Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Muzeum se po dvouleté rekonstrukci otevře veřejnosti

 
středa, 17. září 2014, 08:50

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích se v pondělí po dvouleté rekonstrukci opět otevře veřejnosti. Návštěvníci v něm letos sice neuvidí stálé expozice, ale řadu krátkodobých výstav. První z nich v příštím týdnu potěší houbaře.

Rekonstrukce monumentální budovy muzea za 120 milionů korun skončila v květnu, poté se podařilo vybavit výstavní sály. Na stálé expozice, na jejichž scénářích pracují experti, zatím vedení krajské instituce shání peníze.

ČTĚTE TAKÉ: Proměna historické budovy Jihočeského muzea je hotova

„Lesy na jihu Čech jsou stále plné hub, na výstavě proto návštěvníci od pondělí do čtvrtka uvidí nebývalou škálu druhů, chybět nebude tradiční poradna a vzdělávací programy pro děti,“ uvedla mluvčí muzea Hana Švejkarová.

Hotová už je i výstava s názvem František Ferdinad D'Este, která reflektuje události z doby zahájení první světové války. Její vernisáž bude v pátek 26. září.

Třetí zářijová výstava pod názvem Pod tropickou oblohou nabídne obrazy Dimitrije Kadrnožky s tematikou Písku a Putimi, které byly v roce 1967 vystaveny na Expu v Montrealu vedle prací Henryho Matisse.

Na začátku října se mohou návštěvníci těšit na výstavu Pošta jednou stopou, která představí jízdní kola a motocykly používané poštou od 80. let 19. století až po současnost.

Vánoční výstava, která začne koncem listopadu, se tentokrát zaměří na dětský svět. V doprovodném programu představí nositelé lidových tradic unikátní řemesla.

Muzeum chystá zajímavé akce také ve svých pobočkách, třeba tuto sobotu se zájemci mohou vypravit do památníku Jana Žižky z Trocnova na první ročník Trocnovských slavností. Akce se koná u příležitosti 590. výročí úmrtí Jana Žižky a jsou na ni zváni i Žižkovi jmenovci.

První stálá expozice - Příběh města, se v Jihočeském muzeu otevře v červnu 2015, a to k 750. výročí založení Českých Budějovic. Na další shání muzeum desítky milionů korun. Čeká i na vypsání programů v novém plánovacím období Evropské unie.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Pusopis Barči Sedláčkové můžete vidět na výstavě

úterý, 16. září 2014, 11:17

Kresby, akvarely a další obrázky malované ústy, které vytváří dvanáctiletá Barbora Sedláčková z Českých Budějovic, si mohou nově...

Vítání prváků, největší akce pro studenty vysokých škol

neděle, 14. září 2014, 11:33

Studenti studentům - to je festival Vítání prváků 2014, který bude letos větší, lepší a poprvé pro všechny vysoké školy. Celý...

Festival nabídne expedici za slavnými lodními vraky

úterý, 9. září 2014, 09:06

Tento týden od čtvrtka do neděle se v Hluboké nad Vltavou uskuteční čtyřdenní Mezinárodní filmový festival Voda moře oceány 2014....

Korejská kuchyně je lehká, pálivá a bohatá

pondělí, 8. září 2014, 11:20

Budějcká Drbna vyrazila minulý týden do jazykové školy Akai Kiku, kde se konal Korejský večer. Návštěvníci se nejenže něco...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.