Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pánové, pozor! Lakomá Barka letos dosáhla plnoletosti

 
sobota, 28. února 2015, 12:56

Zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak... Krumlovská folková skupina Lakomá Barka v letošním roce slaví 18 let. Krásné výročí, které leckoho nutí k ohlédnutí a nostalgii. Na něco takového ale tato dívčí kapela nemá čas. Její koncertní soupiska je totiž opět plná, takže se mají Jihočeši opět na co těšit. A když se zrovna nehraje, tak se tvoří nové songy. Popovídali jsme si s kapelnicí a věčným sluníčkem Lucií Roubínovou.

Lucko, zdá se mi to, nebo nyní máte krátkou koncertní pauzu? Nepřipravujete třeba nové album?
Myslím, že se ti to nezdá. Každý rok touhle dobou, tedy v měsíci lednu a únoru máme vždy takzvaný „zimní spánek“. Je to z důvodu odpočinku a načerpání nových sil před nadcházející sezonou. U mě to znamená také období pro psaní nových písní a pak v březnu a dubnu tyto písně aranžujeme. O novém albu jsme s Barkama dlouho spekulovaly, ale nakonec padlo rozhodnutí, že ho necháme ještě jeden rok uzrát.

Předpokládám, že nejvíce natřískanou soupisku budete mít opět přes léto. Můžeš už nyní zmínit nějaké zajímavé jihočeské akce, na kterých se představíte?
Ano, spoustu koncertů máme opravdu přes léto. Nebo přesněji těsně před létem a hned po létě. To probíhá spousta historických slavností měst a obcí. Ovšem nejvíce koncertů odehrajeme vždy až v prosinci – v čase adventu, kdy máme sestaven program z koled a písní se zimní tématikou. Když se ptáš na zajímavé jihočeské akce, a mám-li upozornit na ty nejzajímavější, tak potom trochu váhám. Je jich mnoho. Pro mě jsou stále na prvním místě českokrumlovské Slavnosti pětilisté růže. Každý rok se zdají být stejné, ale není tomu tak. Atmosféra je vždy natolik úchvatná, že kdo tomu podlehne stejně jako já, pak těžko pomýšlí na to, právě na těchto slavnostech nebýt. Jinak musím říct, že každé slavnosti jsou něčím výjimečné, každá obec, každé město dokáže nabídnout něco ze své historie, něco ze staré či nové doby. Hodně se těším do Chvalšin na Chvalšinské dny, kde je třeba velikou raritou pečený býk. Také na plavbě Kuriózních plavidel ve Vyšším Brodě člověk zažije spoustu srandy a žasne nad tím, co všechno se dokáže udržet nad vodou a jaké existence to dokážou řídit. (smích) Úžasné a velmi neobyčejné je také Borůvkobraní v Borovanech. 

Jsou v plánu i výjezdy za jihočeský region?
Letos pojedeme nejdále do Humpolce na hrad Orlík, což je, myslím, kraj Vysočina.

Domovinou Lakomé Barky je Český Krumlov. Dokáže tě ještě po všech těch letech toto město fascinovat? V čem myslíš, že je jeho největší kouzlo?
Český Krumlov jako město mě fascinuje stále. Dechem historie, atmosférou, tím, jak ho naši předci postavili a kde. V tom spatřuji jeho velké kouzlo. Mám ráda lidi, kteří si toho dokážou vážit. Starají se o tradice, které k našemu městu patří. Na druhou stranu mě fascinují někteří místní lidé, kteří během tradic využívají návštěvnost turistů, což je dobře, ale ke svému prospěchu tím někdy zastíní pravou podstatu věci, smysl, pro který se zdejší akce dělají. 

Osobně jsem Český Krumlov vždycky považoval za uměleckou baštu. Jak to vnímáš ty?
Vnímám Krumlov jako krásné místo, kde se, řekněme, pěkně snoubí všelijaké kulturní akce s nezapomenutelným prostředím. Zkrátka krásné město, které svým kouzlem přiláká spoustu umělců, z různých oblastí, a to je moc dobře.

Lakomá Barka je na scéně již plno let. Ačkoliv i vás potkaly některé personální změny, aktuální sestava je velmi stabilní. Co vás tak silně spojuje? Myslíš si, že stabilita kapely je také hodně o kompromisech?
Lakomé Barce je letos 18 let. Poslední sestava je stálá od roku 2009 a toho si velmi cením. Není lehké najít k sobě muzikantky, které mají v muzice hodně podobné cítění a zároveň si rozumí jako lidé. A co nás silně spojuje? Asi nejvíc společná práce na písních. Pak také to, že jsme vždy vystaveny rovnoměrně stejným událostem a prožitkům z koncertů. Stejné prožitky lidi určitě sbližují. Ke kompromisům u nás skoro nedochází. A jakmile bychom se jimi měly řídit, pak už by to nebylo takové, docházelo by k větším dohadům, a pak si nedovedu představit, že by mě to za takových podmínek ještě bavilo. Domnívám se, že kompromisy do muziky nepatří, hudba by měla zůstat podle mě srdeční záležitostí. Co cítím, to hraji.

Letos uteče již 14 let od vašeho debutového CD Má milá, slétaj´ se havrani... Jak moc jsi se od té doby změnila? A jak se vlastně kapela vyvinula?
No, to už je strašná doba! Tak krom toho, že mám sem tam prošedivělé vlasy, občas zapomínám a z koncertů chvátáme domů, protože kapela má spoustu potomků... (smích) Tak snad jsou písničky zralejší. Naše poslední deska nazvaná Paleta, která vyšla na podzim 2013, je pro mne jakousi vnitřní láskou. Písně jsem psala a věnovala mým nejbližším, tedy se mě toto album velmi dotýká tím, jak je opravdové. Co se týče kapely, myslím si, že se také hodně posunula. Máme ustálený repertoár, hudební směr a děláme jen takové písně, které nás baví a domníváme se, že budou bavit i naše posluchače.

Pohybujete se na folkové scéně, která je na jihu Čech poměrně silná. S kterými kapelami nejraději spolupracujete?
My vlastně s ostatními kapelami moc nespolupracujeme. Ne, že bychom nechtěly, ale spíše není dostatek času. Je to hodně zapříčiněno tím, že koncertujeme na historických slavnostech a nejezdíme moc na festivaly. I když loni jsme si zahrály na akci Zpívání na schodech, kam nás pozvala skupina Jen tak tak z Jindřichova Hradce. My jsme „Jentakáče“ na oplátku pozvaly zase k nám. Oba koncerty byly moc krásné! Trochu napovím, že máme na letošek jeden společný plán s Honzou Vozábalem, což je kapelník vynikající českokrumlovské skupiny Kapka... Ale víc neprozradím.

Foto: Lubor Mrázek

 


 

Kam dál?

Pohodář, srdcař a milý člověk. Muzikanti vzpomínají na Karla Macharta

čtvrtek, 26. února 2015, 15:54

Jihočeskou hudební scénu zasáhla ve středu smutná zpráva. Po těžké nemoci zemřel ve věku 56 let Karel Machart, zakladatel klubu,...

Město začalo vznikat před tři čtvrtě tisíciletím. Start oslav zajistí...

čtvrtek, 26. února 2015, 11:50

Oslavy 750. výročí města České Budějovice oficiálně začnou již za pár dní - v úterý 10. března. Na tento den roku 1265 se datuje...

Ples Bosche s Vojtou Dykem propojí svět. Hosté se můžou těšit na...

úterý, 24. února 2015, 18:55

Užít si špičkovou hudbu, spoustu zábavy a humoru, vzdušný tanec, laser show nebo oblíbenou videodiskotéku můžou hosté tradičního...

Dokud je život, je i naděje. Snímek Teorie všeho rozplakal účastnice...

neděle, 22. února 2015, 15:40

I přesto, že multikino praská ve švech díky novému snímku Padesát odstínů šedi, se sál, kde se odehrála Dámská jízda, naplnil....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.