Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na hřbitově leží sovětští vojáci i oběti vlaku smrti

 
středa, 22. října 2014, 09:22

Celá řada významných vojenských osobností z období 1. a 2. světové války je pohřbena na budějckém městském hřbitově. Jednou z nich je například generál Vávra, bývalý legionář a vojenský velitel Českých Budějovic v době květnového povstání roku 1945.

Že vám jeho jméno nic neříká? Můžete to napravit již dnes od 15.30 hodin, kdy se uskuteční vojensko-historická vycházka po hřbitově sv. Otýlie, kterou organizuje Československá obec legionářská.

„Na hřbitově se také nachází společný hrob sovětských vojáků, obětí vlaku smrti, byly sem přiváženy jihočeské oběti heydrichiády a tak dále. Je zde i symbolický hrob herečky Anny Letenské - podle jejího osudu byl v 70. letech natočen film Kat nepočká,“ zmínil Jan Ciglbauer, který se na organizaci akce podílí.

Ačkoliv vám historici osudy těchto osobností jistě rádi vylíčí, samotná vycházka bude zaměřená hlavně na výstroj a výzbroj našich legií v Rusku, Francii a Itálii. Účastníci se tak dozvědí, jak naši legionáři vypadali.

Na vycházku v 18.00 naváže přednáška na Gymnáziu Česká. „Představí osudy rakousko-uherského 91. pěšího pluku z Českých Budějovic na frontách první světové války a druhá část přednášky bude o dochovaných památkách na R-U vojáky z Českobudějovicka - vzpomínky, pomníky, pamětní kříže, válečné hroby z tohoto období,“ řekl Jan Ciglbauer.

Vycházka s přednáškou se uskuteční v rámci výstavy Výzbroj a výstroj čs. legií, kterou si můžete až do 30. října prohlédnout na Gymnáziu Česká.

 


 

Kam dál?

Narozeniny kapely J.A.R. přišlo do Slavie oslavit 350 lidí

pondělí, 20. října 2014, 12:28

Přední česká funk-rocková skupina J.A.R., složená ze zvučných jmen jako Dan Bárta, Roman Holý, Robert Balzar, Oto Klempíř či...

Jihočeská vědecká knihovna slaví úspěchy s e-knihami

sobota, 18. října 2014, 09:30

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích získala po půl roce od doby, kdy spustila zcela novou on-line službu půjčování...

Milan Knížák bude přednášet o loutkách

čtvrtek, 16. října 2014, 14:58

Originální umělec a trn v patě minulého režimu. Milan Knížák patří k výrazným osobnostem České republiky. V pondělí 20. října se...

Jedineční J.A.R. oslaví v Budějcích 25 let

čtvrtek, 16. října 2014, 12:53

Vrcholem říjnového programu Café klubu Slavie je rozhodně koncert J.A.R. 25 let! Stálice české kvalitní muziky to v Budějcích...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.