Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Počet zaměstnanců se po reorganizaci NPÚ nezmění

 
neděle, 13. ledna 2013, 11:45

Počet zaměstnanců se po reorganizaci Národního památkového ústavu na jihu Čech, v západních Čechách a na Vysočině nezmění. Kastelány nečeká nové výběrové řízení. Výnosy ze vstupného a dotace by měly být efektivněji rozdělovány.

Státní hrady a zámky od 1. ledna 2013 spravují čtyři nově zřízená územní pracoviště se sídly v Praze, Českých Budějovicích, na Sychrově a v Kroměříži. Kromě dosavadních 13 hradů, zámků a klášterů bude z jižních Čech spravováno také pět objektů na Vysočině, z toho dvě památky UNESCO, a 11 objektů v Plzeňském kraji.

Pro samosprávu se z hlediska památkové péče po reorganizaci Národního památkového ústavu podle ředitele územního odborného pracoviště NPÚ Vlastislava Ourody v podstatě nic nemění. Kastelány nově řízené z Českých Budějovic nečeká nové výběrové řízení.

„Kastelán je jmenovaná funkce, stejně jako ředitel. Tedy, když se dlouhodobě nedaří objekt spravovat ve prospěch celku, tak to může nastat. V jižních Čechách jsme k takovému kroku za mého působení nepřistoupili,“ řekl nově jmenovaný ředitel českobudějovické územní památkové správy Petr Pavelec, jenž funkci získal ve výběrovém řízení.

Třeba klesající návštěvnost není jediné hodnocení pro kvalitu správy objektů, někde důvody mohou být objektivní. S pravidelnými řízeními nesouhlasí, protože velké a složité objekty kasteláni poznávají dlouhá léta.

Počet zaměstnanců NPÚ by měl podle Pavelce zůstat stejný. Některé funkce se zrušily, třeba místa náměstků pro správu památkových objektů, všichni kasteláni jsou teď podřízeni přímo řediteli. Uvolněná tabulková místa ale mají novou náplň. Zda reorganizace přinese efekt, ředitel neví. „Cíl tu je, ale výsledek se může projevit tak za čtyři roky dobré práce,“ dodal.

Z jižních Čech se teď budou rozdělovat peníze na památkovou péči do tří krajů, podle Pavelce na principu solidarity. „Budeme se snažit, aby prosperující Český Krumlov či Hluboká nestagnovaly, a zároveň najít mechanismus, který pomůže těm, co na sebe nevydělají,“ řekl.

Jihočeský NPÚ měl vloni obrat 200 milionů korun, z toho státní příspěvek byl 20 milionů, což nestačilo ani na platy zaměstnanců. Na zbytek si památky vydělaly.

„My jsme byli dosud zvyklí na to, že jsme velkou část vyprodukovali tady a tady také spotřebovali, na Vysočině a v západních Čechách čerpali mnohonásobně více z účelových dotací ministerstva kultury,“ zmínil ředitel. Bude se proto snažit nalézt rovnováhu ve prospěch celku.

NPÚ je největší příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Vznikl v roce 2003, kdy se sloučily oblastní ústavy památkové péče. Hospodaří s ročním rozpočtem 1,3 miliardy korun, zhruba půl miliardy si ústav vydělá. Zanedbatelný není ani objem stavebních a restaurátorských zakázek spojených s památkami, v nich se podle odhadu expertů ročně točí až miliarda korun.

Zdroj: ČTK
Foto: www.npu.cz

 


 

Kam dál?

VIDEO: Roman Dragoun s His Angels si podmanili Budějčáky

sobota, 12. ledna 2013, 22:22

S nezapomenutelným hudebním zážitkem odcházeli v pátek večer z budějckého klubu Highway 61 všichni, kteří si přišli poslechnout...

Roman Dragoun: Rocková legenda s duší poety

čtvrtek, 10. ledna 2013, 10:03

Do Budějc přijede v pátek večer velká osobnost domácí hudební scény. O nezapomenutelný kulturní zážitek se v klubu Highway 61...

FOTO: Pavilon T se proměnil v obří taneční parket

čtvrtek, 27. prosince 2012, 15:18

Gigantickou taneční párty v pavilonu T budějckého Výstaviště, který dokáže pojmout až čtyři tisícovky návštěvníků, si na středu...

FOTO: Přežili jsme konec světa. S pořádnou párty!

středa, 26. prosince 2012, 17:02

Tak jsme to zvládli. Podařilo se nám přežít tolik obávaný konec světa. A jak! Ve víru párty jsme ani nezaznamenali, že nějaké...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.