Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mezinárodní den památek aneb malý kulturní maraton

pondělí, 17. září 2012, 10:16

Pár minut před sobotní druhou hodinou odpolední se koukám na internet, jaké památky jsou otevřené. S potěšením zjišťuji, že je jich opravdu spousta. S menším potěšením shledávám, že většina jich zavírá už ve tři hodiny. S panikou zburcuji bráchu od nějaké domácí práce a kvapně nasedáme na kolo vstříc centru města.

Jinak než na kole se totiž v Budějcích nikam včas nedostanete. Ale to je zase jiná kapitola.

Beru to hned zkraje. První zastávkou je hradební věž Železná panna. Po sportovním výkonu bych nejraději zasedla k prvnímu volnému stolku a nechala se občerstvovat, ale jelikož mi dnes můj oblíbený domácí nápoj nenalijí, odebírám se vzhůru k mučicímu nástroji. Míjím zajímavé expozice uměleckých děl vázajících se k městu.

V posledním patře konečně spatřuji Železnou pannu. Toto kovové monstrum vnímám spíše jako bizarní umělecký prvek, než abych si představila, že někoho připravilo život strastnými muky. Po chvilce zamyšlení nad tím, koho si v mučicím nástroji dovedu představit, se otáčím na podpatku a pokračuji v kulturním maratonu.

Zbývá mi třičtvrtěhodinka do poslední prohlídky radnice. Rychle tedy popojedu do Biskupské zahrady. Škoda, že není otevřená častěji. Je to jedno z mých nejoblíbenějších míst ve městě. Po vstupu tam si ani neuvědomíte, že jste přímo v centru a obklopí vás klid a krásy zahradních zákoutí. Smůla, že dnes byla ještě ke všemu půlka zahrady v rekonstrukci, tudíž nepřístupná. I tak mě baví sednout si na chvíli na zeď a pozorovat kolemjdoucí.

Moc času ale bohužel nemám, a tak se rozjíždím k Rabenštejnské věži. Další věž vedle Železné panny, která byla kdysi součástí městských hradeb. Její expozice tomu odpovídají a já se přiznávám, že jsou spíše pro kluky.

O pár minut později už pospíchám na radnici. Poslední prohlídka začíná ve tři. Skvělé, stíhám. Jenže prohlídka je jen pro pětadvacet lidí a ti to mají předem zarezervované. Ptám se ještě na lístky. „Máme ještě jeden,“ oznamuje mi mladík na informacích. „A já mám ještě sourozence,“ odvětím mu s co nejmilejším úsměvem. Taky se usměje a kývne hlavou, že je to v pořádku. Jdeme tedy společně na jeden lístek.

Prohlídka trvá necelou hodinku. Podle průvodkyně se tu za celý den vystřídalo kolem 350 lidí. Byla tady i početná skupina Němců. Obcházíme postupně celou radnici. Nejvíce se těším, až uvidím kancelář pana Thomy a samozřejmě taky na střechu. Tam se dostáváme po několika minutách prohlídky a kocháme se výhledem na naše krásné krajské město a kejklíře poskakující přímo pod námi na náměstí.

Do kanceláře primátora jdeme skoro až na závěr. Ale jak se říká, to nejlepší na konec. Ten se ale má, pomyslím si a vzápětí si umanu, že v příštím životě budu primátorka, nebo alespoň jeho náměstkyně. Po prohlídce nové i staré části radnice si říkám, že je to moc pěkná budova.

Nakonec jsem tedy stihla vše, co jsem si naplánovala. Vlastně bych se nezlobila, kdybych mohla zavítat i na Vodárenskou věž, či do Muzea koněspřežky, ale to bych se musela o víkendu po náročném pracovním týdnu dřív probudit.

 
 
 


 

Kam dál?

Film Druhá šance přivedl v CineStaru ženy k slzám

neděle, 16. září 2012, 20:38

Zářijová Dámská jízda nechala účastnice užít si ještě chvíli léta a tepla díky fotografiím z přírodní zahrady manželů Kovářových....

Koncert Elánu se posouvá o dva měsíce na konec října

středa, 5. září 2012, 08:07

Kapela Elán v rámci turné po velkých scénách v České republice zavítá i do Českých Budějovic. Koncert plánovaný na poslední...

Muffin Oper Air: Hodně veselá tečka za festivalovým létem!

středa, 29. srpna 2012, 21:30

Jak už bývá zvykem, MUFFIN nejenže otevírá festivalovou sezonu v jižních Čechách, ale také zajišťuje návštěvníkům rezistenci do...

Loučení s létem už v pátek, hvězdou bude DJka Katcha

úterý, 28. srpna 2012, 21:23

S létem se loučí každý po svém. V pátek 31. srpna se v DK Cehnice do tohoto aktu pustí v rytmu DNB. A nejen v něm.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.