Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Milovníci borůvek se podesáté chystají do Borovan

 
pátek, 11. července 2014, 09:15

V Borovanech vrcholí přípravy na víkendové Borůvkobraní. Pro návštěvníky tam tradičně chystají borůvkový a řemeslný jarmark, borůvkové a staročeské občerstvení. Vloni na vyhlášenou gastroakci na úpatí Novohradských hor přijelo kolem patnácti tisíc lidí.

Na desátém ročníku Borůvkobraní si lidé budou moci nakoupit nejen borůvky, džemy, lívance, koláče, kremrole, domácí likér, pivo a borůvkové portské víno, ale také borůvkovou paštiku či maso na borůvkách.

„Letošní novinkou je sobotní soutěž kuchařských týmů ve vaření borůvkových kynutých knedlíků, kdy porotce tvoří návštěvníci, kteří mají možnost knedlíky zúčastněných týmů ochutnat a ohodnotit. Soutěž připravuje a bude moderovat známý jihočeský kuchař Petr Stupka,“ upozornila hlavní organizátorka Alena Seberová.

Druhým rokem je v provozu ukázková borůvková zahrada s několika odrůdami zahradních borůvek, kde zahradník zahrádkářům poradí, jak je pěstovat. Sazenice budou k dispozici.

Jak moc borůvky chutnají dětem, mohou předvést při soutěži dvojic jedlíků O poklad borůvkového koláče. Dospělí pak každoročně soutěží O krále borůvkových knedlíků. Pro všechny se bude konat mistrovství světa v chytání borůvek do úst za minutu.

Na Borůvkobraní návštěvníci nemusí jen jíst, mohou načerpat inspiraci pro svou kuchyni, zahradu i dekoraci bytu. O léčivých účincích lesních bobulí se dozví v Borůvkové lékárně. Připraven je kurz borůvkové batiky, malování na trička, tvoření borůvkových náušnic či skleněných korálků v prostorách parku. Děti mají na programu pohádky, soutěže i hry.

Sobotní den je věnovaný folklóru a lidové kuchyni. V neděli se vystřídají nejrůznější žánry zaměřené na všechny věkové kategorie, ukončí ji večerní koncert romské kapely Gipsy Suno. Chybět nebude tradiční cyklistický okruh a Borůvkové menu v místních restauracích.

Základní vstupné na oba víkendové dny je sto korun. Deset procent z výtěžku půjde ve prospěch neziskových organizací na pomoc handicapovaným. Obecně prospěšné společnosti Borůvka pomůže i kapela Vehicle Club Band, která vystoupí v sobotu od 12 hodin a svůj honorář věnuje rovněž lidem se zdravotním postižením.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

V Budějcích začala výstava o sakrálních památkách

pondělí, 7. července 2014, 08:36

Inspiraci pro letní toulky jihočeskou krajinou přináší výstava Drobná sakrální architektura jižních Čech, která začala v galerii...

V centru Budějc je nainstalována nová exteriérová výstava

pátek, 4. července 2014, 18:24

Když století městem proletí. Tak se jmenuje v pořadí druhá exteriérová výstava, kterou můžete vidět po celé prázdniny na...

Tři sestry se chystají na Holkov! Zahrají už tento pátek

středa, 2. července 2014, 10:31

Legendární Tři sestry rozpálí 4. července Holkov! Jak už bývá zvykem, kapela si s sebou přiveze i několik hostů. Těšit se tak...

Déšť první den festivalu pouličního umění nepřekazil

čtvrtek, 26. června 2014, 20:43

Vracíte se domů z práce a ulice, kterými procházíte, jsou najednou veselejší? Hraje se v nich divadlo, zní tóny dobré hudby a vy...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.