Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mnohé památky v zimě neodpočívají. Naopak

 
neděle, 9. listopadu 2014, 14:58

Ačkoliv hlavní turistická sezóna již skončila, neznamená to, že musíte do příštího jara sedět doma. Mnohé historické památky totiž nabízí i zimní prohlídky! Hluboká, Rožmberk, Český Krumlov, Nové Hrady, Třeboň... To vše můžete během nadcházející zimy na jihu Čech navštívit.

Zámek Hluboká nabízí zimní prohlídky již sedmým rokem. „Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství - Schwarzenbergů. Trasa vede z Hamiltonova salonu kněžny Terezie, přes Kuřácký salon do Tereziiny Malé jídelny, dále pokračuje Loveckou jídelnou a Přípravnou do Malé jídelny Dr. Adolfa a vrcholí v jeho třech dalších místnostech - Pracovně, Obývacím pokoji a končí v Ložnici,“ popsala mluvčí Národního památkového ústavu, Územní památkové správy České Budějovice Jitka Skořepová.

V místnostech naleznete například kolekci loveckých zbraní, trofejí či třeba porcelánu. Za zmínku stojí i splachovací toaleta z počátku 20. století.

Svoji zimní trasu před několika lety otevřel také monumentální hrad Rožmberk. Nabízí vám pohled do soukromí šlechtické rodiny Buquoy. Postupně si projdete jídelnu, salon, hernu a pracovnu. Pokud přeje počasí, je možné vystoupat i na Anglickou věž.

Nemalé oblibě se těší Hradní muzeum v Českém Krumlově, které se nachází v objektu takzvaného Hrádku na druhém zámeckém nádvoří. „Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století. Interiéry jsou vybaveny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín,“ uvedla Jitka Skořepová. „Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami,kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století. Příjemnou atmosféru dokresluje kavárna.“

Za návštěvu v zimních měsících stojí i hrad Nové Hrady, ve kterém můžete navštívit Byt panského úředníka, a zámek Třeboň.

Jestliže vás láká Schwarzenberská hrobka, tak i ta je přes zimu otevřená, ale jen ve čtvrtek od 14 hodin. Třeboň i hrobku můžete navštívit například 18. až 21. listopadu, kdy se zde uskuteční mimořádné prohlídky v rámci výlovu rybníka Svět.

A jaké jsou otevírací časy?

  • Hluboká - otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin
  • Rožmberk - otevřeno úterý až pátek v 11 a 13 hodin, o víkendech vždy v celou hodinu od 10 do 15 hodin
  • Hradní muzeum - otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin
  • Nové Hrady - otevřeno ve středu a pátek od 14 hodin
  • Třeboň - během listopadu a první poloviny prosince otevřeno v úterý od 14 hodin
  • Schwarzenberská hrobka - otevřeno ve čtvrtek od 14 hodin.
 


 

Kam dál?

Kamil Střihavka zahraje ve Slavii s Leaders

neděle, 9. listopadu 2014, 13:59

Už více než dvacet let platí Kamil Střihavka za jednoho z nejlepších zpěváků v Čechách. Hvězdné trio BSP, metalový Motorband,...

RECENZE: Interstellar je pouze slušný blockbuster. Bohužel

sobota, 8. listopadu 2014, 14:06

Člověk by neměl mít přehnaná očekávání... Jenomže v případě Interstellaru bylo těžké se tomu ubránit. Mnoho lidí nový Nolanův...

Jihočeské památky mají za sebou velmi úspěšnou sezonu

čtvrtek, 6. listopadu 2014, 21:28

Více než milion turistů navštívilo v letošní hlavní sezoně jihočeské památky ve správě Národního památkového ústavu. Oproti...

Špína, temnota, deprese... Brad Pitt opět likviduje esesáky

čtvrtek, 6. listopadu 2014, 09:52

Také máte pocit, že od dob filmů Tenká červená linie, Zachraňte vojína Ryana a Černý jestřáb sestřelen tvůrci válečných bijáků...

 

Komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.