Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na prvním Šalmanovickém dýňobraní se podílela celá vesnice

čtvrtek, 2. října 2014, 08:04

Dýňové špízy, dýňová omáčka, dýňový džus, drobenkový dýňový koláč, dvoubarevný dýňový řez s kokosem, dýňová polévka, slaný štrúdl s dýňovou náplní, slané dýňové muffiny… Takhle oranžově, zdravě a skvěle se měli všichni, kteří v sobotu dorazili na fotbalové hřiště do Šalmanovic.

Šalmanovice jsou vesnička, která se nachází v malebném kraji blízko Borovan. Žije tam zhruba sto dvacet obyvatel, kteří se rádi baví a pro svou zábavu jsou ochotni i něco udělat.

„Nápad uspořádat takovouto akci byl hlavně mojí sestry Lucie a z části i můj. Je to rok, co jsme na tom začali ještě s ostatními pracovat. Dávali jsme dohromady program, v zimě nakoupili semínka dýní, rozdali je po vesnici, aby je pak na jaře každý zasadil, kde bude mít místo, a takhle to dopadlo,“ řekla jedna z pořadatelek Marie Králová.

Budějckou Drbnu mile překvapilo, že ještě někde existuje místo, kde lidé drží při sobě a všichni se dokáží podílet na akci, která nikomu z nich nepřinese zisk, ba naopak.

„Určitě budeme proděleční, protože letos zrovna nebyla sezona na pěstování dýní. Tak zhruba půlku jsme vypěstovali všichni tady ze Šalmanovic i Nepomuku a ostatní jsme sháněli, kde se dalo. Na akci se podílela opravdu celá vesnice a také někteří právě ze sousedního Nepomuku. Jako třeba naše rodina. Ženy pekly sladké a slané pochutiny, chlapi připravili technické zázemí a teplou kuchyni,“ dodala Marie Králová.

Nejenom oči se těšily z nádherné podzimní výzdoby, ale i žaludek si liboval. Ke kávě bylo možné dát si například bábovku, dvoubarevný řez s kokosem, koláč, perník i linecké a ve všem jste našli zdravou oranžovou pochoutku plnou vitamínu C, karotenu, draslíku a vápníku.

Hladoví masožrouti si pochutnali na kančím mase či špízu s dýňovými omáčkami a teplo v žaludku udělala dýňová polévka na dva způsoby. K chuti pak přišly jednohubky s dýňovou pomazánkou, slaný štrúdl, pizza i úžasné muffiny.

Všichni ocenili, že u všech prodávaných pochoutek byl k dispozici recept, takže návštěvníci ochutnali, vzali recept, koupili dýni a dnes si možná na své oblíbené dobrotě pochutnávají. Sama Budějcká Drbna si domů přivezla 19 různých receptů.

„Nápady, co budeme prodávat na našem dýňobraní, jsme stahovali z internetu. Nejdřív jsme si je samozřejmě dopředu zkusili upéct či uvařit a pak je po večerech u Korandů ochutnávali. Recepty jsme se snažili vybírat tak, aby byly jednoduché na přípravu, protože všechno se vařilo a peklo až v pátek, aby to bylo čerstvé,“ uvedla Králová.

Nešlo tu však jen o jídlo. Na děti i dospělé čekala soutěž o nejhezčí nazdobenou dýni či nejkrásnějšího bubáka, k poslechu i tanci hrály kapely Vehicle Club Band a Zenit, děti měly připravené aktivity jako střílení lukem, slalom a jiné srandy. Počasí se také vydařilo.

„Včera tu hodně pršelo, tak jsme měli strach, že naše měsíční intenzivní přípravy přijdou vniveč, ale dobře to dopadlo. Jen jsme museli všechno od stánků až po aranžmá připravovat dnes od brzkého rána, ale naštěstí se podařilo vše stihnout. Máme radost, že se zde dobře baví nejen pořadatelé, ale i návštěvníci,“ komentovala akci během sobotního dne Lucie Králová.

 
 
 


 

Kam dál?

Životem nás provázejí andělé všedního dne

pátek, 26. září 2014, 17:23

Do kin přichází nový český film režisérky Alice Nellis, který natočila podle stejnojmenné novely Michala Viewegha. Snímek v...

Hiphopeři vystoupí v Budějcích na zaparkovaném autobusu

úterý, 23. září 2014, 20:27

Žiješ hiphopem? Pak ti určitě neuniklo, že v pátek přijedou do Budějc PSH a Prago Union. Přijď na náměstí Přemysla Otakara II.,...

Češi jsou národem houbařů. Exponáty se objevily na výstavě

úterý, 23. září 2014, 07:15

Více než 300 druhů hub si mohou prohlédnout návštěvníci tradiční mykologické výstavy v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích....

Obří rekonstrukce Slavie může stát skoro půl miliardy

pondělí, 22. září 2014, 15:28

Zatímco Kaplického Rejnoka z Budějc pomalu ale jistě odnáší proud, představitelé jihočeské metropole začali intenzivně pracovat...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.