Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mikuláš, čerti a andělé přijeli za dětmi na koni

středa, 5. prosince 2012, 18:24

Je to černé, má to šest nohou, dva ocasy a dva rohy. Co to je? Nevíte? Přece čert na koni! Vlastně ne jen obyčejný čert, je to sám vládce pekla Lucifer, který společně s Mikulášem, dalšími čerty a anděly přijel v pondělí odpoledne za dětmi na tradiční Mikulášskou nadílku ve dvoře Vondrov u Hluboké nad Vltavou.

Vrata jezdecké haly se proměnila v tajemnou bránu, kterou snad přímo z pekla přijel před oči natěšených a očekávajících dětí kočár s pekelnou delegací.

Lucifer se samozřejmě nebude tísnit s podřízenými v kočáře, takže si pro svůj příjezd vybral koně, který byl černější než pekelné saze a chvílemi mu z nozder lítaly ohnivé jiskry. Ještě se ani děti nestihly začít pořádně bát a už do haly vjel Mikuláš na bílém koni, provázen dvěma anděly.

A pak už přišel čas nejdůležitější - nadílka! Mikuláš vyslechl básničky, nezapomněl se zeptat rodičů, jestlipak to jejich dítko bylo celý rok hodné, vyhodnotil často rozdílné odpovědi „No, Mikuláši, zlobí, hračky neuklízí, odmlouvá!“ - „Ne, ne, Mikuláši, já jsem hodnej, opravdu, nejhodnější, pořád!“ a samozřejmě obdarovával děti sladkostmi.

Čerti konali svou výchovnou práci sice důkladně, ale i s náležitou mírností, takže děti neděsili. A andělé přispívali k příjemné atmosféře nejen andělským půvabem, ale i rozdáváním bonbonů, sušenek, čokoládiček...

K ´nadílce´ patřilo i velmi oblíbené svezení na koni nebo poníkovi a zážitkem pro malé i velké účastníky nadílky byla také projížďka kočárem.

„Mikulášská nadílka patří už několik let k celoročnímu programu práce s dětmi a pro děti, které se věnujeme,“ komentovala akci Gabriela Kozáková, ředitelka Koně Vondrov JTJ Holiday Horses Club Hluboká nad Vltavou.

„Máme radost, že každým rokem přichází nejen pravidelní návštěvníci, ale vidíme tu i nové tváře. A potěšily nás i krásné obrázky Mikuláše a čertů, které nám děti přinesly a které byly ´vstupenkou´ na nadílku,“ dodala Kozáková.

Potěšeny byly i děti, protože jejich obrázky se hned objevily na improvizované výstavce, kde si je návštěvníci mohli prohlédnout a zahřát se jimi stejně, jako horkým čajem, kávou nebo punčem, které byly také připraveny v improvizovaném ´baru´.

Když pak Mikulášova družina odklusala branou zpět do svého tajemného světa, provázely je nejen trošku posmutnělé dětské oči - „To už opravdu musí domů do pekla? Proč? Aby jim nevyhasly kotle?“ - ale také otázka jedné z holčiček: „A přijedou příští rok zase?“

 
 
 


 

Kam dál?

FOTO: Vánoční nálada zaplavila waldorfskou školu

středa, 5. prosince 2012, 12:15

Předvánoční atmosféra podpořená báječným punčem, příjemnými lidmi a šikovnými dětmi zavládla v sobotu prvního prosince v...

Hlubočtí v neděli putovali za Mikulášem

úterý, 4. prosince 2012, 17:07

Letošního putování za Mikulášem na Lovecký zámek Ohrada a do tamní zoo, které se odehrálo uplynulou neděli, se zúčastnilo téměř...

Adventní trh na Hluboké dýchal Vánocemi

pondělí, 3. prosince 2012, 21:01

Advent dorazil nejen do Budějc, ale i do okolních obcí a městeček. Jedním z nich byla i Hluboká nad Vltavou, kde se, jako již...

Strom na náměstí září. Spousta lidí ale rozsvícení nestihla

pondělí, 3. prosince 2012, 11:17

A je to tady! Konečně se Budějčáci dočkali. První dny Budějovického adventu 2012 mají za sebou. V sobotu 1. prosince byl na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.