Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nová Godzilla vás nekompromisně zašlape do sedačky!

 
čtvrtek, 22. května 2014, 19:12

Je to přesně 60 let, co Godzilla poprvé zařádila na plátnech kin. Z černobílého snímku se stal obrovský kult, který si vyžádal neskutečné množství pokračování - poslední díl byl natočen až v roce 2004. I přes velký úspěch se ale stále jednalo hlavně o regionální (japonskou) záležitost.

Celosvětové filmové slávy se Godzilla dočkala až v roce 1998. Mistr katastrofických filmů Roland Emmerich poslal dávného netvora na USA a výsledkem byl typický dobový velkofilm. Fanouškům původní Godzilly však zbyla jen pachuť na patře, protože si americká verze z původní mytologie příliš nevzala.

Uběhlo dlouhých šestnáct let a Hollywood slavné monstrum opět probudil. Tentokrát však podstatně v jiném stylu! Ve stylu plném totální destrukce, temnoty, beznaděje, ale i kouzelné naivity.

Tento film vás hned od začátku přišpendlí do sedačky a až do konce vás nenechá vydechnout. Režisér Gareth Edwards přepsal dějiny! Pod jeho rukama vznikl ten nejlepší biják, ve kterém se kdy Godzilla objevila... Přemýšlíte, co budete dneska dělat? Jděte do kina, protože tohle je skutečný zážitek!

Skvělou zprávou je, že nová Godzilla hodně čerpá z japonské předlohy. Nemyslím tím přímo první díl, ale celkovou sérii. Tvůrcům se podařilo skloubit všechny prvky, které fanoušci na japonských verzích tolik milují, a zároveň dát filmu klasickou blockbusterovou patinu, která je stravitelná i pro běžného diváka ze ‚západu‘.

Výsledek jednoznačně předčil veškerá očekávání! Film je zpočátku velice temný a znepokojivý. Režisér si v první polovině pohrává spíše s náznaky, čímž ještě více upevňuje silnou atmosféru. Jakmile ale na scénu nastoupí hlavní monstra, přichází ryzí zábava a ohromná nadsázka. Občas se některému uvažování hlavních postav zasmějete, ale to je naprosto v pořádku. Přesně o tom japonská Godzilla je!

Když už jsem zmínil monstra, asi jste pochopili, že Godzilla není jediná, kdo zničí nějaký ten mrakodrap. Ve snímku totiž hlavní ‚zápornou‘ roli hraje zamilovaný páreček takzvaných MUTO. Představte si obří kudlanky, jež se s ničím nemažou... Opravdu sympaťáci, které bych si přál potkat. Ehm...

Děj filmu vám popisovat nebudu. Svým způsobem je beztak druhořadý. Hlavní jsou vizuální efekty, které se skutečně povedly. Vlastně jde jen o to, nacpat rozzuřená monstra do obřího města a nechat je ničit. Čím víc rozbitých budov, letadel, vlaků, tím víc si budete chrochtat. Je to zkrátka pochoutka!

Nad Emmerichovou Godzillou nová verze vítězí hlavně díky tomu, že se nebere vůbec vážně. Režisér vám dává jasně najevo, že se na logiku nehraje. Hlavní je zábava. Pobaví vás třeba vojáci, kteří na monstra neustále útočí svými samopaly. Že je MUTO velké (teď myslím samičku) jako mrakodrap? No a? Nasypu do něj obsah zásobníku a uvidím...

MUTA jsou sami o sobě případ. Atomové bomby požírají jako jednohubky, při prvním setkání jdou okamžitě na věc a ještě ten večer kladou vajíčka (nebo tak něco). Musím také zmínit velikost monster, protože stejně jako v japonských filmech budete mít pocit, že je jednou Godzilla menší, pak zase větší.

V pohodě jsou i herecké výkony. Tvůrci vsadili na neokoukané tváře a byl to celkem slušný tah. Aaron Taylor-Johnson a Elizabeth Olsen se se svými rolemi poprali dobře. Jsou sympatičtí a dostatečně charismatičtí.

Nová Godzilla se povedla! Je to pecka, na kterou jen tak nezapomenete. Zatímco Roland Emmerich z ní udělal další díl Jurského parku, Gareth Edwards stvořil totální marast, ze kterého musí všem ‚godzillákům‘ téct sliny. Vypněte mozek a ponořte se do světa, ve kterém byste opravdu být nechtěli...

Budějcká Drbna dává filmu Godzilla 90 %

Recenzi filmu podpořilo multikino CineStar České Budějovice

Foto: Warner Bros.

 


 

Kam dál?

Zlatá slavice přiveze premiérový recitál

středa, 21. května 2014, 19:52

Lucie Bílá během jednoho dne a bez jediného střihu natočila celé album, které jako první uslyší diváci v Českém Krumlově na...

Slavii prostoupí energie kapely WWW a Pavla Fajta

úterý, 20. května 2014, 19:40

Tento týden ve středu si v českobudějovickém Café klubu Slavie si přijdou na své fanoušci elektroniky i alternativních hudebních...

Zatlačte slzu, Budějovický Majáles 2014 skončil

sobota, 17. května 2014, 17:20

Je to smutné, ale takový život někdy bývá. Majáles je pryč a nám nezbývá než se vrátit do normálních pracovních kolejí. Snad jste...

Proměna historické budovy Jihočeského muzea je hotova

sobota, 17. května 2014, 12:47

Když se někam investují nemalé veřejné finanční prostředky, lidé se mnohdy diví, proč to stálo tolik, když to vlastně ani není...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.