Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Patnáctiminutový Blackout v temelínském infocentru

 
neděle, 7. prosince 2014, 16:51

Čtvrt hodiny napětí zažily na začátku tohoto týdne tři desítky studentů střední průmyslové školy z Hradce Králové. Mohl za to Blackout, který nastal v kinosále Infocentra jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ. Přesně takový je název nového filmu.

Dopravní nehody, rabování, nedostatek pitné vody nebo mrznoucí lidé. To jsou jen příklady některých sekvencí, které jsou divákovi během patnácti minut servírovány. Přes skoro až hororovou zápletku nakonec vše dobře dopadne a v závěru se hlavní hrdina probouzí ze zlého snu.

„Blackout je poměrně reálná hrozba. Nevyhnuly se mu ani tak vyspělé civilizace jako USA nebo Itálie. Cílem filmu není děsit, ale poukázat na toto riziko včetně jeho následků,“ říká Marek Sviták, tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ.

Studentům se netradiční premiéra líbila. „Promítání v kinosále jsem sice čekal, ale ne takové. Rozhodně to sem ale patří. Film by mělo vidět co nejvíce lidí, aby si uvědomili dopady blackoutu,“ podělil se o bezprostřední dojmy sedmnáctiletý Petr Záplata.

Překvapený byl i jeho spolužák Michal Špaček. „Byl jsem tady v létě, a tak jsem očekával úvod do jaderné energetiky. Blackout mě ale překvapil. Když nad tím člověk přemýšlí, tak ten film od reality není daleko.“

A to byl i cíl režiséra a scénáristy filmu Matěje Šámala. „Bylo nám jasné, že když máme natočit film o blackoutu, potřebujeme jeho následky ukázat pokud možno co nejrealističtěji. Většinu scén z ‚blackoutového světa‘ ale nebylo možné přenést do reálu a vznikl tak nápad vytvořit tajemný svět za dveřmi, což nám dalo možnost využít do jisté míry stylizace,“ představuje propojení reálného a virtuálního světa režisér Šámal.

K natáčení si pronajal dům v Kersku. Zde s celým štábem strávil dva dny. V průměru se denně natáčelo téměř dvacet hodin. Velkou představivost uplatnil představitel hlavního hrdiny Adam Ernest.

„Adam viděl jen rám okna, za kterým bylo zelené plátno. Vše si musel domyslet, protože bouračky, rabování, projíždějící metro a další se vyráběly v postprodukci,“ doplnil režisér.

Další novinkou, která 1. prosince přišla do temelínského kinosálu, je animovaný film Cvrček. Během sedmi minut si přijdou na své hlavně žáci prvního stupně základních škol. Nudit se u něj nebudou ani starší diváci. Jednoduchou, ale zábavnou formou film ukazuje na potřebnost všech zdrojů výroby elektrické energie.

Ve videotéce elektrárny Temelín jsou dvě desítky filmů. Vedle animovaných a hraných nechybí ani trojrozměrná projekce.

Od začátku roku navštívilo Infocentrum elektrárny Temelín 36 601 lidí, z toho 1 632 bylo ze zahraničí.

 


 

Kam dál?

Show Vltava žije získala prestižní světové ocenění

čtvrtek, 4. prosince 2014, 07:18

Multimediální show Vltava žije v produkci agentury Art4promotion získala mezinárodní ocenění Ilda Artistic Awards 2014. Jde o...

Filmaři si z Budějc odvezli osm Černých věží

středa, 3. prosince 2014, 08:40

V minulém týdnu se České Budějovice převlékly do filmového kabátu. Probíhal tady totiž Festival amatérských a studentských filmů...

Sto zvířat pro malé i velké už tuto sobotu ve Slavii

úterý, 2. prosince 2014, 13:26

Kapela Sto zvířat, která na sklonku roku 2013 vydala album Tlustej chlapeček se včelou v kalhotách, vyráží v průběhu letošního...

Satisfucktion minulost respektují, přesto stále hledí vpřed

pondělí, 1. prosince 2014, 17:20

Jen málo budějckých kapel se může pochlubit tak kultovním statusem. Satisfucktion jsou již klasika, která horko těžko hledá ve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.