Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na novou podobu točny Budějce vyhlásí soutěž

 
pondělí, 14. ledna 2013, 09:21

Město České Budějovice vyhlásí architektonickou soutěž na novou podobu plenérového divadla v zahradě českokrumlovského zámku. Nová konstrukce by měla být částečně nebo úplně rozebíratelná a technické zázemí bude mimo zahradu.

Kompromisní řešení musí vyhovět výboru UNESCO, jinak by točna měla ze zahrady zmizet do roku 2015. „Architektonická soutěž by mohla být vyhlášena na přelomu prvního a druhého čtvrtletí letošního roku, tedy v březnu nebo dubnu,“ uvedl primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (HOPB).

Město s vyhlášením soutěže počítalo už vloni, ale jednání pracovní skupiny ministra kultury o osudu točny byla po personálních změnách přerušena.

Minulý čtvrtek byla obnovena a účastníci došli ke shodě, že by točna mohla být za určitých podmínek v zahradě zachována. Studie město, jako majitele nynější točny, přijde na více než dva miliony korun.

Podle Jiřího Šestáka, ředitele Jihočeského divadla, jež točnu provozuje, by měla soutěž prověřit možnost, jak by otáčivé divadlo mohlo zůstat na stejném místě. Z jeho hlediska by kapacita hlediště měla zůstat stejná. Podle dobrozdání statika by se dala spodní část konstrukce s motory použít.

Vymístěním zázemí divadla ze zámečku bellarie by se pak vyřešila řada problémů. Blokování této památky, jež je významnou součástí zámecké zahrady, vadí památkářům. Ti už pracují na její obnově.

„Interiéry bellarie byly už z velké části restaurovány v minulých letech. V loňském roce jsme začali opravovat fasády, zejména přízemní partie,“ uvedl ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu Petr Pavelec, pod něhož spadá správa zámku.

Letos památkáři dokončí detailní projekt obnovy zámečku a v následujících dvou letech by belarie mohla být kompletně restaurována.

„Chceme ji provozovat jako centrum pro prohlídky zámecké zahrady, a to bez ohledu na to, jaký bude výsledek jednání ohledně točny. Už to není možné řešit tak, že přes den se bude zkoušet a v noci hrát. Bude tam muset být prostor i pro aktivity spjaté se zámeckou zahradou,“ uvedl Pavelec.

Kompromisní řešení s demontovatelnou točnou vychází z podobných příkladů ve světě. Obdobné řešení je uplatněno například při divadelních představeních ve Francii na Neptunově bazénu zámku ve Versailles nebo na zámku Chambord v údolí řeky Loiry.

Petici za zachování točny na jejím místě v minulosti podepsaly tisíce lidí. Památkářům se však současná točna nelíbí. Nelíbí se ani světovému výboru UNESCO, které Český Krumlov zapsalo v roce 1992 na seznam světového dědictví.

Představitelé Jihočeského kraje, Českých Budějovic a Českého Krumlova se několik let zasazují o modernizaci scény na nynějším místě.

Zdroj: ČTK
Foto: www.otacivehlediste.cz

 


 

Kam dál?

Počet zaměstnanců se po reorganizaci NPÚ nezmění

neděle, 13. ledna 2013, 11:45

Počet zaměstnanců se po reorganizaci Národního památkového ústavu na jihu Čech, v západních Čechách a na Vysočině nezmění....

VIDEO: Roman Dragoun s His Angels si podmanili Budějčáky

sobota, 12. ledna 2013, 22:22

S nezapomenutelným hudebním zážitkem odcházeli v pátek večer z budějckého klubu Highway 61 všichni, kteří si přišli poslechnout...

Roman Dragoun: Rocková legenda s duší poety

čtvrtek, 10. ledna 2013, 10:03

Do Budějc přijede v pátek večer velká osobnost domácí hudební scény. O nezapomenutelný kulturní zážitek se v klubu Highway 61...

FOTO: Pavilon T se proměnil v obří taneční parket

čtvrtek, 27. prosince 2012, 15:18

Gigantickou taneční párty v pavilonu T budějckého Výstaviště, který dokáže pojmout až čtyři tisícovky návštěvníků, si na středu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.