, díky přesunutí děje před radnici na náměstí, kde se zároveň nabízí i další možnosti, jako je ozvučení, osvětlení, použití dýmu nebo již samotný prodej punče či pečení klobásek.

Jeden by si řekl pouhých 33 let... Jenže tradice čertů je v Čechách stejně stará, jako kdekoliv jinde, avšak hoši z Nových Hradů, jak bylo uvedeno, oblékli tuto tradici do nového kabátu. Tím postavili základ něčemu, co zpříjemní chvíle místním i přespolním. A my jsme moc rádi, že díky vzrůstající návštěvnosti je potvrzeno, že hoši kdysi vykročily správnou pekelnou cestou.

Napsali Jan Hriňa a Tomáš Horelica
čtenářský příspěvek

 
 
 


 

Kam dál?

FOTO: Živý betlém navodil vánoční atmosféru

pátek, 20. prosince 2013, 21:03

Jedním z vrcholů Budějovického adventu bylo páteční živé představení betlémského příběhu, které si na svá bedra opět vzali...

Na Piaristickém náměstí dnes uvidíte Živý betlém

pátek, 20. prosince 2013, 10:35

Vánoce klepají na dveře a letošní Budějovický advent se tak blíží do úplného závěru. Jedním z vrcholů kulturního programu ve...

Legenda českého death metalu zahraje ve Velbloudu

čtvrtek, 19. prosince 2013, 15:11

Tento týden v pátek budou v budějckém klubu Mighty Baru Velbloud slavit všichni příznivci tvrdé hudby. Důvod k oslavě nebudou...

VIDEO: V autobusech a trolejbusech zněly koledy

čtvrtek, 19. prosince 2013, 13:57

Celkem čtyři skupiny studentů budějcké konzervatoře popadly noty, hudební nástroje a usedly do vozidel městské hromadné dopravy,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.