Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Noční vycházky mohou být sondou do minulosti

 
středa, 23. července 2014, 10:12

Víte, jaký sport byl za první republiky v Budějcích nejoblíbenější? Na jaké kulturní akce tehdy lidé vyráželi? Pokud vás odpovědi na tyto otázky zajímají, měli byste vyrazit alespoň na jednu z tradičních vycházek za letních úplňků, které pořádá Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.

„Vycházky jsou plánovány od jedné hodiny po neurčito. První, která se konala 12. července, trvala cirka do půl jedenácté. Dle zájmu a dotazů návštěvníků,“ zmínila Hana Švejkarová, vedoucí oddělení programů a propagace Jihočeského muzea.

Na první procházce se návštěvníci dozvěděli zajímavosti o hostincích a restauracích, které se v centru města nacházely před rokem 1989. Další vycházka (10. srpna) se bude týkat ulic města - zaniklých, stávajících i nerealizovaných. V úterý 9. září se pak lidé vydají po stopách kultury a sportu za první republiky. Vychází se vždy ve 20.30 hodin.

Společně s muzeem se na akci podílí také Pohádkové království. „Spolupráce byla navázána již při realizaci první vycházky. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích zajišťuje odborný komentář pracovníků muzea a spolupracujících organizací včetně témat vycházek. V letošním roce se Pohádkové království přidává s tématy vycházek po úplňku, zajišťuje prezentaci společné akce a prodej vstupenek,“ uvedla Švejkarová.

Že se na vycházku nedostanete? A zajímá vás tedy, jaké sporty měli Budějčáci nejraději? Dobrá, my vám to prozradíme... „Jednalo se o fotbal, který byl v Budějcích typickým sportem a existoval pod hlavičkou Slavoj České Budějovice. Dále zde měla tradici i atletika. Budějovice byly průkopníky hokeje, koncem 20. let se zde hrála první liga pod hlavičkou AC Stadion České Budějovice,“ řekla Hana Švejkarová z Jihočeského muzea.

 


 

Kam dál?

Holašovické Selské slavnosti nabídnou 250 ukázek řemesla

úterý, 22. července 2014, 16:49

V Holašovicích chystají tento týden již posedmnácté Selské slavnosti. Do vesnice zařazené na seznamu UNESCO přijíždí každoročně...

Letní Dámská jízda uvedla debut režiséra Rudolfa Havlíka

pátek, 18. července 2014, 16:45

Krásný slunečný den. Koho by napadlo, že se něžné pohlaví odtrhne od bazénů či pohody na zahradě a přijde do multikina CineStar...

Další drumandbassové šílenství vypukne již v pátek

čtvrtek, 17. července 2014, 18:59

Je to tu! Po dvouměsíční přestávce se vrací ultimátní dnb mejdan Somersby Gangster Trippin'. V rámci letního festivalu Central...

Na informace o památkách nově odkazují QR kódy

úterý, 15. července 2014, 16:50

Smaltované destičky velikosti A5 můžete nově vidět na fasádách deseti českobudějovických historických památek - šest z nich patří...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.