Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ponurá výstava ukazuje realitu, ve které žijeme

 
čtvrtek, 19. dubna 2012, 07:44

Dům umění České Budějovice si přichystal další libůstku – výstavu s názvem Toward the Event Horizon od uznávaných umělců současnosti Gasta Bouscheta a Nadine Hilberta.

Budějcká Drbna byla překvapena, lidí na vernisáž přišlo opravdu dost. Procházeli se místnostmi stále dokola, zastavovali se u pláten a nasávali zádumčivou atmosféru, která je zde záměrně vytvořena.

Na výstavě jsou nainstalovány dva projektory. Jeden promítá snímky natočené v londýnském obchodním centru, druhý loňské záběry z Islandu, kdy začaly erupce v Grimsvön. Autoři byli tímto přírodním úkazem natolik fascinováni, že z toho vznikla výstava s názvem, v překladu do češtiny, K horizontu událostí.

Celá expozice je perfektně ozvučena. Umělci schválně používají ke svým projektům i zvuku, který umocní dojem z celé výstavy. V prostorách budějckého Domu umění tedy zní elektronická hudba od francouzského autora žijícího v Bruselu Jasona Van Gulicka. Nedočkáte se tady žádných barevných kreací, ale tvrdé černobílé reality.

Michal Škoda, kurátor výstavy, při vernisáži promluvil pár úvodních slov: „Instalace má ukázat na rozpor mezi městským konzumem, který je ve své podstatě těžce depresivní, a přírodními živly.

Fotografie jsou tištěné na plátno, rozostřené, stejně jako videoprojekce. Autoři tak dávají prostor divácké fantazii, která funguje na plné obrátky, protože všechny vaše smysly se dávají do pohybu. Ponurá hlasitá hudba, černá a bílá, nedokonalost, shon a zmatek.

Umělci Gast a Nadine nám servírují realitu, kterou prožívá téměř každý z nás, a ukazují tak na problematiku rozporu našeho žití s přírodou. „Je děsivý, když si člověk představí, jak tu naši planetu ničíme. Každý se za něčím hrne, hlavně za penězi, mocí a slávou, a je málo těch, kteří při tom berou ohled na životní prostředí. Děláme všechno pro to, abychom přivedli svět do záhuby. Na tuhle skvělou výstavu bych povinně poslala všechny. Dobře se tu dumá,“ shrnula expozici příchozí divačka, která při tom přemýšlení popíjela lahvové plzeňské pivo, které tu bylo pro návštěvníky spolu s dalšími nápoji k dispozici.

Úchvatná výstava potrvá až do 12. května.

 


 

Kam dál?

Tanečnice se zase rozvlní do rytmů orientální hudby

středa, 18. dubna 2012, 07:33

Přijďte se ve čtvrtek 19. dubna nechat vtáhnout do pohádky Tisíce a jedné noci v českobudějovické restauraci Ameno. Zatančí vám...

SOUTĚŽ: Dámskou jízdu okoření film Talisman

úterý, 17. dubna 2012, 18:48

Multikino CineStar připravilo na tuto středu další Dámskou jízdu se zajímavým programem. Kromě jiného se bude v předpremiéře...

Budějcký Café Klub Slavie připravuje skvělé koncerty

úterý, 17. dubna 2012, 07:36

Café Klub Slavie nás do konce dubna bude zásobovat skvělou muzikou. Přijďte si poslechnout energický folk v podání kapely Epy de...

Piaristické náměstí ožilo fotoprojekcí pod hvězdami

pondělí, 16. dubna 2012, 15:40

Zima a venku se setmělo, tahle noc nebude krátká. Rozhodně ne, protože v Českých Budějovicích se minulý týden konal festival...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.