Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Muzejní noc nabídne pohled do pravěku a středověku

 
čtvrtek, 5. června 2014, 16:27

Ukázky mletí obilí, odlévání kovů, tkaní oděvů nebo kovářské práce uvidí lidé v pátek večer při Muzejní noci na téma Jihočeský pravěk a raný středověk. Akci, kterou pořádá Jihočeské muzeum, se uskuteční v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova na Českobudějovicku.

Na závěr programu lidé uvidí zapálení pohřební mohyly ve stylu pohřbů raného středověku.

„Připravujeme pro zájemce dva speciální autobusy, s nimiž mohou lidé odjet z Českých Budějovic a potom se zase zpátky z Trocnova vrátit,“ uvedl ředitel Jihočeského muzea František Štangl. Muzejní noc začíná v pátek, tedy zítra v 17 hodin a končí v deset večer.

Téma letošní noci vybralo archeologické oddělení muzea. „Připadalo nám to logické, máme zde bohaté osídlení a děláme tady řadu výzkumů,“ uvedl archeolog Ondřej Chvojka. Dodal, že toto téma zatím nikdo veřejnosti nenabídnul, i když jde o zajímavou záležitost.

Ukázky z nejstaršího období, které lidé v Trocnově zhlédnou, se budou vázat k mezolitu, což je éra zhruba 8000 let před naším letopočtem. „Je to doba lovců a sběračů. Toto období je v jižních Čechách velmi silně zastoupené. Prakticky z každého regionu tady máme z této éry nálezy,“ zmínil Chvojka.

Návštěvníci v Trocnově tak například uvidí příbytek, v němž tehdy lidé žili. Vedle toho pořadatelé připraví ukázky opracování pazourků nebo přípravy ryby k jídlu podle tehdejších zvyků. Dalším bodem muzejní noci bude ukázka zpracování metalurgie. „Předvedeme tavení mědi, výroby bronzu a odlévání sekerek nebo kopí,“ dodal Ondřej Chvojka.

Vstupné na Muzejní noc je zdarma. Interaktivní program je připravený pro školáky i pro dospělé.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

FOTOREPORT: Galerijní noc přilákala 800 návštěvníků

středa, 4. června 2014, 09:46

Jedna z nejvýznamnějších kulturních událostí letošního roku se v Budějcích odehrála minulý pátek. Galerijní noc se odehrála na...

Cyklisté, kteří jezdili do práce na kole, budou řádit ve Slavii

úterý, 3. června 2014, 18:12

Kdo v květnu pořádně šlápnul do pedálů, může si s klidným svědomím vychutnat závěrečnou párty a vyhlášení výsledků projektu Do...

Carmina si v Itálii vyzpívala zlatý diplom i absolutní prvenství

sobota, 31. května 2014, 10:11

Dětský pěvecký sbor Carmina opět proslavil pěveckou tradici českobudějovického regionu. Již v minulosti tento sbor získal...

Budějčáci můžou dnes prožít Galerijní noc

pátek, 30. května 2014, 12:38

Malíř Kája Saudek, fotograf Robert Vano, módní návrhářka Liběna Rochová. I s těmito autory se můžete setkat na Galerijní noci...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.