Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Některé jihočeské hrady a zámky mají otevřeno i v zimě

 
neděle, 17. února 2013, 10:45

Hrad v Nových Hradech se letos stal čtvrtým objektem ve správě Národního památkového ústavu v Budějcích, který otevírá své brány i mimo hlavní turistickou sezonu. Dosud zimní prohlídkové trasy návštěvníkům nabízel hrad Rožmberk, zámek Hluboká a Hradní muzeum v Českém Krumlově.

„Zimní prohlídková trasa v Nových Hradech nabízí byt panského úředníka a jako bonus nejzajímavější prostory první prohlídkové trasy - Buquoyský archiv a knihovnu s výstavou novohradského skla, včetně unikátního hyalitu,“ řekla mluvčí NPÚ Jitka Skořepová.

Součástí okruhu jsou také dřevěné pavlače, z nichž je vidět nejen na hradní nádvoří, ale i na celé město. Místnosti, jejichž prohlídka trvá asi 45 minut, jsou temperovány.

Už třetí zimní sezonu mohou návštěvníci zavítat na hrad Rožmberk na Českokrumlovsku. I tam mohou nahlédnout do soukromí šlechtického rodu Buquoyů.

Kolem poloviny 19. století nechal Jan Jindřich Buquoy upravit pokoje ve druhém patře hradu k obytným účelům. Díky nedávné nákladné rekonstrukci jsou zpřístupněny jídelna, salon, herna a pracovna. Pokoje jsou během zimy temperovány. Součástí prohlídkové trasy je i výstup na Anglickou věž.

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají návštěvníky pátým rokem. Mohou zavítat do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství - Schwarzenbergů.

Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale také porcelánu, grafických listů nebo tapiserií. Poslední majitel Adolf Schwarzenberg obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval s manželkou Hildou před nacisty do zámoří.

Od ledna 2011 je v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence na druhém zámeckém nádvoří otevřen ojedinělý typ muzea, které funguje celoročně. Má charakter historické muzejní instalace 19. století.

Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami, ale také kinematograf. Za příznivého počasí je možné spojit návštěvu s výstupem na věž.

Zdroj: ČTK
Foto: www.hrad-novehrady.eu

 


 

Kam dál?

Dnes do Metropolu na premiéru Orfea v podsvětí

pátek, 15. února 2013, 08:25

Jihočeské divadlo po 54 letech studuje Offenbachovu operetu Orfeus v podsvětí. Uvede ji u příležitosti 150. výročí první české...

Budějce budou od soboty hostit Dny slovenské kultury

čtvrtek, 14. února 2013, 08:57

Téměř dvě desítky pořadů nabídne 14. ročník Dnů slovenské kultury v Českých Budějovicích, který začne tuto sobotu a potrvá celý...

Objev hudební scény Voxel zazpívá v klubu StreetBeat

středa, 13. února 2013, 13:32

Zpěvák a showman Václav Lebeda je známý především pod pseudonymem Voxel. V poslední době o sobě dal vědět singly V síti, Hitmaker...

FOTO: Náměstí ožilo masopustním veselím

úterý, 12. února 2013, 20:37

Po relativně teplém únorovém počasí se kdekdo těšil na prosluněný masopust. Sníh a mráz ale neodradil Budějčáky od návštěvy...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.