Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Národní knihovna připravuje digitalizaci statisíce knih, pomůže jí i Google

 
úterý, 22. února 2011, 13:38

Na půl milionu knih zdigitalizuje Národní knihovna České republiky (NK). České literární dědictví si tak díky evropským fondům a spolupráci s firmou Google budou moci nastudovat lidé po celém světě, informoval v úterý ředitel Národní knihovny Tomáš Böhm.

 

"Díky tomuto bezkonkurenčnímu projektu převedeme do digitální podoby 300 tisíc knih, které budou zpřístupněny veřejnosti. Tato část projektu je hrazena z integrovaného operačního programu, Evropská unie tedy zaplatila 85 procent jeho nákladů," řekl Böhm. Dalších 15 procent nákladů potom šlo ze státního rozpočtu skrze ministerstvo kultury.

Kromě těchto tří set tisíc svazků by se mělo v nejbližších letech zdigitalizovat také dalších dvě stě tisíc knih, a to díky spolupráci s firmou Google. Ta na jaře minulého roku podepsala s Národní knihovnou smlouvu o spolupráci, ve které se zavázala naskenovat a na internetu zpřístupnit nejdůležitější česká a slovanská díla z období od 16. do 18. století.

"Národní knihovna má nejrozsáhlejší sbírku knih ve slovanských jazycích tohoto období na světě. Její zveřejnění naprosto koresponduje s cíli, které si Google předsevzal - tedy boření hranic, a to nejen geografických, ale také společenských a kulturních," řekla v úterý zástupkyně firmy Annabella Weisl. Česká Národní knihovna je teprve druhou středoevropskou knihovnou, která se do projektu zapojila.

Záměry Googlu se překrývají s cíli celého projektu, který mimo jiné jako jeden z kulturních záměrů definovala také Evropská unie. "Naše cíle jsou tři. Prvním z nich je samozřejmě digitalizovat, druhým potom dokumenty bezpečně ukládat a třetím důležitým zveřejňovat," řekl Tomáš Svoboda z Národní knihovny.

Digitalizaci by přitom měly zajišťovat nové robotické skenery, které jsou podle Svobody mnohokrát efektivnější než běžné ruční skenování, a navíc dokáží rozpoznat text, takže se v dokumentu potom dá elektronicky vyhledávat. Pracovníci knihovny také připravují formu, jakou budou nové elektronické dokumenty ukládat. "Známá je historka, jak si NASA schovala pásky s přistáním na měsíci a po 30 letech zjistila, že už neexistuje program, který by je dokázal přečíst a zpracovat. Neradi bychom dopadli stejně, takže i na tom nyní pracujeme," popsal složitost elektronizace Svoboda.

Výsledkem celého projektu by potom mělo být zveřejnění daného počtu elektronických svazků na internetu tak, aby byly přístupné kdykoli a komukoli. Právě kvůli zveřejnění budou technici zveřejňovat zejména starší svazky, které nepodléhají autorským právům. "Výběr digitalizovaných knih nepodléhá badatelskému zájmu jako spíše faktografii. Budeme se snažit vybírat "perly", o které bude mít veřejnost zájem a které budou mít velkou informační hodnotu," uzavřel Svoboda. 

Martina Týblová

 


 

Kam dál?

Festival Okolo Třeboně letos ozdobí galakoncert Vlasty Redla

úterý, 22. února 2011, 13:35

Festival Okolo Třeboně, který se koná od 24. do 27. června už po dvacáté, ozdobí letos galakoncert Vlasty Redla. Hlavní dramaturg...

Vítkovic začnou čtvrtfinále play-off na ledě HC Mountfield

pondělí, 21. února 2011, 13:04

Zástupci HC Vítkovice Steel a HC Mountfield se v pondělí dohodli, že čtvrtfinále začne v Českých Budějovicích, které skončily po...

Slavné košilaté komedie Slunce, seno, přišly o další dvě herecké...

čtvrtek, 17. února 2011, 16:34

Letní košilaté komedie Zdeňka Trošky Slunce, seno přišly o další své představitele. Po herci Pavlu Vondruškovi, který má ve...

Jihočeské sdružení Prevent pro drogové závislé nedostalo od státu...

středa, 16. února 2011, 15:39

Kontaktní centra občanského sdružení Prevent ve Strakonicích a Prachaticích pokračují v poskytování služeb i přes nedostatek...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala

Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook kvůli finančním potížím zkrachovala, informovala o tom dnes agentura Reuters. Společnost Thomas Cook patřila mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Podle agentury Reuters je nyní na dovolené v zahraničí s touto firmou asi 600 tisíc lidí a bude tak proto nutná velká společná operace vlád i pojišťoven.

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.