Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Otáčivé hlediště z Českého Krumlova nezmizí. Radní schválili vypsání architektonické soutěže

 
pátek, 6. března 2015, 06:21

Až do konce roku 2017 vydrží v zahradě českokrumlovského zámku točna Jihočeského divadla. Budějčtí radní na svém pravidelném jednání schválili, že město vypíše v dohledné době architektonickou soutěž na nové otáčivé hlediště. Stavební práce by podle plánu měly začít o rok dříve.

„Rada ve středu schválila zahájení prací na přípravě tohoto projektu a spuštění architektonické soutěže. Neradi bychom dopadli jako soutěž na Centrum halových sportů. Proto už se začalo jednat s Českou komorou architektů, která dodala městu poradce, jenž bude pomáhat organizovat tu soutěž. Ta bude dvoukolová, v prvním se bude moci přihlásit kdokoliv, ve druhém bude vybráno několik projektů,“ popisuje postup Jaroslav Talíř, náměstek budějckého primátora pro kulturu.

K projednání harmonogramu zasedne ještě 20. března v Českém Krumlově ministerská komise. Na základě jejího doporučení by měl Národní památkový ústav prodloužit nájem pro současnou divadelní točnu. Město se poté bude muset řídit stanoviskem, které vydá Krajský úřad Jihočeského kraje. Soutěž by tak sice měla být vypsána na místo, kde je točna nyní, ale v podmínkách by měla být poznámka, že nová točna bude přesunuta o deset metrů. Nově se tak bude dotýkat zámecké cesty jako tečna. „K tomu by se měli vyjádřit shovívavě i památkáři,“ přidává Talíř.

Soutěž by neměla být ani finančně limitovaná. „Spíš máme problém stanovit cenu celého díla, protože nikdo nedokáže odhadnout, jak nákladná bude celá realizace.“ říká bývalý ministr kultury. Točna by rovněž měla být rozebíratelná, což by chtělo město na základě jejího nového umístění změnit. „Snížilo by to náklady na celý projekt,“ doplňuje Talíř.

Od března se k projektu připravuje zadání a shromažďují se potřebné podklady. Samotné vypsání soutěže by mělo, hned jak schválí Rada města podmínky, přijít v květnu. Konec obou kol včetně expertíz a hodnocení je na programu v listopadu. „Je to naplánováno tak, aby se v ideálním případě točna realizovala do konce roku 2017,“ dodává náměstek. Ten se domnívá, že příprava a uskutečnění soutěže se budou pohybovat do tří milionů korun.

Foto: Otáčivé hlediště Český Krumlov

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
 


 

Kam dál?

Filmy s oscarovým potenciálem jsou od čtvrtka v budějckém multikinu

středa, 4. března 2015, 17:40

Multikino Cinestar zařazuje do svého programu i tento čtvrtek další filmové lahůdky. Návštěvníci se mohou těšit na novinky, které...

Kapela Mandrage přiveze do Budějc netradiční akustický koncert

pondělí, 2. března 2015, 14:20

Tento týden se s kulturou na jihu Čech roztrhl pytel. Čekají vás nejenom zajímavé výstavy, ale i koncerty a plesy. Ujít si...

Bude cirkus. Ale cvičené opičky nečekejte

pondělí, 2. března 2015, 08:30

Oblíbenou a vyhledávanou zábavou se v poslední době staly nové cirkusy. Vystoupení Cirkusu La Putyka v Budějcích, které se...

Magická show Radka Bakaláře zvedla divadelní scénu DK Metropol z...

neděle, 1. března 2015, 10:47

Živé vystoupení Radka Bakaláře, Revolution Of Magic LIVE, které proběhlo ve čtvrtek 26. února v divadelním sále DK Metropol,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.