Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Organizátor Budwars Oldřich Klíma: Taneční akce takového rozsahu na jihu Čech chyběla

 
středa, 15. dubna 2015, 09:19

V sobotu 18. dubna bude opět Gerbera roztančená na maximum. Od 10:30 se zde uskuteční další ročník taneční soutěže Budwars, která dává šanci všem. Stačí se přihlásit a prokázat svůj talent. Na otázky odpovídal Oldřich Klíma, organizátor akce, tanečník a breakdance lektor.

Jelikož se akce koná i v letošním roce, předpokládám, že se první ročník vydařil. Je tomu tak? Čekali jste takovou odezvu?
Loňský ročník se vydařil nad očekávání dobře, za což jsme nesmírně rádi. Letos bychom chtěli navázat a pokračovat v tradici. Taneční soutěž a laděný večer takového rozsahu tu na jihu Čech rozhodně chyběl.

Můžete několika větami Budwars představit lidem, kteří vůbec netuší, o co se jedná?
Jistě. Jedná se o celodenní akci zaměřenou na streetdance kulturu. Veřejnost si může zdarma vyzkoušet tanec během workshopů, účastnit se přednášky o streetdancu a zhodnotit umělecká díla street art umělce Jakuba „Robot-X 8203“ Štarka. Pro aktivní tanečníky jsou připraveny hodnotné ceny a prize money v celkové hodnotě 21 tisíc korun.

Všiml jsem si, že letos budou tři soutěžní kategorie. Můžete je blíže představit?
Kategorie jsou dvě. První je Streetdance battle 3vs3 - ve stylu streetdance se proti sobě postaví skupinky tří tanečníků a v jednotlivých battlech (soubojích, které mají časově omezení) proti sobě bojují. O lepší skupině, která postoupí do finále, rozhodně porota. Druhou kategorií je Breakdance battle, kde fungují stejná pravidla s tím rozdílem, že je to jiný taneční styl a proti sobě nastoupí celé skupiny bez omezení počtu členů. Doplňkovou disciplinou je Budwarsking, a to bude nejlepší tanečník cele akce! Tento tanečník může být vybrán i z řad návštěvníků. Bude se hodnotit jeho taneční styl, ale také oblečením a tak dále.

Pokud by se chtěl někdo přihlásit do soutěže, má ještě možnost?
Ano, možnost přihlášení je i v den akce přímo na místě. Pokud byste se rád účastnil workshopů, stačí jen přijít do Gerbery. Povedou je tanečníci ze školy Budside. Workshopy jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé.

Vloni byla akce zdarma, a to díky sponzorům. Jak je to letos?
Ano, pro veřejnost je akce zdarma. Jen zápisné pro soutěžící je 50 korun. Tyto peníze budou pak vyplaceny vítězům, takže si je tanečníci rozdělí mezi sebe. Tento rok odměníme finanční částkou i druhé a třetí místo v obou kategoriích.

O vítězích rozhoduje porota. Můžete představit její členy? A co vlastně na výherce, kromě zmíněných peněz, čeká?
Porotou jsou vždy pečlivě vybrané špičky z taneční scény v daném tanečním stylu. Porota na streetdance je: Zizoe (Praha), Sanchez (Hradec Králové), Shorty (České Budějovice). Porota na breakdance je: Dexter (Bratislava), Honza (Praha), Hrebyck (Nymburk). Na výherce ceká 9 tisíc korun v kategorii streetdance a 12 tisíc v breakdance. Plus věcné ceny od sponzorů. Tímto bychom všem, kteří umožnili vznik dalšího ročníku, poděkovali. Samozřejmě i redakci Budějcké Drbny. (úsměv)

Dá se říct, že se trendy podepisují i na tancích? Co je dnes moderní? A co naopak out, když uděláme srovnání třeba s 90. léty?
Jistě, ale už to není takové, jak v začátcích, kdy frčel nějaký trik a ten uměl téměř každý. V dnešní době lidé dávají větší důraz na komplexnost, všestrannost a originalitu, což je podle mě ten správný směr. V České republice máme skvělé tanečníky.

Tanec je jistě, stejně jako kterýkoliv jiný koníček, vášní. Jak těžce musí jednotlivci i skupiny dřít, aby se přiblížili alespoň průměru?
Dobrá otázka, doufám, že pro většinu lidí, co se tomu věnují na 110 procent, je to vášní. Tak jako pro mě. A jak těžce se musí trénovat? Je to po fyzické stránce velice náročné, nikoliv nemožné. Nedá se to takhle jednoduše popsat, ale abych odpověděl na otázku: dvakrát až třikrát týdně trénink a za plus minus rok může člověk být na průměru. Ale vše zaleží nejvíc na tom, jak moc člověk chce! Ty, kteří něčeho v tomto oboru dosáhli, anebo i novou generaci, můžete vidět 18. dubna v Gerbeře.

 


 

Kam dál?

Letošní Mezinárodní den památek v Budějcích bude zaměřen hlavně na...

středa, 15. dubna 2015, 07:39

K Mezinárodnímu dni památek se v sobotu 18. dubna připojí také Budějce. Některé památky tak budou opět zpřístupněny široké...

Ať se dobré děje. V Budějcích vystoupí Szidi Tobias

úterý, 14. dubna 2015, 17:38

Členka bratislavského divadla Astorka Szidi Tobias dorazí již zítra do Domu kultury Metropol a svým pěveckým vystoupením...

Mig 21 nebo Robert Balzar Trio. To vše a mnohem víc v Budějcích

úterý, 14. dubna 2015, 14:32

Tento týden nebudete vědět, v jakém klubu či kulturních prostorech máte dřív brát za kliku. Budějcká kultura kvete spolu s...

GLOSA: Rudolf Hrušínský vháněl slzy do očí, uměl rozesmát i způsobit...

pondělí, 13. dubna 2015, 16:50

Na dnešní den připadá jedno smutné výročí... Ačkoliv není nikterak kulaté, jistě stojí za připomenutí. Před 21 lety zemřela jedna...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.