Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Patchworkářky vystavují svá díla v tanečním prostoru

 
sobota, 7. září 2013, 01:14

Slyšeli jste někdy slovo patchwork? Doslova to znamená „vyrobeno ze záplat“. Tak nějak to totiž v dávné Anglii vzniklo. V domácnostech, kde bylo třeba využít sebemenší zbyteček textilie, hospodyňky opravdu schovávaly zbytky a odřezky a poté z nich šily deky, přehozy a další nezbytnosti.

Časem přerostla znouzecnost do umění - typické jsou například vzory Seminole pojmenované podle ´americké školy´.

V dnešní době vskutku není nutné využívat a sešívat záplaty, ba naopak - všechny pravověrné patchworkářky vám potvrdí, že i tento koníček je značně finančně náročný. Ono totiž není jen to sešívání čtverečků, ale i hromadění nejrůznějších látek za účelem sestavení co nejkrásnějšího kusu.

Každá z nás spatří v metráži nový kus a řekne si: „Teď sice nevím, co s tím, mám rozešitých asi pět projektů najednou, ale... co kdyby.“ A ono jo. Když tu látku nekoupíme, to si pište, že ji za měsíc nutně potřebujeme - a ona je vyprodaná. Nutno dodat, ještě zbývá zadat dotaz kolegyním. Některá ho doma mít prostě musí.

A jak to vypadá v praxi a ve výsledku, když se do tohoto koníčku zakousneme skutečně a společně s vervou? Například v týdenním intenzivním pobytu na Vysočině? Přijďte se na výsledky naší práce podívat. A to vám povídám, z těch čtverečků vám bude hlava přecházet kolem. A rozhodně si netroufnete říct, že jedna švadlenka záplatovala děravou deku.

Jménem jihočeských patchworkářek vás zvu výstavu, která se koná od pátku až do neděle v českobudějovickém tanečním studiu Kredance. V sobotu bude otevřeno od devíti do osmnácti hodin, v neděli se zavírá o hodinu dříve. Vstupné je 60 Kč.

Napsala Markéta Sedláčková
Foto: Venda Kamená

 


 

Kam dál?

Electro undergroundoví Midi Lidi vystoupí ve Velbloudu

pátek, 6. září 2013, 11:15

V rámci akce Týden obyčejného šílenství pořádané občanským sdružením FOCUS České Budějovice vystoupí dnes od 21 hodin v Mighty...

Rádiový festival přilákal na Sokolák tisíce lidí

čtvrtek, 5. září 2013, 15:43

Sokolský ostrov ve středu odpoledne zaplnil dětský výskot, který večer přehlušil hřmot kapel a skandující publikum. Chutnou...

SOUTĚŽ: Loučení s létem na Holkově pod taktovkou Kissu

středa, 4. září 2013, 13:00

Už je to tradice. Když prázdniny skončí a začne škola, jde se ještě jednou zapomenout na školní a pracovní povinnosti do Holkova,...

Výstava na radnici upozorní na významné jihočeské stavby

středa, 4. září 2013, 09:21

Ve výstavní síni budějcké radnice začne ve čtvrtek výstava Známá neznámá o jihočeské architektuře 20. století. Představí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.