Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Město si při Dni památek prošla asi tisícovka lidí

úterý, 23. dubna 2013, 19:57

Budějčáci měli uplynulou sobotu jedinečnou možnost dozvědět se díky Mezinárodnímu dni památek něco více o historii svého města. Ten se letos konal s podtitulem České Budějovice ve století páry, aneb koněspřežka byla první. Budějcká Drbna se této zajímavé akce zúčastnila také.

Jako první navštívila Dům U Beránka, který se nachází v Krajinské ulici. Na jeho dvoře byl po celý den přítomný zahradník Jan Kec, který radil, jak správně založit zahradu a zájemcům přiblížil i budování zahrad v 19. století. Ke koupi tady byly i některé byliny.

Poté jsme zavítali do Zátkova domu, který uvnitř skrývá nejstarší fresku v Českých Budějovicích. O té perfektně povyprávěl majitel nynějšího hotelu pan Vlček: „Freska pochází z 15. století a znázorňuje nejsvatější trojici Otce i Syna i Ducha svatého. Byla nalezena před dvanácti lety při rekonstrukci. V hotelu máme také dobrého ducha, který chodí po domech v celé Hradební ulici.“

Třetím prozkoumaným objektem byl Lannův rodný dům. Ten byl ještě před několika měsíci obydlen a tudíž veřejnosti nepřístupný. Jméno Vojtěcha Lanny je úzce spjato s železniční dopravou stejně jako s tou lodní na Vltavě, proto se poblíž tohoto architektonicky zajímavého domku nachází další historicky významná budova, a to Lannova loděnice, kterou v dnešní době využívají hlavně skautské oddíly.

Poslední navštívenou stavbou se stala Vodárenská věž. Tady se Budějcká Drbna dostala na komentovanou prohlídku panem Hobizalem, technikem ČEVAKu, který se zajímá o její historii. Nejdříve se společně s celou skupinou nadšenců, mezi nimiž se vyskytla dvě sympatická dvojčata Marie a Blanka, které jako malé holky ve Vodárenské věži vyrůstaly, dozvěděla o fresce na věži, která vznikla v roce 1882.

Poté začala samotná, velmi zajímavá přednáška, kdy jsme příjemným vyprávěním zjistili všechno od počátku postavení věže, rozvodů potrubí po Budějovicích či čerpání pitné vody dříve i nyní. „Náš tatínek byl správcem věže a my tu zažily spoustu hezkých chvil,“ vyprávěly obě dvojčata Blanka Ševčíková a Marie Šilhánková, která oslaví letos osmdesáté narozeniny, ale nahoru do věže vyběhla s menší zadýchaností než ostatní mladší účastníci prohlídky.

Celkově se nejvyhledávanější památkou stala právě Vodárenská věž, jejích prohlídek se zúčastnily dvě stovky lidí.

 
 
 


 

Kam dál?

Při koncertu Charlie Straight tály dívky jako zmrzlina

úterý, 23. dubna 2013, 10:55

Malá scéna budějckého Domu kultury Metropol se v sobotu naplnila fanoušky populární kapely Charlie Straight. Její frontman Albert...

Sofie se bavila! A všichni návštěvníci festivalu s ní

neděle, 21. dubna 2013, 20:28

Po vydařené Light show se přes Jihočeskou univerzitu přehnalo další kulturní tornádo. Jednodenní multižánrový festival Sofie se...

V majálesovém průvodu se představí přes 3000 masek

neděle, 21. dubna 2013, 18:35

Více než tři tisícovky masek se představí v průvodu při letošním Budějovickém Majálesu. Tradiční studentský festival, který patří...

Tata Bojs přijíždí do Budějc s akustickým koncertem

pátek, 19. dubna 2013, 14:57

Dva kamarádi Milan Cais a Marek Huňát zvaný Mardoša se již na základní škole rozhodli založit si kapelu. Jejich úsilí bylo tak...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.