Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nejvíce novinek v nové návštěvnické sezoně slibuje Český Krumlov

 
pátek, 27. března 2015, 07:57

Nejvíce novinek v nové návštěvnické sezoně na jihu Čech, kterou většina státních památek zahájí v předstihu o tomto víkendu, slibuje zámek Český Krumlov. Mimo jiné tam zpřístupní dvě nové expozice - kovárnu a konírnu.

Během sezony pak kasteláni v kraji uspořádají několik stovek společenských akcí a bude také pokračovat stavební obnova objektů. Podle ředitele územní správy Národního památkového ústavu Petra Pavelce rozpočet všech plánovaných stavebních aktivit přesáhne stovku milionů korun.

„V rámci letošních stavebních aktivit v Krumlově začneme realizovat Centrum studijních pobytů, zahájíme první etapu opravy střešního pláště a interiérů Mincovny a přípravu projektové dokumentace na obnovu letohrádku Bellarie, dokončíme první etapu rekonstrukce Horské zahrady a Zámeckou jízdárnu opatříme novou klimatizací,“ přibližuje některé z mnoha aktivit Pavelec.

Dokončena bude také první etapa opravy špitálu s kostelíkem Nejsvětější Trojice v Budějcích, v třeboňském zámeckém parku budou stabilizovány a obnoveny porosty, dokončí se také obnova a restaurování západní ohradní zdi a domku Markéta na zámku Kratochvíle a na zámku Červená Lhota se naopak začne s rekonstrukcí hospodářského křídla.    

Speciální pozornost si podle památkářů zaslouží projekt na vybudování českokrumlovského Centra studijních pobytů. „Tematicky se zaměří na problematiku správy, obnovy a rozvoje památky UNESCO, stejně jako otázky týkající se kultury a venkova v Čechách a střední Evropě. Tato témata jsou lákavá pro řadu uměleckých škol a domácích i zahraničních univerzit, které již mnoho let usilují o možnost poznávacích studií s pobytem v místě,“ říká o dotovaném projektu kastelán Pavel Slavko.  

Svou první návštěvnickou sezonu pod správou Národního památkového ústavu zažije zámek Vimperk. Od 4. dubna bude v provozu zámecké muzeum se stávající expozicí a v nabídce budou také dva zámecké prohlídkové okruhy.

V Třeboni mimo jiné oslaví 400. výročí narození Jana Adolfa I. ze Schwarzenbergu, Kratochvíle ve Velké hradozámecké inventuře připomene projekt Renesance renesance, na Landštejně představí archeologické nálezy, na Hluboké bude Bál princezen, na dětského návštěvníka se zaměří Červená Lhota, která letos slaví 550 let od první písemné zmínky. Akcí budou stovky, zájemci je mohou vyhledat na webech konkrétních památek.

Foto: zamek-ceskykrumlov.eu
Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Burácející motory budou slyšet v Cinestaru, který na apríla uvede...

čtvrtek, 26. března 2015, 09:16

Na poslední jízdu po filmovém plátně se pomalu chystá zesnulý herec Paul Walker. Už ve středu uvede budějcký Cinestar v...

V pátek propukne ve Slavii oblíbená Retroparty

středa, 25. března 2015, 14:08

Oblíbená každoroční Retroparty v Café Klubu Slavie se již kvapem blíží! Připravte si pomádu, oprašte paruku, ze skříně vyndejte...

Velikonoce jsou za rohem, na náměstí začnou ve čtvrtek Jarní trhy

středa, 25. března 2015, 09:32

Pro milovníky Velikonoc začíná oblíbené období. Krom toho, že venku začíná jaro a teploty jsou více než příznivé, budou od...

Ochutnávkami vyvrcholí v sobotu Táborský festival vína

úterý, 24. března 2015, 14:28

Táborský festival vína podruhé navštívil mistr etikety Ladislav Špaček. Galavečeře slavila opět velký úspěch a díky velkému zájmu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.